Lütfen bekleyin..‘Tarımsal sanayinin geliştirilmesi hedefleniyor’

11 Ekim 2017, 18:17 - Okunma: 104

12'nci Etap Kırsal Kalkınma Yatırımları ile ilgili düzenlenen toplantıda konuşan Batman Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nurettin Kiyas, Bakanlığın tarımsal sanayiyi geliştirmek üzere hibe desteği programı yaptığını söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından müdürlüğün toplantı salonunda 12'nci Etap Kırsal Kalkınma Yatırımları ile ilgili bir toplantı düzenlendi. Toplantıya; Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nurettin Kiyas, Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Arif Güneş, Ziraat Odası yetkilileri, iş adamları, yatırımcılar, tarımsal danışmanlar ve çiftçiler katıldı. Toplantıda, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların desteklenmesi hakkındaki 12'nci Etap Tebliği hakkında bilgilendirme yapıldı. Katılımcılara 12'nci etap kırsal kalkınma yatırımları tebliğinin içeriği ve uygulama şartları slayt eşliğinde sunum yapılarak anlatıldı. Toplantıda, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nurettin Kiyas tarafından, hibe programının 12’nci etap kapsamında hibe oranının yüzde 50 olacağını, projeye kimlerin başvurabileceği, proje kapsamının neler olduğu ve en geç başvuru tarihinin 11 Aralık olduğu hususunda bilgilendirme yapıldı. Sunumdan sonra Kiyas tarafından katılımcıların sorularına cevap verilerek detaylı bilgiler aktarıldı.
HİBE DESTEĞİ VERİLİYOR
Toplantının ardından hibe programıyla ilgili açıklamalarda bulunan Nurettin Kiyas, “Batman son 2-3 yıldır bu kırsal kalkınma programı yatırımlarında gittikçe yükselen bir başvuruyla öne çıkıyor. Geçen yıl 39 projemiz bakanlığımızca uygun görüldü. Bunlardan 29 projemiz uygulamaya geçti. 10 yatırımcımız proje uygulamaktan vazgeçti” diye konuştu. Bu yıl da yüksek oranda başvuru beklediklerini belirten Kiyas, “Bu yıl programda birkaç değişiklik yapıldı. Özellikle kaz, hindi yetiştiriciliğiyle, küçük çaplı mezbahalarla bilgili yeni başvurular alınacak. Bu da ilimizin ihtiyacı olan konulardı. Program 11 Aralık'ta sona erecek. Bu 60 günlük sürede yatırımcılarımızla ilgileneceğiz. İlimize daha çok proje uygulanması için gereken çabayı göstereceğiz” dedi. Açıklamanın devamında Kiyas, hibeyle ilgili verdiği bilgide şunları kaydetti: “750 binden bir milyona kadar bir hibe desteği var. 2 milyon, bir buçuk milyon gibi bir proje. Toplamında yüzde 50 hibe desteği var. Burada tarımsal ürünlerin işlenmesi, depolanması, paketlenmesi, çelik silo, kanatlı sektörü, kırsal turizm alt yapısı, el sanatları gibi birçok konularda yatırımcılarımız destek için başvurabilirler. Geçen yıl 61 proje başvurumuz vardı, 39 projemiz geçti. Bu yıl en azından 75 proje başvurusu bekliyoruz. Bir proje fikri olan, yatırım yapmak isteyen yatırımcılarımıza bakanlığımız, tarımsal sanayiyi geliştirmek üzere birçok konuda hibe desteği vermektedir. Bu program sayesinde şu anda tarımsal sanayi mevcut.”
 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNCEL Kategorisindeki Diğer Haberler
2017-2018 eğitim- öğretim yılının ilk yarısı, dağıtılan karnelerin ardından..
Batman’da bir işyerine giren kadın, bir müşterinin masaya bıraktığı parayı ..
Batman’ın Gerçüş ilçesi Ulaş köyü doğumlu 17 yaşındaki Umut Aydın isimli ge..
Son zamanlarda sık sık gündeme gelen Tıp Fakültesi ile ilgili taleplere duy..
BASKİ Müdürlüğü tarafından 2017 yılında kanalizasyonlar için yapılan çalışm..
Vatandaşlardan tebligatların muhtarlar tarafından alınması ile ilgili gelen..
RSS
© 2018 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=