Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER


‘Denetimleri sıkı tutmazsak o mavilikler kızarır’

04 Mart 2021, 13:38 - Okunma: 331

Batman Valisi Hulusi Şahin Coronavirus salgını ile mücadele kapsamında alınacak önlemlere ilişkin toplantı düzenledi.

İl Kültür Müdürlüğü Konferans Salonunda gerçekleştirilen ‘Dinamik Denetim Süreci ‘ başlıklı  toplantıya Batman Valisi Hulusi Şahin, ilçe kaymakamları, ilçe ve Belde Belediye Başkanları ve çok sayıda kurum müdürleri katıldı. Türkiye geneli gerçekleştirilecek olan “Dinamik Denetim Modeli”  isimli denetlemelere ülke çapında 260 bin kişi, Batman genelinde ise 2 bin personelin katılacağını söyleyen Şahin, 4 Mart Perşembe günü tüm alanlarda denetim faaliyetleri gerçekleştirileceğini söyledi.
Vali Şahin, “Sayın Cumhurbaşkanımızın Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklama ile yeni bir döneme girmiş bulunuyoruz. Bu Pandemi sürecinde de bizim için yeni bir denetim anlamına geliyor, dolaysıyla süreci çok iyi yönetmek zorundayız. Neticede geçen seneki tecrübelerimiz var. 2020 Haziran ayı başlarında yine gevşeme kararı alınmıştı. Tüm dünyada da durum böyleydi bu gevşeme kararı sonrasında yaz aylarında çok büyük vaka artışları ile karşılaştık. Bu zor dönemde mücadelemiz de bayağı zor oldu.
‘HERKES TAŞIN ALTINA ELİNİ SOKMALI’
Bu nedenle İçişleri Bakanlığının kararı doğrultusunda bu yeni dönemde de yeni ‘Dinamik Denetim Modeli’ni devreye alıyoruz. Bu hususta bu mücadelede herkesin taşın altına elini sokması gerektiğini özellikle ifade etmek isterim. Sadece Sağlık, Emniyet, Zabıta ve Jandarma Teşkilatının tek başarabileceği bir süreç değil. Bu yeni modelde tüm kamu kurum ve kuruluşların, meslek odalarının, sivil toplum örgütlerinin bizzat devreye girip denetlemesi gerekiyor. İlk etapta tüm Türkiye genelinde 260 bin personel ile çok büyük bir denetim faaliyeti gerçekleştireceğiz. Batman’da da bize düşen denetim ekibi sayısı 2 bin civarındadır. Bu 2 bin kişi için Vali yardımcımız çalışıyor ve tüm kurumlardan toparlayacağız. Bunun içinde meslek odaları, sivil toplum örgütleri, gönüllüler ve paydaş kurumlar olacak. Bundan böyle bir değil, çok sıkı bir denetim yapacağız” dedi.
‘ŞEHRİMİZİN BAŞARISINI KİMSE KÜÇÜLTMESİN’
Bazılarının söylediği gibi ‘zaten herkes hastalandı da, O yüzden rakamlar düştü’ gibi bir durum yok. Elimizde rakamlar ortada. Bu bir başarıdır, kimse bunu küçültmeye çalışmasın, neticede bu şehrin başarısıdır. Ancak devamı da çok yoğun tedbirler ile mümkün olabilir, aksi taktirde ilimizdeki bu güzelliği kaybedebiliriz.
‘BU SEFER DAHA TECRÜBELİYİZ’
“Durum ciddi. Bir insan bir kere bir taşa takılır. Biz geçen dönem Haziran ayındaki serbestiyet döneminde gerekli tedbirleri almaya çalıştık ama demek ki  o dönem için yeterli değildi ve sonuçta büyük bir vaka artışıyla karşılaştık. Ama bu sefer daha tecrübeliyiz. Nereyi kapatacağımızı, nereden tehdit alacağımızı çok daha iyi biliyoruz. Hatırlarsanız geçtiğimiz yaz biz daha çok caddeleri, sokakları, Pazar yerlerini kapatmaya çalışıyorduk, oralarda tedbir almaya çalışıyorduk. Ama bugün geldiğimiz noktada biz biliyoruz ki, kapalı alanlar asıl tehdit, açık alanlarla ilgili olarak o kadar öncelik vermemize gerek yokmuş. Asıl odaklanmamız gereken, kapalı alanlardaki tedbirlermiş, bugün bunu biliyoruz”
‘BİZİM İÇİN EN BÜYÜK RİSK ALANLARI, TAZİYELER’
Taziye Evleri kapalı olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yaz Batman olarak bizim en büyük darbe aldığımız yer taziyelerdi. Taziyeler kapalı, fakat o dönemde gizli saklı taziyeler yapılıyordu. Bu dönemde bunu sıkı tutacağız. Bu sıkılık çok önemli. Taziye tamamen yasak değil, ama açık alanda, maske ve mesafe kurallarına ve belli bir sayı sınırlamasına uymak şartıyla. Bunları her ortamda dile getireceğiz.
‘İKİNCİ TEHDİT UNSURU DÜĞÜNLERDİR’
Düğün mevsimi yaklaşıyor. Düğünlerle ilgili olarak, hem düğün salonları hem de düğün salonu kullanılmayan düğünler. Sadece düğün olmayabilir; nişan, nikah, kız isteme merasimleri. Yani kapalı alanda kalabalığın olduğu her ortam bizim için tehdittir. Buralarla ilgili hem bilinçlendirme hem de denetim faaliyetimizi sıkı bir şekilde yapacağız.
‘DENETİMLERİ SIKI TUTMAZSAK O MAVİLİKLER KIZARIR’
