Lütfen bekleyin..


Savaş ÖZALP / SERBEST VURUŞ…

BÜTÜN DERNEKLERİMİZİ PETROLSPOR'A SAHİP ÇIKMAYA DAVET EDİYORUZ

30 Eylül 2018, 18:10 Okuma: 655

~~2002 Yılından beri yaşamakta olduğum İstanbul'da, iş hayatımın yanı sıra toplum içerisinde yer almaya, topluma faydalı ve örnek bir birey olmaya gayret ettim. Bu konuda kendimi daha da geliştirmek ve daha da faydalı bir birey olmak adına, dernek çalışmalarında bulunarak toplum içinde bulunmaya devam ettim. Batman Petrolspor koşuşturmamızın yanı sıra Batmanlılar Derneği'nde (BADER) uzun süre üye olarak ve devamında iki dönem boyunca yönetim kurulu üyesi olarak bu derneğimizde halkımıza hizmet etmeye devam ettim.

Öte yandan, yine bu derneğimizde Gurbetçi Petrolsporlular Taraftar Grubu olarak çalışmalarımızı burada yürütüyor, maçlarımıza buradan katılım sağlıyorduk. Tabi burada dernek faaliyetlerini yürütürken, başka illerden arkadaşlarımızın dernek çalışmalarını gözetliyor ve bilgiler almaya çalışıyordum. Konuyla ilgili araştırmalar yürütürken Bayburt, Sivas, Trabzon, Gümüşhane, Malatya, Sinop, Çorum ve Kastamonu gibi illerin dernekçilikte oldukça büyük aşamalar kaydettiğini görüyordum. Nişan, kına,mMevlit, sünnet ve taziyelerin neredeyse tümü bu derneklerde yapılıyordu. Ayrıca ait olmuş oldukları il, ilçe ve köylerine, taziye evi, cami, çocuk parkı, gibi kazanımlar sağlıyorlardı. Dernekçiliğin önemini çok iyi kavrayıp, mahalle muhtarlığı, Belediye Meclis üyeliklerine kendi hemşerilerine öncelik tanınması konularında, etkin bir şekilde söz sahibi olup, yine bu güçlerini kullanarak, taziyelerinde, maçlarında, tarihi ve turistik gezilerinde ulaşım sorunlarını da yine belediyelerden temin ettikleri araçlar ile programlarını düzenlediklerine şahit olduk.

Eğri oturup doğru konuşmakta fayda var sözünde olduğu gibi açık ve dolayısıyla acı konuşmak durumunda kalacağım için bundan sonraki satırlarımı büyük bir üzüntü içerisinde sürdüreceğimi bilmenizi isterim. Şimdiden bu yazımızın devamındaki satırlarını okuduğunuzda sizde olası yaratabileceği olumsuz etkilerden ötürü şimdiden özür dilesem de, dernek başkanlığımın yanı sıra kamuoyunu aydınlatmakla yükümlü bir gazeteci edasıyla sizleri derneklerimizin Batman ve Petrolsporluluk konularında kendimi, sizleri bilgilendirmekle mükellef tuttuğumu ifade etmek isterim.

Demin üstte yer alan satırlar arasında acı konuşmak durumunda kalacağımı belirtmiş ve şimdi sizi, derneklerimizin içler acısı haliyle baş başa bırakacağım. Daha önce farklı bir gazetemizde yine yazarlık yaptığım esnada o zaman sayıları 15 olan derneklerimizin 13 tanesine giderek dernek başkanlarıyla röportaj yapmış ve bu vesileyle bir çok derneğimizin içerisinde bulunmuş olduğu içler acısı haliyle bire birer karşılaşmış ve büyük bir üzüntü duymuştum. Yöneticilerin başını çektiği aidat ödemelerinde sıkıntı, üyelerin de buna ayak uydurmasıyla adeta zirve yapmıştı. Çoğu bu nedenle dernek salonlarını kahvehane kültürüne büründürmüş okey, ve kağıt oyunları eşliğinde sigara dumanı altında adeta nefessiz bırakılıyordu..!

Fakat bir üstteki paragrafta çoğu cümlesini kullanmış ve dolayısıyla bazı derneklerimizi bu olumsuzluklar zincirinden muaf tutmuştum. Şimdi dilerseniz yapmış oldukları ve icraatları ile Batman ve Petrolsporluluk bilinçleri ile deyim yerindeyse sınıfı geçen ve sınıfta kalmış derneklerimize gelin her birlikte bir göz atalım.

