Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER


‘Bakanlığın açıklaması hayatın akışına terstir’

13 Ocak 2020, 17:06 - Okunma: 273

Batman’daki hemzemin geçitlerde sık sık yaşanan trafik kazlarını meclise taşıyan Eskişehir İYİ Parti Milletvekili Arslan Kabukçuoğlu’nun soru önergesine Ulaşım Bakanlığı tarafından verilen cevap yazısına, Belediye Eşbaşkanları tepki gösterdi.


Plan Bütçe Komisyonunda Batman’ın hemzemin geçitlerini gündemine alan İyi Parti Vekili Kabukçuoğlu “Batmanda pek çok kontrolsüz hemzemin geçit var. Bunlarla ilgili tedbir almayı düşünüyor musunuz?” dedi. Ulaşım Bakanlığından gelen yanıtta, “Batman şehir merkezinde bulunan 1 adet hemzemin geçidin karayolu üst geçidine çevrilmesi işi sözleşmeye bağlanmış ancak Batman Belediyesinin itirazı nedeniyle sözleşme feshedilmiştir. Yine 1 adet karayolu üst geçidine ait proje ise Batman Belediyesinde onaylanmadığından ihaleye çıkarılamamıştır. Ayrıca Batman ili sınırları içerisinde bulunan 5 adet hemzemin geçidin kaplama ve işaretleri 2020 yılı içerisinde tamamlanması hedeflenmektedir” ifadeleri kullanıldı.
‘BİLGİLER EKSİK VE YANLIŞ’
Bu sözlerin hayatın akışına ters olduğunu belirten Eşbaşkanlar, “Batman kent merkezinden geçen yaklaşık 10 kilometrelik TCDD’ye ait Demiryolunun üzerinde sık sık meydana gelen kazaların önlenmesi için Belediyemiz tarafından defalarca TCDD nezdinde görüşmeler ve yazışmalarda bulunulmuş ancak ödenek ve yönetmelik (Demiryolu Hemzemin Geçitlerinde Alınacak Tedbirler Ve Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelik) şartlarının uygun olmaması nedeniyle taleplerimiz yerine getirilememiştir. Haberde Ulaşım Bakanlığının verdiği bilgi ise TCDD 2016 yılı yatırım programına alınan iki hemzemin geçit (KM:92+50-KM:89+900) ile ilgili olup eksik ve yanlıştır. Konu ile ilgili olarak kurumlar arasında protokol yapılmış, kurum tarafından ihale gerçekleştirilmiş ancak Devlet Demiryollarına ait rayların şehir dışına taşınması konusunda görüşmelere başlanıldığından bu görüşmelerin sona ermesinden sonra işin yapımı konusunda karar verilmesinin daha sağlıklı olacağı görüşü kuruma (TCDD) bildirilmiştir. Bu duruma binaen kurum ihaleyi iptal etmiştir.
‘GİRİŞİMLERİMİZ HALA DEVAM EDİYOR’
Netice itibariyle sık sık kazalara neden olan hemzemin geçitlerde Batman Belediye Başkanlığının gerekli önlemlerin alınmasına engel olması düşüncesi eşyanın tabiatına ve yaşamın genel kuralına aykırı bir durumdur.  Kazaların yaşanmaması ve vatandaşlarımızın can ve mal kaybının önlenmesi amacıyla Belediyemiz tarafından gerek TCDD Devlet Demiryolları 5. Bölge Müdürlüğü nezdinde, gerek Batman Valiliği nezdinde, gerekse Bakanlık ve Genel Müdürlük nezdinde girişimde bulunulmuştur. Konu ile ilgili girişimlerimiz halen devam etmektedir. Belediye Başkanlığımız soruna köklü çözüm bulma amacıyla Demiryolu güzergâhının İzmir İZBAN örneğinde olduğu gibi Ulaştırma Bakanlığının desteğiyle şehir içi toplu taşıma hizmetinde kullanılabilir hale getirilmesi için her türlü desteği vermeye hazırdır. Böyle bir projenin gerçekleştirilmesi Batman Toplu Taşıma hizmetine büyük bir katkısı olacaktır. Konu ile ilgili süreç içerisinde TCDD Genel Müdürlük, TCDD Malatya Bölge Müdürlüğü ve Batman Valiliği ile yapılan yazışmaların özet örnekleri aşağıda belirtilmiştir” diye konuştular.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNCEL Kategorisindeki Diğer Haberler
Batman’ın da aralarında olduğu 17 şehirdeki 21 yerel araştırma şirketinin o..
Son günlerde Hasankeyf ile ilgili başlayan tartışmaların ardından Cumhurbaş..
Batman'da serinlemek için girdikleri çayda akıntıya kapılan 34 yaşındak..
Batman Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, yeni hizmet binasına kavuşuyo..
Ayasofya'nın yeniden ibadete açılması ile Batman’daki camilerde şükür d..
Çocuk cinsel istismarı affına karşı açıklama yapan Batman TJA üyeleri, askı..
RSS
© 2020 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=