Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER


Batman Stratejik Araştırmalar Merkezi kuruldu

03 Haziran 2020, 15:22 - Okunma: 314

Batman’da üniversitedeki akademisyenler tarafından Stratejik Araştırmalar Merkezi (BatmanSam), kuruldu.

 Bilimsel araştırma ve projelerle yerel, bölgesel ve ulusal kalkınmaya katkıda bulunmak amacıyla kurulan BatmanSam ile iş bölümü ve dayanışmaya odaklı bilimsel düşüncenin, yaşamın doğasındaki verimliliği sosyal alana taşıma hedefleniyor.
BatmanSam’ın görev dağılımı şöyle; Başkan ve Uluslararası Hukuk Direktörü Dr. Sadullah Özel, Ekonomi Politikalar Direktörü Doç. Dr. Halil İbrahim Aydın, Bölgesel Kalkınma Direktörü Dr. Mücahit Çayın, Uluslararası Güvenlik Direktörü Dr. Murat Cihangir.
Merkezin hayırlara vesile olması temennisinde bulunan Başkan Özel, şunları söyledi; “Sürdürülebilir kalkınma idealinin, ekonomik krizler, savaşlar, çevre sorunları, Pandemi ve göç dalgaları gibi küresel engellerle karşılaşması doğrudan yerel etkiler ve sonuçlar göstermektedir. Batman ili de bu etkileşim ağının içerisinde yer almaktadır. Söz konusu sorunların bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeyde çözümüne katkı sunacak yerel araştırmaların gerekliliği büyük önem ihtiva etmektedir. Batman ilindeki ekonomik, sosyal, kültürel, fiziksel altyapı ile güvenlik sorunlarının tespitine ve çözümüne ilişkin bilimsel araştırma ve projelerin hazırlanması, fizibilite raporlarının oluşturulması, kalkınma projeksiyonların çizilmesi öncelikli amaç olarak belirlenmiş bulunmaktadır. BatmanSam, şehrin sosyal, ekonomik ve kültürel dokusuna uyumlu bir gelişme sürecine girmesi için kamusal ve özel kurumlara gerekli bilimsel ve teknik verilerin hazırlanması için gerekli altyapısını hazırlamış durumdadır.”
KENTİN TANITIMINA KATKI SUNACAK
Başkan Özel, kurdukları merkez bünyesinde düzenleyecekleri sempozyumlarla kentin ve bölgenin uluslararası alanda tanınırlığını da hedeflediklerini söyledi.
Ekip ruhuyla çalışacaklarını ifade eden Özel, “Batman’ın özellikle sosyal bilimler alanında önceden belirlenecek güncel temalara hâkim ulusal ve uluslararası akademisyen ve uzmanların buluşma noktası olması sağlanacaktır. Batman ilinin özellikle sınır ülkelere yakınlığıyla iktisadi, sağlık ve turistik seyahat amaçlarıyla gelen çok sayıda ziyaretçinin dolaşımda olduğu bir merkez olmasının uluslararası ilişkilere katkısı ve bu dolaşımı güvenli şekilde arttıracak hukuksal altyapı konusunda çalışmalar yapılacaktır. Ortadoğu’da sınır ülkeleri arasındaki akrabalık ve komşuluk bağlarının oluşturduğu ilişkilerin güvenliği ve refahı sağlayacak şekilde ilerlemesini sağlayacak çalışmaları yapmayı hedefliyoruz” dedi.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNCEL Kategorisindeki Diğer Haberler
Batman’ın en eski mahallelerinden biri olan İluh Mahallesi, sık sık Akrep v..
Sason ilçesinde kanser tedavisi görürken hayatını kaybeden 43 yaşındaki Yıl..
HDP Kozluk İlçe Örgütü’ne yapılan polis baskınında bir parti yöneticisi göz..
Bu yıl Atatürk Parkı’nda yapılması planlanan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli B..
Batman merkeze bağlı Kanatlı köyü, bir haftadan beri içme suyuna hasret...
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 5., 6. ve 7. sınıf öğrencileri için geliş..
RSS
© 2020 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=