Lütfen bekleyin..


Ahmet İLYAS

İMAJ YÖNETİMİ VE LİDERLİK

17 Nisan 2017, 18:41 Okuma: 156

“II. Abdülhamit ve Mustafa Kemal Atatürk’ü lider yapan en temel özellik, otoriter, devlet yönetiminde duygusallığa yer vermeyen kişiler olmasının yanı sıra; bu iki şahsiyeti diğer liderlerden ayıran en temel nitelik imaj yönetimini iyi sergilemelerinde yatmaktadır.”
Lider kültünün temeli zımnı bilginin toplum tarafından idrak edilmesi ve imaj yönetiminin ahengine bağlıdır. Dikkat edilirse iyi bir liderin en temel gereksinimi, imaj yönetimi uygulanması sırasında ortaya çıkar. Yani zor zamanlarda kriz yönetme algısının oluşmasına tahakkuk eder.
Esasında Türkiye gibi demokrasisi çok genç olan bir ülkede lider kültü sağlam temeller üzerine kurulduğu görülecektir. Özellikle Osmanlı Devleti’nde en parlak dönemler, imaj yönetimini uygulanabilirliğini sağlayan padişahlar tarafından yürütülmüştür. İşte Fatih dönemi, devletten imparatorluğa geçiş aşaması gerçekleşmiş, devletin yıkılış döneminde ise padişah II. Mahmut’un devletin idari yapılanmasını sağlaması önemlidir.
Fakat tüm ifadelerin sadece iki kişi üzerinde somutlaştığı söylemek kolay kaçmamaya benziyor. Sözünü ettiğim kişiler II. Abdülhamit ve Mustafa Kemal Atatürk’tür.
Her ikisi de güçlü kişilikler olarak değerlendirilmektedir. II. Abdülhamit ve Mustafa Kemal Atatürk’ü lider yapan en temel özellik, otoriter, devlet yönetiminde duygusallığa yer vermeyen kişiler olmasının yanı sıra; bu iki şahsiyeti diğer liderlerden ayıran en temel nitelik imaj yönetimini iyi sergilemelerinde yatmaktadır.
Bilhassa II. Abdülhamit, devletin en zor zamanların, kendini dünya siyasetine kabul ettirmek amacıyla imaj yönetimini iyi kullandığı ifade edilebilir. Devlet dairelerine kendi resimlerinin astırılmasını yasaklaması, kendi şahsiyetini Osmanlı toplumundan gizlemesi toplum açısından ulûhiyet bir liderin görünmesini sağlamıştır.
Diğer taraftan onun şahsiyeti gerek Avrupa ve gerekse Arap yarım adasında erişilmez, zıllullah-ı fil arzeyndır (tanrının yeryüzünde dolaşan gölgesi). Diğer taraftan II. Abdülhamit’in adı nerde geçerse geçsin orada bulunanların çekinerek, saygı gösterilmesinin önü açılmıştır.
Aynı dönemlerde yaşamamışsa bile birbirine çok benzer bir diğer lider Mustafa Kemal Atatürk’tür. Mustafa Kemal liderliği imaj yönetiminin her türlü kamusal alana sembollerle ifade edilmesidir. Özellikle icat edilmiş bir şehir olan Ankara’da onun tüm sembollerini görmektir. Diğer taraftan okul kitapları, heykeller, resmi bayramlarda hemen hemen her yerde Mustafa Kemal’i görmek mümkündür.
Mustafa Kemal, II. Abdülhamit’in aksine tüm devlet dairelerine kendi resmini astırırken temel amacı liderliğin kabullenmesine yardımcı olmaktı. Belki her iki şahsiyette yöntem açısından farklı fraksiyonları kullandığı ifade edilebilir. Ancak her ikisini en temel özelliği imaj yönetimini sembollerle nakşettiği söylemek gerekir. Bugün her iki liderin bu kadar üzerinde durulmasının en önemli sebebi imaj yönetimidir.
 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
95 gün önce
123 gün önce
187 gün önce
291 gün önce
313 gün önce
334 gün önce
411 gün önce
438 gün önce
460 gün önce
502 gün önce
551 gün önce
648 gün önce
663 gün önce
676 gün önce
698 gün önce
747 gün önce
RSS
© 2017 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=