Lütfen bekleyin..


Adnan AYAZ

Yine bayram yine katliam…

31 Ağustos 2017, 19:42 Okuma: 880

Her bayram benzer cümleler kurduğumuzun farkındayım ama yapacak bir şey. İslam alemi Kurban Bayramını kutlayacağı bu kutsal günlerde yine Müslüman kanı akıyor.
Dünya üzerindeki coğrafyaları iyi inceleyin en çok savaşlar İslam ülkelerinde cereyan ediyor, en çok Müslüman kanı dökülüyor. Ortada kesin bir sorun var ve bir sorun varsa mutlaka bir çözümü de vardır. Peki, Müslüman ülkeler çözüm için ne yapıyor?
Hiçbir şey.
En basitini söyleyelim: Müslümanların başına gelen katliamlara, şiddete tepkisiz ve sessiz kalıyor.
En son Myanmar’da Ordu güçleri ve Budist çeteler Müslümanları katletti. Yüze yakın Müslüman öldürüldü. Kayıplar var ve şiddet sınır tanımıyor.
Myanmar ordusu ve Budistler Müslümanlara savaş açmış durumdalar. Sistematik yürütülen bir katliam yapılıyor. Amaç, Myanmar’da Müslüman bırakmamak.
Bütün dünyanın gözleri önünde sergilenen vahşete, uluslararası kuruluşlar sessizce seyrediyorlar. Myanmar da insanlık katlediliyor ama Ne Birleşmiş Milletlerden, Ne AB’den, ne NATO’dan ses çıkmıyor.
Ölenler Müslüman olunca kimsenin çıtı çıkmıyor. Müslüman kanı helal ve dökülmesinde bir zarar yok.
Hadi gayri Müslimleri ve onların kurdukları kuruluşların sessizliğini anlıyoruz da, İslam ülkelerinin bu derin sessizliği nedir Allah aşkına.
Müslümanlar katlediliyor, yurtlarından sürgün ediliyor ama İslam ülkeleri sessizce ve tepkisiz, sanki bir şeyler olmuyormuşçasına izliyorlar.
Bu kabul edilir gibi değil. İnsanın içini en çok da bu tepkisizlik, kayıtsızlık incitiyor.
Müslümanlar, Müslümanların başlarına belalar geldiğinde eğer böyle sessizce izleyeceklerse, daha çok büyük musibetlerle karşılaşırlar.
Eğer Müslümanlar bir ve tek vücut olmazlarsa, ittifak etmezlerse, dünyanın efendileri geçinen kötüleri daha çok Müslüman kanı akıtacaklardır.
İslam ülkeleri bir olmalı ve birlikte hareket etmeli, İslam ülkelerinin başına gelen katliamları ret etmeli ve kendilerini dünyanın efendileri sananlara haddini bildirilme. Yoksa İslam coğrafyasında daha çok Müslüman kanı akacaktır.
Kurban Bayramını kutlayacağımız şu günlerde Myanmar’da Arakanlı Müslümanların başına gelenler, Irak ve Suriye’de süren cinayetler ve şiddet dalgası asla kabul edilemez.
Hep beraber İslam coğrafyasında yaşanan katliamları kınayalım ve yüce Allah’a dua edelim ki, bu şiddet sarmalı sona ersin.
Bütün İslam aleminin özelde Batman halkının Kurban bayramını kutlar, bayramın İslam coğrafyasına huzur ve mutluluk getirmesini Allah’tan niyaz ederim.
 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
RSS
© 2019 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=