Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER


‘Paris cinayetlerinden MİT haberdar oldu mu?’

24 Şubat 2021, 14:10 - Okunma: 287

Genelkurmay eski İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin’in, 16 Şubat 2021 tarihinde katıldığı televizyon programında 9 Ocak 2013 tarihinde Paris’te yaşanan Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan cinayeti ile Türkiye’nin alakası olduğuna dair ifadeler kullandığını belirten HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması talebiyle soru önergesi verdi.

Milletvekili Başaran, “9 Ocak 2013 tarihinde Paris’te yaşanan Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan cinayeti hala aydınlatılamamış, sorumlular bulunamamıştır. İlk olarak katil Ömer Güney’e ilişkin Fransız Savcısı Türkiye’den, Güney’in görüştüğü 57 telefon numarasının sahiplerinin bulunması konusunda destek istemiştir. Daha önce Güney’in MİT mensuplarıyla cinayeti planladığına ilişkin ses kaydı olduğu iddia edilen bir dosya basına yansımıştır. MİT ise bu cinayetle ilişkilerinin olmadığını ancak konuya dair bir soruşturma başlatıldığını duyurmuştur. Son olarak Genelkurmay eski İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin, 16 Şubat 2021 tarihinde katıldığı televizyon programında Paris’te 3 Kürt kadın siyasetçi cinayeti ile Türkiye’nin alakası olduğuna dair ifadeler kullanmıştır. Pekin “Yürütme Konseyi var, onun başında şu anda Murat Karayılan var herhalde. Onun altında da ekipler var. Mesela onlar Kandil'den çok fazla dışarı çıkmıyor. Avrupa'da bunların unsurları var. Avrupa'daki unsurlarına bir şey yapmamız gerekiyor. Daha evvelden Paris'te yapıldı ama...” demiştir.
Bu bağlamda; Paris cinayetlerini işleyen katil Ömer Güney’im MİT ile ilişkisi ne düzeydedir?
9 Ocak 2013 tarihinde Paris’te bu cinayetlerin yaşanacağından başta MİT olmak üzere herhangi bir devlet birimi haberdar olmuş mudur? Devlet birimlerinin bu cinayetler ile alakası yoksa Genelkurmay eski İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin’in bahsettiği “daha evvelden Paris’te yapılanlar” ile kast edilen nedir? Paris'te yaşanan bu cinayetlerin aydınlanması amacıyla Pekin hakkında soruşturma başlatılacak mıdır?” dedi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması talebiyle soru önergesi verdi. Milletvekili Başaran, “9 Ocak 2013 tarihinde Paris’te yaşanan Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan cinayeti hala aydınlatılamamış, sorumlular bulunamamıştır. İlk olarak katil Ömer Güney’e ilişkin Fransız Savcısı Türkiye’den, Güney’in görüştüğü 57 telefon numarasının sahiplerinin bulunması konusunda destek istemiştir. Daha önce Güney’in MİT mensuplarıyla cinayeti planladığına ilişkin ses kaydı olduğu iddia edilen bir dosya basına yansımıştır. MİT ise bu cinayetle ilişkilerinin olmadığını ancak konuya dair bir soruşturma başlatıldığını duyurmuştur. Son olarak Genelkurmay eski İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin, 16 Şubat 2021 tarihinde katıldığı televizyon programında Paris’te 3 Kürt kadın siyasetçi cinayeti ile Türkiye’nin alakası olduğuna dair ifadeler kullanmıştır. Pekin “Yürütme Konseyi var, onun başında şu anda Murat Karayılan var herhalde. Onun altında da ekipler var. Mesela onlar Kandil'den çok fazla dışarı çıkmıyor. Avrupa'da bunların unsurları var. Avrupa'daki unsurlarına bir şey yapmamız gerekiyor. Daha evvelden Paris'te yapıldı ama...” demiştir.
Bu bağlamda; Paris cinayetlerini işleyen katil Ömer Güney’im MİT ile ilişkisi ne düzeydedir?
9 Ocak 2013 tarihinde Paris’te bu cinayetlerin yaşanacağından başta MİT olmak üzere herhangi bir devlet birimi haberdar olmuş mudur? Devlet birimlerinin bu cinayetler ile alakası yoksa Genelkurmay eski İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin’in bahsettiği “daha evvelden Paris’te yapılanlar” ile kast edilen nedir? Paris'te yaşanan bu cinayetlerin aydınlanması amacıyla Pekin hakkında soruşturma başlatılacak mıdır?” dedi.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNCEL Kategorisindeki Diğer Haberler
Batman’da Mart ayı başından bu yana katlanarak artan vakaların önüne bir tü..
Yargıtay, Şerzan Kurt’u öldüren ve ‘kasten öldürme suçu’ndan yargılanan pol..
Batman’da park halindeki aracın camını kıran hırsızlar, araç içerisinde bul..
Batman Tilmerç yakınından geçen DSİ sulama kanalında biriken kirli sular ve..
Bahçelievler, Şafak ve Seyitler Mahallelerinde iki hafta içinde hırsızlık a..
Batman Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürütmüş olduğu bir soruşturma kapsamınd..
RSS
© 2021 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=