Lütfen bekleyin..Ayağının tozuyla göreve başlayan Vali Şahin,

08 Kasım 2018, 16:08 - Okunma: 571

“Temel problemleri hep beraber çözeceğiz”

 

*Dün göreve başlayan Vali Hulusi Şahin, gazetecilerle biraraya gelerek önceliklerini kamuoyuyla paylaştı. Eğitimden sanayiye, turizmden spora dair önemli açıklamalarda bulunan Vali Şahin, “Kentin temel problemlerini hep beraber çözeceğiz. Batman’ın gerçek potansiyelini ortaya çıkaracağız” dedi.


“EĞİTİME BÜYÜK ÖNEM VERECEĞİZ”
Batman Valisi Ahmet Deniz’in yerine İstanbul Esenler Kaymakamlığından Batman’a Vali  olarak atanan Hulusi Şahin göreve başladı. Batman Valiliğine ilk atandığından beri şahsına gösterilen büyük teveccühe çok teşekkür eden Vali Şahin, “Her türlü hizmeti vatandaşa sunacağız. Vatandaşımıza iyi hizmet etmek en büyük hedefimiz olacak. Temel problemleri çözmek için de elimizden geleni yapacağız ve bunu beraber gerçekleştireceğiz. Biz önceliklerimizi çok iyi tespit edip, ona göre yürümeliyiz. Eğitim her şeyi ortaya çıkarıyor. Bugün eğer terör illetiyle uğraşıyorsak, bugün eğer bir takım temel problemlerle, suçla uğraşıyorsak, eğitimde yaşadıklarımızdandır. Eğer biz insanımızı yetiştirirsek, işsizliğe de çözüm buluruz; tarım da çözülür, sanayi de, her şey çözülür. Ben Batman’ın gençlerinin çok parlak, çok zeki olduğunu biliyorum. İşte biz Batman’daki okullarımızı öyle bir yönlendireceğiz ki, bu okullarımızdan bir çıkıyorsa üç, üç çıkıyorsa on, on çıkıyorsa 30 doktor, mühendis en yüksek üniversitelere öğrenci göndereceğiz. Vasıflı vasıfsız ‘Ne iş olursa yaparım’ diyor; bu ‘bir şey yapamam’ demektir. Onları vasıflı hale getirmek için çalışacağız. İşsizliği de ancak bu şekilde önleyebiliriz. Yani, tüm olayımız, eğitimde kilitleniyor. Bu konuda hepinizin desteğini bekliyorum. Tam bir kamuoyu oluşturmamız lazım. Yani biz ne zaman kahvede, filanca okulda, filanca öğretmen çok iyi imiş, filanca okulun matematikçisi çok iyi soru çözüyormuş diye kahvede konuşulur, işte o gün kurtulduk demektir. O gün istikbal açık demektir” diye konuştu.

“İSTİHDAM ALANLARI YARATACAĞIZ”
İki alanda işsizlik olayını düşündüğünü belirten Vali Şahin, “Sanayi ve turizmin potansiyelinin yüzde üçünü dahi harekete geçirirsek buralardan çok büyük miktarda istihdam imkanı çıkarabiliriz. Turizm, istihdamı yoğun olan bir alandır. Tarımda daha modern teknikleri de harekete geçirerek, tarımda bir atılım yaparsak, bu da işsizlik yönünden çok ciddi kazanımlarımız olur. Sanayide bizim çok büyük bir potansiyelimiz var. İkinci Antep şehri olabilecek bir potansiyele sahiptir burası. İlk etapta biz bunu harekete geçireceğiz. Organize sanayinin büyütülmesiyle ilgili çalışmalar yapıldığını duydum; bunun takipçisi olacağım, hatta belki bir 2. organize sanayi de gündeme gelebilir. Bir de tekstilin burada hızla geliştiğini öğrendim. Bu çok önemlidir çünkü tekstil, emeğin yoğun olduğu bir alandır. Petrokimya öyle değildir. Yani çok iyi hesap yapmak ve çok dikkati hareket etmek lazımdır. Biz tekstili asla göz ardı etmeyeceğiz. Tekstile önem vereceğiz ve tekstil potansiyelini harekete geçireceğiz” dedi.
 
“AMATÖR SPORLARA ÖNEM VERECEĞİZ”
Futbolla da alakalı olduğunu sözlerine ekleyen Vali Şahin, şunları söyledi: “Batman Petrolspor için şu an bir şey söyleyemem; önce tanımam lazım. Ben Trabzonluyum. Dolayısıyla, futbolla alakalı olduğumu rahatlıkla anlayabilirsiniz. Tüm spor dallarında olduğu gibi Batman Petrolspor’u ve diğer spor alanlarını da önemseyeceğiz ama amatör sporlar asıl ilgi alanımız olacaktır. Amatör alanlar, amatörce yapılan sporlar özellikle salon sporları gerçekten Türkiye’de geri planda kaldı. Bunu Batman ölçeğinde de başarabilmeliyiz. Çok güzel tesislerin yapıldığını öğrendim. Bu tesisleri bizim kullanmamız ve doldurmamız lazım. Futbol, evet şehrimizin tanıtımı için çok önemlidir, sonuna kadar destekleyeceğiz ama futbol dışı spor alanları, spor dallarında da gayret etmemiz lazım. Özellikle spor sayfalarınızı futbolla tamamen doldurmayın, futbol dışı spor alanlarına da  ilgi gösterin.” Haber: Recep Akın

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNCEL Kategorisindeki Diğer Haberler
15 Temmuz Şehitleri anısına Poligon bayrağı açılış töreni gerçekleşti. Batm..
‘15 Temmuz, Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ etkinlikleri kapsamında düzenle..
Batman’ın Gercüş ilçesinde, kedi tarafından saldırıya uğrayan güvercin, çoc..
15 Temmuz darbe girişimi sırasında yeni doğan ikiz bebeklerini evde bırakar..
Batman'ın 19 Mayıs Mahallesinde bulunan Gençlik Merkezinin bahçesinde y..
Hasankeyf'te suya girmeleri yasaklanan eylemciler, basın açıklamasından..
RSS
© 2019 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=