Lütfen bekleyin..


Adnan AYAZ

Türkiye kendi problemlerini kendi çözmeli

24 Ağustos 2017, 20:24 Okuma: 628

Birlik Vakfı Batman’da önemli bir çalıştaya imza atmaya hazırlanıyor. Çalıştayı düzenleyen ortakları da Batman valiliği, Batman Belediye Başkanlığı ve Batman Üniversitesi.
“Yeni Türkiye Vizyonunda Doğu ve Güneydoğu’nun Kalkınmasındaki Rolü” Başlıklı çalıştaya Meclis Başkanı İsmail kahraman ve 22’ye yakın Milletvekilinin katılması bekleniyor. 23-24 Eylül’de yapılacak olan Çalıştay gözleri Batman’a çevirecek ve 2 gün boyunca bölge masaya yatırılmış olacak.
Bu tip çalışmaların Batman’a katkısı büyük olacağı kesin. Bölge insanı da yapılacak olan panellerden epey faydalanacaktır. En azından 2 gün boyunca Batman’da Doğu ve Güneydoğu her anlamda masaya yatırılacak ve sonuçları siyasetçilere yol gösterecek.
Açıkçası bu meyanda değerli bir dostu anmadan geçmek çok doğru olmayacaktır. Çalıştay’ın sivil ortaklarından Birlik Vakfı Başkanı Hamdullah Tüzün’den söz ediyorum.
Sayın Tüzün Birlik Vakfı Başkanı olduğu günden bu yana yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Zannımca 23-24 Eylül’de gerçekleşecek olan çalıştay da bunun meyvesi olacak.
Bir çok birbirinden değerli davetlinin olacağı çalıştay için Ankara’da yoğun temaslarda bulunun Sayın Tüzün, Batman Belediye Başkanı Şevket Ertuğ Aksoy ve Batman Üniversitesi Rektörü Aydın Durmuş ile birlikte Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ı ziyaret etti.
Sayın Kahraman Batman’da yapılacak olan çalıştaya davet edildi. Malumunuz üzerine Sayın Kahraman bazı sağlık sorunları yaşadı. Eğer sağlığı el verir ve programı uygun olursa Batman’daki programa katılacak.
Sayın kahraman dışında birçok Milletvekili var ama isimleri şu an çok net değil. Tabi görüşmeler yapılmıştır ve gelecek olan katılımcılar bellidir ama henüz çok net bir bilgimiz yok.
Sayın Hamdullah Tüzün Beye gelince çalışkan kişiliği ve sempatikliği ile gönülleri kazanmasını biliyor. Böyle bir vakıfta da ancak böylesi paydaş olmayı beceren bir kişi bunu başarabilirdi. Sayın Tüzün bu anlamda çok başarılı ve daha da güzel projelere de imza atacağa benziyor.
Çalıştay’da yeni Türkiye’de Doğu ve Güneydoğu’nun rolü masaya yatırılacak. Açıkçası en önemli problem Kürt sorunu ve demokratikleşme ve tabi ki ekonomi olacak.
Batman nüfusu genç, Diyarbakır, Mardin, Şırnak’ta öyle, Van da öyle ama en önemli problem kesinlikle istihdam ve işsizlik problemidir. Demokratikleşme ve sorunların aşılması meselesiyse Yeni Türkiye’nin aşmak zorunda olduğu kaotik bir problem.
Açık ve net: Türkiye kendi problemlerini kendi içinde çözmedikçe, başka güçlerin bunu çözecek ne gücü ne kudreti vardır.
Türkiye Kürt sorununu çözerse ekonomik sorunlarını da çözer, işsizliği de bitirir, istihdamı da çözer ve coğrafyasızındaki belirsizlikleri de tarihin çöplüğüne gömer.
Çalıştayı iple çekeceğiz, umarım ki, bölge için yararlı bir hazırlık çalışması olur. Sayın Hamdullah Tüzün Beyi de şimdiden çabalarından ötürü tebrik ediyorum.
 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
RSS
© 2019 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=