Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER


‘Dil kırımı yaşanıyor’

24 Şubat 2021, 14:05 - Okunma: 308

HDP’nin anadil hakkının tüm dillere uygulanması için gerekli tedbirlerin alınması ve çok dilliliğin desteklenmesi amacıyla verdiği meclis araştırması önergesi, TBMM’de yapılan oylamada reddedildi.

Önerge üzerine Meclis Genel Kurulu'nda söz alan HDP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, tüm anadiller üzerindeki baskıların kaldırılması gerektiğini vurgulayarak, “1999 yılında Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO tarafından 21 Şubat günü Dünya Anadil Günü olarak kabul edildi. Bugünün kabul edilmesinin birkaç nedeni vardı; çok dilliği ve kültürel çeşitliliği desteklemek, anadilin kullanımı ve geliştirilmesinin önündeki yasal engelleri kaldırmak ve ana dili öğrenim hakkına dikkat çekmek amaçları taşıyordu. Aradan geçen yirmi iki yılda Türkiye'de konuşulan ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan veya kırılgan kategorisinde yer alan 18 dilin korunması ve yok olmalarının önüne geçilmesi için hâlâ gerekli anayasal düzenlemeler yapılmadı, ana dil hakkının önündeki engeller kaldırılmadı. Dünya Ana Dil Günü'nde Türkiye'de büyük bir insan hakkı olan ana dilinde eğitim hakkı kısıtlanmıştır, bu politika sonucunda âdeta bir dil kırımı yaşanmaktadır. Ana dilinin kullanmasının engellenmesi kuşkusuz toplumun değişik kesimleri açısından büyük sorunlara yol açıyor ama bundan en çok etkilenen çocuklar oluyor. Ana dilde eğitim hakkı desteklenmediği için Türkiye'de milyonlarca çocuk anne ve babalarının dillerini öğrenemiyor, bu dil yok olma tehlikesiyle karşı karşıya” diye konuştu. Genel Kurul’da oylamaya sunulan HDP’nin önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNCEL Kategorisindeki Diğer Haberler
Batman Tarım ve İl Müdürü Mehmet Gün, Batman Çevre Gönüllüleri Derneği'..
Büro Memur-Sen Batman Şube Başkanı Hüseyin Şansi, Büro Memur-Sen’in kuruluş..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Siirt Bölge Müdürlüğü, 2021 Mart ayına ili..
Çekimleri Batman, Hasankeyf ve Gercüş'te yapılan Seyran Dizisi, izleyic..
Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, İngiltere Ankara Büyükel..
Batman'da Kızılay'ın yaptığı kan bağışı çağrısına cevap veren Batma..
RSS
© 2021 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=