Bakın açık ve net şekilde söylüyorum arkadaşlar, bakın bu denetim faaliyetlerini sıkı tutmaz isek, o mavilikler önce sararır, sonra kızarır. Bugün mavi, yarın bulutlu olur. Yarın kara kara bulutlar gelir üzerimize. Büyüklerimizi, evlatlarımızı kaybedebiliriz. Bu işin şakası yok. Bu hastalık şakaya gelir bir hastalık değil. Burada bu hastalığı zor ve sıkıntılı geçiren çok değerli kardeşlerimiz var. Bu hastalık ağır bir hastalık, kolay bir hastalık değil. O yüzden tedbirli olup dikkatli bir hayat tarzı benimsersek, hem ekonomik çarkımız döner, hem hastalıktan uzak dururuz.
‘AŞI OLALIM VE AŞIYI TEŞVİK EDELİM’
Aşı hızlı bir şekilde geliyor. Aşı olalım ve aşıyı teşvik edelim. Hepimiz bulunduğumuz yerde aşıyı teşvik edelim. Aşıyla beraber bu meseleyi çözeceğiz. Ama aşının yaygınlaştırılması için bir zaman gerekiyor. Bu denetimler bize bu zamanı sağlayacak. Bu nedenle çok önemli. Vatandaşlarımız bilinçli. Bu hususta Batman güzel bir başarı elde etti. Bu başarının arkasında yatan neden olan bilinçlendirmeyi devamlı tazelemeliyiz.
‘MASKE, BİZİM BİRİNCİ DENETİM KONUMUZ’
Sadece ana artellerde değil, her yerde maske bizim birinci denetim konumuz. İkinci denetim konumuz, mutlaka ve mutlaka HES kodları. Dolayısıyla, denetim yaparken özellikle fabrikalar, işyerleri HES kodlarını çalıştıracaklar. HES kodu almadan içeri alan olmayacak ve düzenli olarak personelini PCR testi yaptırmaya teşvik etsinler. Bazıları diyor ki, ‘sizin rakamlar niye düşük, az test yapıyorsunuz değil mi’ diyor. Halbuki ne alakası var? Bunu Sağlık Bakanlığı belirlemiş. Bize PCR testi talep edipte bizim yapmadığımız hiç kimse yok. Özellikle risk grubunda olanlar, kalabalık yerlerde hizmet verenler, bu hususta periyodik olarak gelip başvurabilirler, biz PCR testi yapmalarını olumlu değerlendiririz. Bu bizi rahatlatır. Çünkü bazı vatandaşlarımız ya hiç septom göstermeden hastalığı geçiriyorlar ya da az semptom geçirerek geçiriyorlar. Bu arada hastalık yayıcı durumda olabiliyorlar. Biz onları PCR testi ile yakalayıp hemen izole ettiğimiz zaman bu meseleyi çok hızlı bir şekilde çözebiliriz.
‘HERKESİN KENDİNİ İZOLE ETMESİ GEREKİR’
Diyarbakır’a gittiniz, Urfa’ya gittiniz, Ankara’ya, İstanbul’a gittiniz diyelim. Döndüğünüzde kendi izolasyonunuzu yapınız. Hiç bilemeyiz, hastalığı alıp gelmiş olabilirsiniz. Çevremize dağıtabilirsiniz, sevdiklerinizi hasta yapabilirsiniz. Bu yüzden çok titiz bir şekilde herkes kendi iç disipliniyle beraber kendini izole edecek. Biz bunu yapamaz isek hastalık dağılır. O zaman tekrar eski kötü günlere döneriz. Ağustos ayında ne çektiğimizi biz biliyoruz. Çok ciddi sıkıntılar yaşadık. Bu şehir hep böyle değildi. Sonra büyük fedakârlıklarla bu noktaya geldik. Bu kazanımlarımızı kaybetmeyelim.
‘DENETİMSİZ SOKAK, ESNAF BIRAKMAYACAĞIZ’
“Vali yardımcımız Şenol Bey başkanlığında bir ekibimiz şimdi çalışacaklar. Bu 2 bin kişilik yarınki  (Perşembe) denetim ekibini oluşturacaklar. Yarından sonra da sizlerle birlikte ortak bir ekipler grubu olarak hepsini belirleyecekler. Şehrimizi parsel parsel belirleyeceğiz. Denetimsiz hiçbir sokak, hiçbir esnaf bırakmayacağız. Köy bakkalından, dağın başındaki yol üstü durağına kadar her yer bir şekilde kontrol edilecek. Kontroldeki esaslarımız hepimizin malumu, maskeye bakılacak. Maskesiz olmaz ve maske mutlak şart. İkincisi mesafe kurallarına uyacağız. Kalabalıkta dip dibe olanlara müdahale edeceğiz. En havadar yerlerde dahi mesafeye riayet edilecek. Yücebağ’ın tepesinde bir bakarsınız bir patlar, toparlayamayız” dedi. Recep Akın  

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNCEL Kategorisindeki Diğer Haberler
HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran hakkında, Cizre Belediyesi’ne ata..
Batman Müftülüğü, Peygamber (sav)’i tanıma, onun mesajını anlama, gençlerin..
Manav ve AVM’lerde Kilosu 110 liradan satılan Erik, gramlık paketler halind..
Ramazan ayında çalışmak zorunda kalan işçiler, havalarında ısınmasıyla günü..
23 yıldır hizmet verdiklerini belirten Güçler Market İşletmecisi Osman Balı..
Batman’da Komando Caddesi, Güçler Market yanında hizmet veren Yusufum Bakla..
RSS
© 2021 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=