Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER


Sağlık çalışanları için kanun teklifi

13 Ocak 2022, 16:21 - Okunma: 247

HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, Türk Tabipler Birliği'nin özellikle Pandemi dönemine yönelik raporladığı eksiklikler üzerine sağlık sektöründe yapılması gereken değişikliklere ile ilgili Kanun Teklifi verdi.

Başaran, gerekçesinde şunları belirtti; “Başta hekimler olmak üzere sağlık hizmetinin sunumunda görev alan tüm sağlık çalışanları, bütün dünya ülkelerini sarsan Covıd-19 Pandemisi’nde ağır ve tehlikeli koşullarda hizmet sunmuştur, sunmaya devam etmektedir. Bu süre zarfında gösterdikleri çaba ve aldıkları risk, rutin çalışma dönemlerine göre katbekat fazla olmuştur. Birçok sağlık çalışanı; aylık ortalama 160 saat civarında olan mesai saatlerine ek olarak 130 saat, hatta yasal olmayan şekilde aylık 130 saatten çok daha fazla nöbet tutmaktadır. Üstelik, mesai ve nöbet süresi boyunca, dinlenmek için mola kullanamamakta; uygun soyunma, dinlenme odası bulamamakta, yemekhaneye uygun olmayan yerlerde, yetersiz, sağlıksız gıdayla beslenmeye çalışmaktadır. Bu durum, toplumun sağlığı için özveriyle görev yapan sağlık çalışanlarının sağlığını bozmaktadır. Dinlendirmeyen ve yetersiz uyku ile düzensiz öğünler; gastrit, metabolik sendrom, obezite, tip 2 diyabet, kardiyovasküler hastalık ve kanser riskinde artışa neden olabilmekte, ek hastalıklar da bilindiği üzere COVID-19 hastalığına yakalandıklarında hastalığı daha ağır geçirmelerine yol açabilmektedir. İlgili branşlarda olmamalarına rağmen birçok hekim ve sağlık çalışanı; Pandemi servislerinde, yoğun bakımlarda, filyasyon hizmetlerinde çalışırken topluma göre sağlık çalışanlarında hastalanma oranı çok daha yüksek olmuştur. Gelinen aşamada, ayrım gözetilmeksizin sağlık işyerlerindeki tüm çalışanlar için Türkiye’de ilk vakanın ilan edildiği 11 Mart 2020’den itibaren, pandeminin sonlandığı zamana kadar her yıl için 120 gün fiili hizmet süresi zammı uygulamasının gerekli olduğu, önümüzdeki dönemlerde başkaca pandemilerin de yaşanacağının öngörülmesi nedeniyle “pandemi dönemleri” ile sınırlı olmak üzere uygulama yapılmasının zorunlu hale geldiği açıktır. Teklifin belirlenmesinde 6385 sayılı Kanun ile yapılan değişiklik yöntem olarak benimsenmiş ve maden işçilerinin fiili hizmet süresi zammı süresinin altında kalınmakla birlikte, ancak Yasama organı üyeleri ile Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar için kabul edilen fiili hizmet süresi zammının üzerinde kalınmasının, ilgili taraflarca da destekleneceği değerlendirilmiştir.”

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNCEL Kategorisindeki Diğer Haberler
Batman Valisi ve Belediye Başkan Vekili Hulusi Şahin, Atatürk Parkında yapı..
Aylardır yeterince yağmurun yağmadığı bölgede korkulan oldu.
İçişleri Bakanlığı, geçtiğimiz 29 Aralık tarihinde Batman- Gömük kırsalında..
Balpınar beldesindeki sebze üreticileri, verim alamamaktan dertli.
Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, 50 kamu personeli alımı için İŞKUR üze..
Özel Simya Koleji, geçtiğimiz 31 Aralık günü İluh Mahallesi'nde hırsızl..
RSS
© 2022 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=