Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER


‘Basın ahlakına riayet gazetecinin en büyük sorumluluğudur’

09 Ocak 2020, 16:25 - Okunma: 367

Batman’daki basın dernek başkanları, ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ dolayısıyla açıklamalarda bulundular.

 Gazetecilerin etik kurallarına riayet etmesi gerektiğini belirten basın dernek başkanları ve gazeteciler, basın ahlakına riayet gazetecilerin en büyük sorumluluğu olduğunu söylediler. Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Batman İl Temsilcisi ve Mezopotamya Havzası Gazeteci ve Yayıncılar Cemiyeti Başkanı Ercan Arslan, gazetecilerin haberleri kendi çıkar ilişkilerine alet etmemesi gerektiğini söyledi. Günümüzde etik kuralı dışında yayın yapan çok sayıda gazetelerin olduğunu belirten Arslan, "Bizler bunları tasvip etmiyoruz. Otokontrol mekanizması yok. Bu konunun da irdelenmesi ve gazetecilik mesleğine etik getirilmesi gerekir. Gazeteciliğin temel görevleri ve sorumlulukları kamuoyuna yaşanan olayları çarpıtmadan ve sansürlemeden kamuoyuyla paylaşması olmalıdır. Demokratik ve insani değerlere dikkat edilmeli. Doğruluğundan emin olmadan haber yazılmamalı, gazeteci etiği açısından iki tarafın da görüşü alınarak haber yapılmalı. Bir taraf dinlendiğinde haber çarpıtılabiliyor ve farklı bir şekilde kamuoyuna lanse ediliyor. Ama günümüzde maalesef gazeteci haberi popülizme etmek adına tek taraflı haber yapıyor. Maalesef gazeteciler haberin okunurluğunu, tıklama oranlarını artırma adına etik kuralları çiğniyor. Bu yüzden haberin başlığı ayrı, içeriği çok farklı olabiliyor. Bu sosyal medya yaygınlaştıktan sonra çok yapılmaya başlandı. Gazetecilik mesleği kişisel çıkar ve kamu zararına yapılamaz. Her meslekte olduğu gibi gazetecilerde de çıkar ilişkilerine alet eden insanlarımız var. Gazeteci arkadaşlarımızdan sadece bunu istiyoruz, iki ayaklı haberciliği yapsınlar, iki tarafı da dinlesinler. Sırf popülizm haber yapacağım diye hem şehre hem de insanlara zarar vermemeliyiz” dedi.
‘BİRÇOK KİMSE BASIN AHLAKINA RİAYET ETMİYOR’
Gazetecilerin her şeyden önce basın ahlakına riayet etmesi gerektiğini vurgulayan Batman Medya Mensupları Cemiyeti Başkanı Salih Özcan, gazetecilerin sorumluluğunun bilincinde olması gerektiğini kaydetti. Günümüzde birçok gazetecinin basın ahlakına riayet etmediğinin altını çizen Özcan, “Gazeteci görevinin halkı doğru, tarafsız, dürüst bir şekilde aydınlatmak olduğunu bilmeli. Ne yazık ki günümüzde birçok kimse basın ahlakına riayet etmiyor. Etik davranmıyor. Haberin doğruluk derecesinden çok reytingine bakıyor. Hazırladığı haberin topluma, vatandaşa yarar sağlayıp sağlamadığından çok ne kadar ilgi göreceğiyle ilgileniyor. Bu yanlış davranış gazetecilik mesleğine güveni sarstığı gibi halkın, toplumun maslahatına da aykırıdır. Basın ahlakına riayet etmeden, ilkeli ve dürüst davranmadan, çoğu defa taraflı ve masa başı hazırlanan haberler ülkemize, toplumumuza büyük zararlar veriyor, sosyal barışı tehdit ediyor, insanları cephelere ayırıyor. Ahlaki bozulma yaygınlaşmışsa, insanlar arasındaki güvensizlik ve nefret korkutucu boyutlara ulaşmışsa bunda basın ahlakına uymayan, dürüst davranmayan, taraflı yayın yapan gazetelerin, televizyonların büyük katkısı vardır. Gazeteci arkadaşlarımı basın ahlakına uyma konusunda, toplumun yararını gözetme konusunda hassas olmaya çağırıyorum. Bu arada bir basın mensubu olarak gazetecilerin sorunlarının çözümü konusunda yetkililere çağrıda bulunmadan da geçmeyeceğim. Gazeteler, yazılı basın, özellikle yerel basın ekonomik olarak zor günler geçiriyor. Basın toplumun sesidir. Bu sesin kısılmaması için yetkililer destek vermeli” diye konuştu.
‘GAZETECİLİKTE ETİK DOĞRULUK VE DÜRÜSTLÜKTÜR’
Batman Basın Derneği Başkanı Cebrail Uyanık da tüm gazetecilerin çalışan gazeteciler gününü kutladığını belirtti. Gazetecilerin basın ahlak ve ilkelerine mutlaka uyması gerektiğini belirten Uyanık, “Gazetecilikte etik doğruluk ve dürüstlüktür. Tarafsız ve objektif bir şekilde yayın yapılması gerekiyor. Bu konuda mesleki sırrı haber kaynağına saygı ve sadık olmalıdır. Haber ve yorum ayrımı, özel hayatın gizliliğine saygı olmalıdır. Gazeteci etik kurallarına riayet ederek objektif ve tarafsız olarak kamuoyunu bilgilendirmelidir. Gazetecilik zor bir zanaattır. Halkın bilgi alma kaynağıdır. Gazeteciler de bu yönde görevini tam olarak yerine getirmesi gerekiyor. Doğru bilgi her zaman en önemli kaynaktır. Bu doğru bilgileri tam anlamıyla halka ulaştırmak gerekir. İnsanları doğru bir şekilde bilgilendirmek en önemli görevimizdir. Gazeteci basın ahlak ve ilkelerine mutlaka uymalıdır. Bunlara uymayan gazetecilerin de ceza alması gerekiyor. Mutlaka basın ilkelerine önem gösterilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu. Haber merkezi
 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNCEL Kategorisindeki Diğer Haberler
CHP Batman İl Başkanı Hüseyin Yaşar birtakım temasları kapsamında gittiği İ..
Batman Demokrasi Platformu bileşenleri, TBMM önünde fiziksel saldırı ile da..
Kültür ve Turizm Bakanlığının sadece 4 İl’e tahsis ettiği Gezici Kütüphane ..
Batman Belediyesi’nde, Koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen Meclis topla..
İlk kez Batman’ın 4 milletvekili aynı konu ile ilgili soru önergesi verdi...
Batman’da kalp damarları doğuştan ters olan ve solunum güçlüğü çeken 1,5 ya..
RSS
© 2020 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=