BATMAN DERNEKLER FEDERASYONU - BADEF
2012'deki ilk kuruluşunda dernekler üzerinde etkisi bulunan ve Taraftar Grubumuzdaki yöneticilerimizle birlikte delege olarak yer aldığımız bu yapı sayesinde, diğer derneklerimiz ile iletişimimiz oluyordu. Dönemin BADER ve aynı zamanda BADEF'in kurucu Başkanlığını yürüten Esfer Solmaz döneminde gayet iyi işleyen BADEF oluşumu, tamamlanan ikinci yılından sonra ortaya çıkan Başkanlık seçimi konusu ve sorunları nedeniyle deyim yerindeyse resmen pasifleşti. Şimdilerde Seyithat Basut'un Başkanlığını yapmakta olduğu BADEF durgun ve verimsiz bir durumda tekrardan eski günlerine kavuşmayı ümit ediyor! (MEVCUT DURUMU PASİF)

BATMANLILAR DERNEĞİ – BADER
1998 Yılında İstanbul'daki ilk il derneğimiz olan Batmanlılar Derneği, birlikte ve öncülük ettiği diğer Batman dernekleriyle, düzenlemiş olduğu Batmanlılar gecesi, piknikler, paneller, davet ettiği siyasetçi, yazar ve akademisyenler ile düzenlemiş olduğu kahvaltı programları, dernek merkezinde yapılan, taziye, nişan, kına, mevlit, iftar yemekleri ile İstanbul'daki halkımıza örnek teşkil edecek düzeyde hizmet ederek adından söz ettirdi. Özellikle derneğin Bağcılar'dan Güngören'e taşınmasından bir süre sonra adeta yokları oynadı. Dernek şuan oldukça sıkıntılı bir süreçten geçiyor ve eşyaları bir büroda tutuluyor. (MEVCUT DURUMU PASİF)

İSTANBUL BATMANLILAR EĞİTİM VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ - İBEYDER
2016 Tarihinde kurulun İstanbul Batmanlılar Eğitim ve Yardımlaşma Derneği iki yıllık bir dernek olmasına karşın özveriyle bir şekilde faydalı olmaya çalışıyor. Yeni olmasından kaynaklı bir takım sıkıntılar yaşayan derneklerimizden biri olan İBEYDER'in diğer derneklerimize nazaran aktif olduğunu gerek Batmanlılık ve gerekse Petrolsporluluk bilinciyle öne çıkmış durumda  olduğunu söylemek mümkündür. (MEVCUT DURUMU AKTİF)

İSTANBUL KOZLUKLULAR DERNEĞİ - KOZLUK-DER
2003 Yılında kurulan Kozluklular Derneği, yüksek üye sayısına sahip derneklerimizden bir tanesidir. Piknik, taziye, mevlit, ve diğer derneklerimizin programlarına katılma konularında iyi bir konumda olmasına rağmen, ilginç bir şekilde Petrolspor konusunda kılını bile kıpırdatmayan derneklerimizden bir tanesi oldu. (MEVCUT DURUMU PASİF)


İSTANBUL BEŞİRİLİLER DERNEĞİ - BEŞİRİ-DER
2008 Yılında kurulan Batman Beşirililer Derneği en eski derneklerimizden bir tanesidir. Taziye ve kısıtlı bir şekilde kahvaltı programlarını düzenleyen ve daha çok kahve kültürüne yenik düşen derneklerimizden biri olan ve Petrolspor'a destek olma  konusunda son derece yetersiz kalmıştır. (MEVCUT DURUMU PASİF)

BEKİRANLILAR-DERNEĞİ - BEKİRAN-DER
2006 Yılında kurulan Bekiranlılar Derneği köklü ve geniş bir kitleye hitap eden bir derneğimizdir. Farklı il ve ilçe ve köylerden üyeleri bulunan taziye, nişan, kına ve mevlit programlarındaki çalışmalarının yanı sıra Batman Petrolspor'a da sorumlu davranarak, genel anlamda görevini yerine getirmiş örnek bir derneğimizdir.  (MEVCUT DURUMU AKTİF)


