Lütfen bekleyin..


Adnan AYAZ

BATSO seçimleri ve Önal’ın farklı söylemleri

14 Eylül 2017, 15:41 Okuma: 1477

Batman gündeminde bugünlerde harıl harıl tartışılan bir gündem var. Kısa adı BATSO, yani Batman Ticaret Sanayi Odası’nı konuşuyoruz. Nedeni de, bu oda yakın zamanda seçim yapacak. Yönetim ve Başkan değişimi olacak.
Ticaret Sanayi Odasına Başkan olmak için adaylar ortaya çıkmaya başladı ve tabi tatlı bir rekabet aldı başını gidiyor. Adaylar Başkan olduklarında Batman için ne yapacaklarını anlatıyorlar. Çoğunun da amacı Batman’a hizmet etmek ve artı değerler kazandırmak.
Öncelikle seçime katılacak olan tüm adaylara başarı dileklerimi iletmek istiyorum. Hani derler ya “bir kızı on kişi ister ama bir kişi alır” diye. Seçimlerinde bir galibi olacak.
Adaylar arasında bir aday var ki oldukça dikkatimi çekti. Söylem farkı yarattığına inanıyorum. Ticaret Sanayi Odası nasıl yönetilmeli sorusuna oturaklı bir yanıt vermiş.
Bahçeşehir Koleji Sahibi ve Ticaret Sanayi Odası Başkan Adayı Turgut Önal’dan söz etmek istiyorum. Batman’da Uğur dershaneleriyle tanınan Turgut Önal bugüne kadar ne iş yaptıysa hakkını verdi ve hep başa oynadı. 
Türkiye’de dershaneler varken, Batman’da bu işi en iyi yapanların başında Turgut Önal geliyordu. Nitekim Dershanelerin kaldırılmasıyla beraber Batman’da Kolej açarak yine başarısını perçinledi. Batman’ın en çağdaş-modern kolejini kurdu.
Açıkçası sadece bir kolej değil, bir kolejden fazlasını yaptı, çağdaş çizgileri barındıran çağımızın modernitesine uygun bir yaşam alanı oluşturdu.
Bunları neden mi anlattım. Birini tanımak için eylemlerine ve söylemlerine bakmak gerekiyor. Sayın Önal’ın eylemleri de, söylemleri de onu farklı ve başarılı kılıyor.
Önal, Ticaret Sanayi Odası için diyor ki, “Oda, profesyonel bir şirket gibi yönetilmeli. Kent için katma değer yaratmalı.”
Bakın işte ben bunu önemserim ve önemsiyorum. Eğer bir Oda profesyoneller tarafından yönetilmezse BATSO değil, BATSIN olur.
Ticaret Sanayi Odası şirketlerin kayıtlı olduğu bir Oda ama amatörce yönetim sergileniyor ki, bu kenti de geride bırakıyor. Şeffaf, hesap verilebilir bir yapı oluşturulmalı.
Sayın Önal’ın da gündeme taşıdığı gibi, “Yatay yönetilen bir hal almalı. Özel kalem, Bilgi Edinme, Bilgi İşlem, Basın ve Halkla İlişkiler, Proje Birimi, Kalite Yönetim Temsil, Üye Takip Birimleri kurmayı planlıyoruz.”
Eğer bir Kurum, Oda yönetilecekse bu profesyonel bir mantıkla yapılmalı. Tabi ki en önemlisi İş Disiplini, sonrası çorap söküğü gibi gelir. Batman’ın problemleri ortada ama ortada yaklaşım ve sorunları çözme yönetim anlayışı yok.
Sayın Önal’ın kent için kurgusu oldukça farklı, “Herkes yıllardır Batman’ın sahipsizliğini dile getirir. Kent kültürü olmadığı için bu kentin akıl-vicdanı olacak dinamikler yok. Planlı ve kolektif bir çalışma yapılmadığından bir yere varılamıyor. Tam da BATSO bunu yapmalı. Kentin hafızası, vicdanı ve aklı olmalı.”
Doğru söze diyecek bir sözümüzde yok. Umuyorum ki, Sayın Önal BATSO’yu yönetme şansı bulur vve Batman’a hizmet eder.
 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
RSS
© 2020 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=