Lütfen bekleyin..



‘Kendi işinin patronu ol’ önemli bir proje’

14 Şubat 2018, 17:42 - Okunma: 347

Batman Ziraat Odası Genel Sekreteri Ebubekir Doğan, “Kendi işinin patronu ol” projesinin, hayvancılığın geliştirilmesi, kırmızı et üretimi hususundaki sorunun çözülmesi bakımından önemli bir proje olduğunu söyledi.

Batman Ziraat Odası Genel Sekreteri ve Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Batman Şube Başkanı Ebubekir Doğan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın, köyden kente göçü önlemeyi amaçlayan “Köyden şehre gitme. Hem maaşını al, hem kendi işinin patronu ol” projesini değerlendirdi.
Projeler üretip geliştirmenin güzel olduğunu fakat alt yapı çalışmaları tamamlanmadan projelerin hayata geçirilmemesi gerektiğini ifade eden Doğan, aksi takdirde projenin hiçbir fayda sağlamayacağını kaydetti. Projenin, önemli bir proje olduğunu belirten Doğan, “Türkiye son dönemlerde kırmızı et sorunu yaşıyor. Kırmızı eti çok pahalı tedarik ediyoruz. Bu, tüketici için bir sorundur. Uzun süredir tüketicinin gündemini işgal eden bir konudur. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız bu soruna bir çözüm bulmak amacıyla ‘Genç Çiftçi Projesi’ ile hayvancılığa destek verdi. Proje, hayata geçti ve başarılı da oldu. Son dönemlerde köye dönen çiftçilerimiz, üreticilerimiz için de 300 küçükbaş hayvan desteği, ya da büyükbaş hayvanla köye dönüş yapacaksa 100 bin TL destek vermeyi düşünüyor, böyle bir proje hazırlanıyor. Tabi bu projeler büyük bir ihtimalle kredi şeklinde, Ziraat Bankası tarafından desteklenecek. Hayvancılığın geliştirilmesi, kırmızı et üretiminde yaşanan sorunun çözülmesi açısından önemli bir projedir.” dedi.
‘PROJELER ÜRETMEK, GELİŞTİRMEK GÜZEL BİR ŞEYDİR’
Alt yapı hazırlanmadan projenin faaliyete geçirilmesinin sorun teşkil edeceğini belirten Doğan, “Yalnız köye dönecek olan üreticiler nasıl ve neye göre seçilecek? Projeler üretmek, geliştirmek güzel bir şeydir. Yalnız, bunun alt yapı sorunları nedir, ne değildir? Bunlar tam araştırılmış mıdır? Nereye, ne kadar verilecek ve kaç kişiye verilecek? Bunların hepsi önemlidir ve düşünülmesi, alt yapı çalışması yapılması gereken çalışmalardır. Mesela, köye dönecek kişide ahır şartı aranacak mı? Ahır şartı aranacaksa ve bu insanın ahırı yoksa bunu ne kadara mal edecek? Fizibilite çalışması yapılmış mı? Bütün bunlar sorundur. Bunların hepsinin detaylı olarak araştırılması, belirtilmesi lazım.” diye konuştu. Konuşmasının devamında Doğan, şunları söyledi: “Son zamanlarda köy meralarımız çok yıpranmış, zayıftır ve ihtiyaca cevap veremeyecek durumdadır. Bu meralar ıslah edilecek mi? 3 üretici 300 koyunla bu meralara girdiğinde yaklaşık olarak bin koyun eder. Bu haliyle bu meralar bin koyunu kaldıramaz. Bu meranın alt yapısı iyileştirilmeden gidilmesi durumunda zayıf olan meralar daha da kötü duruma düşürecektir. Bu da meraların tümüyle bitme noktasına gelmesi demektir. Dolayısıyla bu proje uygulanırken bütün detaylarının ele alınması ve öncesinde kapsamlı bir çalışmanın yapılması gerekmektedir.”
‘PROJE EHİL İNSANLARA VERİLMELİDİR’
Projenin hayata geçirilmesi durumunda özellikle bölgede hayvancılık üzerinden ciddi bir istihdamın sağlanacağını vurgulayan Doğan, “Eğer proje hayata geçirilirse tabi istihdam da gelecektir. Yeterli durumda arazisi olmayan üreticilerimiz projeden faydalanamayacaktır. Ama belki de arazisi olmayan üretici bu işin ehlidir. Bugün göçebe hayatı yaşayan, göçerlik yapan birçok besicimizin arazisi yok ama bu işi çok profesyonelce yapıyorlar. Dolayısıyla bu noktanın da ayrıca düşünülmesi gereken bir nokta olduğunu, bu proje hayata geçirilirken mutlaka ehil insanlara verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bürokrasi ve siyasi arkası güçlü olanların alacağı şeklinde bir düşünce, izlenim ve girişim olmamalı” ifadelerini kullandı.
 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNCEL Kategorisindeki Diğer Haberler
Birinci derece sağlık hizmetlerini güçlendirmek amacıyla 19 Mayıs mahallesi..
Günlerdir merak edilen Ak Parti belediye başkan adayları açıklandı.
Eğitim öğretim yılının birinci yarısının sona ermesiyle birlikte 172 Bin öğ..
TBMM’de gündemdeki konularla ilgili genel kurulda söz alan Milletvekili Nec..
Batman Belediyesi’nin 2018 yılı Ramazan ayı etkinlikleri kapsamında ‘Kur..
Sason ilçesinde okulların güvenliği için kurulan kameralar, Kent Güvenlik Y..
RSS
© 2019 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=