Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER


Yerel yönetimler buluşması başladı

10 Ocak 2020, 16:12 - Okunma: 371

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) düzenlediği ve 10-11 Ocak tarihleri arasında Batman’da sürecek olan ‘Demokratik Yerel Yönetimler Buluşması’ başladı.

Buluşmanın ilk gününde ‘Demokratik Yerel Yönetimler Kadın Buluşması’nda kadın siyasetçiler bir araya geldi. toplantıya, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, milletvekilleri Pero Dündar, Ayşe Acar Başaran, Feleknas Uca ve bölgedeki belediyelerin kadın eşbaşkanları, belediye kadın grup sözcüleri ve il genel meclislerinin eş sözcüleri katıldı. Divan oluşturulduktan sonra programda ilk olarak konuşan Batman Belediyesi Eşbaşkanı Songül Korkmaz, kadınların mor çizgisi olan eşbaşkanlığın illegalize edilmeye çalışıldığını, eşbaşkanlığa yönelik saldırılara karşı mücadele etmeye devam edeceklerini vurguladı. Korkmaz’dan sonra HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan konuştu. Buldan’ın açıklamaları şöyle: “Batman ilimizde belediyemizin öncülüğünde özellikle 31 Mart yerel seçimlerinde halkımızın seçtiği, bir kısmı cezaevinde olsa bile, bir kısmı sürgünde olsa bile, kalanlarla bir araya gelip, sizlerle burada yerel yönetimler ve süreci tartışmak üzere iki günlük bir toplantı aldık. Bu toplantının ilk günü kadın seçilmişlerimiz, kadın belediye eşbaşkanlarımız ve kadın belediye meclis üyelerimizle yapmayı planladık. Ben bu toplantının verimli bir toplantı olacağının, önümüzdeki dönem açısından bizlere güç katacağına, barışa, demokrasiye ve özgürlüklere vesile olmasını temenni ettiğimi ifade etmek istiyorum.
‘BARIŞI HAKİM KILMAK İÇİN NE GEREKİYORSA YAPACAĞIZ’
Elbette ki barış ve çözüm bu topraklara gelecektir. Barış yolunun, çözüm yolunun, halkımıza karşı boyun borcumuz olduğunu da belirtmek istiyorum. Çünkü biz biliyoruz ki barış ve müzakere süreçlerine, insanların yaşama, geleceğe bakış açısının daha da güçlendiği süreçlere darbe vurmak isteyenler elbette olacaktır. Ancak biz kadınlar olarak barış ve müzakere süreçlerini geliştirmek ve büyütmek, bu topraklara hakim kılmak adına ne gerekiyorsa yapacağız. Bizlerin bir kadın mücadelesi geleneği var. Bu gelenek çok güçlü bir gelenektir. Kadın mücadelesi geleneği yıllardır devam eden ve dönem dönem belli ivmeler kazanan bir gelenektir. Sistem tarafından sekteye uğratıldığı dönemleri de yaşadık. Özellikle yaşadığımız bu son dönemlerde çok yoğun baskı ve şiddete maruz kaldığımızı da belirtmek isterim.
Bizim geleneğinden geldiğimiz özellikle HEP’in kuruluşu ile birlikte, o dönem tek bir milletvekiliyle kadın temsiliyetimiz vardı. 1999 yılında HADEP ile birlikte 3 kadın belediye başkanımız ile bu mücadelenin fitilini ateşlemiş olduk. Kadınlar o günlerden bugünlere daha da güçlenerek ve daha da büyüyerek, tüm mekanizmalarımızda en güçlü temsiliyeti bulma adına çok büyük çaba sarf ettiler ve önemli gelişmeler gösterdiler. Biz kadınlar olarak belki o dönemlerde belki tektik, azdık ancak giderek büyüdük ve giderek çoğaldık. Kadınların tüzel hiç bir konuma sahip olmadığı bir parti yapısından çok önemli bir dönüşüm elde ettik. Bugünlere dönüp baktığımızda başta eş başkanlık olmak üzere karar mekanizmalarında eşit temsiliyeti, eş başkanlık ile birlikte hayata geçirdik.
‘ÖNÜMÜZDEKİ YILLARI KADIN YÜZYILI YAPACAĞIZ’
Kadın arkadaşlarımızı cezaevlerinden çıkarmak, özgürlüklerine kavuşturmak, yerel yönetimler aracılığıyla kadınların yaşamın her alanında yaşadığı sorunları yerinde tespit etmek bizlerin görevidir. Bu görev ve sorumluluğu bilerek çalışmalarımızı daha örgütlü ve güçlü bir şekilde yapmak sorumluluğumuzdur. Bizler örgütlü bir şekilde çalıştığımız oranda ve bu mücadeleyi daha da büyüttüğümüz, daha da katkı sağladığımız oranda Türkiye genelinde kadınların yaşadığı soruları yerinde çözmek, hem de genel anlamda barış ve demokrasi süreçlerine katkı sağlamak adına çok şey yapabileceğimizi biliyorum. Biz kadınlar güçlüyüz. Biz kadınlar bu güçlülüğümüzle, bu kararlılığımızla önümüzdeki dönemi kadın yüzyılı yapmak adına başarıya ulaştırmak gibi bir sorumluluğumuz var. Ben bir kez daha bu çalışmadan, bu toplantıdan büyük sonuçlar çıkaracağımızı ve önümüzdeki döneme büyük katkılar sunacağımız bir toplantı olmasını temenni ediyorum. Önümüzdeki dönem bizler için zorlu da olsa AKP’nin bizlere ve kadınlara karşı bu şiddeti bitirmeyeceğini düşünerek bu daha da güçlendirmemiz gerektiğini söylemek istiyorum. Onlar saldırmaya devam edecekler ancak bizler onların karşısında daha güçlü daha kararlı bir duruş içinde önümüzdeki yılları bir kadın yüzyılı yapma çabası içinde olacağız.” Buldan’ın konuşmasının ardından program basına kapalı olarak devam etti.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNCEL Kategorisindeki Diğer Haberler
CHP Batman İl Başkanı Hüseyin Yaşar birtakım temasları kapsamında gittiği İ..
Batman Demokrasi Platformu bileşenleri, TBMM önünde fiziksel saldırı ile da..
Kültür ve Turizm Bakanlığının sadece 4 İl’e tahsis ettiği Gezici Kütüphane ..
Batman Belediyesi’nde, Koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen Meclis topla..
İlk kez Batman’ın 4 milletvekili aynı konu ile ilgili soru önergesi verdi...
Batman’da kalp damarları doğuştan ters olan ve solunum güçlüğü çeken 1,5 ya..
RSS
© 2020 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=