İKİTELLİ BATMANLILAR DERNEĞİ - İKİTELLİ-BAT-DER
2009 Yılında kurulmuş olan İkitelli Batmanlılar Derneği yine eski ve geniş bir kitlesi bulunan bu derneğimiz içine kapanık olup, genel olarak çalışmaları İkitelli İlçesi ile sınırlı kalan ve Petrolspor'a destek konusunda ki duyarsızlığı ile zirve yapan derneklerimizden biri olmuş durumda. (MEVCUT DURUMU PASİF)

İSTANBUL TUMOKLULAR DERNEĞİ - TUMOK-DER
2006 Yılında kurulan İstanbul Tumoklular Derneği daha çok olaya aşiretsel yaklaşan bu derneğimiz, Batman Petrolspor'a destek konusunda son derece yetersiz kalmıştır. Oysa mevcut güçlü yapısıyla, görevlendireceği gençleriyle iyi ve örnek bir şekilde destekte bulunabilirlerdi. Fakat ne yazık ki bu konuda sınıfta kalan derneklerimizden biri oldu. (MEVCUT DURUMU PASİF)

BAĞCILAR BATMANLILAR DERNEĞİ - BAĞ-BAT-DER
2010 Yılında Hergemo Derneği adıyla kurulan ve bu senenin başlarında ismini Bağcılar Batmanlılar Derneği olarak değiştiren bu derneğimiz taziye, mevlit, iftar yemeği ve diğer derneklerimizin düzenlemiş olduğu programlara katılımda  göstermiş olduğu duyarlılık ve sorumluluk bakımından görevini layıkıyla yerine getirmektedir. Ayrıca şu anda Taraftar Derneğimize ayırmış olduğu bir katı ile derneğimize ev sahipliğini yapan dernek konumundadır. Diğer derneklerimiz şayet, özellikle Petrolspor'a duyarlılık konusunda örnek almak isterler ise yüzlerini bu derneğimize çevirmeleri yeterli olacaktır. (MEVCUT DURUMU AKTİF )
 

İSTANBUL HASANKEYFLİLER DERNEĞİ - HAS-DER
2008 Yılında kurulmuş olan İstanbul Hasankeyfliler Derneği yoğunluklu olarak Hasankeyf'in sorunlarıyla ilgilenmekten adeta Batmanlılık ve Petrolspor'a destek konusunda sınıfta kalan derneklerimizden biri haline gelmiş. Güngören ilçesinde faaliyetlerini sürdüren Hasankeyfliler Derneği, yaşanan baraj sorunu nedeniyle büyük vaktini Hasankeyf ilçemizin sorunlarına ayırırken, bunun dışında ise, taziye ve mevlitler dışında bir çok kanıya vakıf olmaktan uzak kaldığı gibi, Batman Petrolspor'a destek konusunda sınıfta kalan dernekler arasında. (MEVCUT DURUMU VASAT)


ÇAĞLAYAN BATMANLILAR DERNEĞİ - ÇAĞ-BAT-DER/
2010 Yılında Kağıthane ilçesine bağlı Çağlayan semtinde kurulan Çağlayan Batmanlılar Derneği diğer derneklerimize oranla en çok yetersiz kalan bu derneğimiz adeta varlığı ile yokluğu belli olmayan bir dernek konumundadır. Çağlayan gibi merkezi bir ilçede bulunan bu derneğimizin etkin olması gerekirken adeta yokları oynadı! (MEVCUT DURUMU PASİF)


KOZLUK YANIKKAYA VE ÇEVRE KÖYLERİ DERNEĞİ - YANIKKAYA-DER
Bu yıl kurulan Kozluk Yanıkkaya ve Çevre Köyleri Derneği, yaklaşık 7 ay önce kurulmasına rağmen, dernekler arasında iyi bir iletişim içerisinde olan sorumluluktan kaçmayan ve yapmış oldukları açıklamalar ile yeni dönemde Batman Dernekler Federasyonunun iyileştirme çalışmalarında severek yer alacaklarını ifade ettiler. Kendi aracı ve üyeleriyle Silivrispor ve Lüleburgaz'da oynanan Ergene Velimeşespor maçımıza katılım sağlayarak iyi bir çıkış yapmış oldu. (MEVCUT DURUMU AKTİF)


BEKİRAN GENÇLİK BİRLİĞİ DERNEĞİ - BEKİRAN-GENÇLİK-DER
Bu sene İstanbul/Şirinevler'de kurulan Bekiran Gençlik Birliği Derneği yakın zamanda kurulmuş olan bu derneğimiz, Ağustos ayında düzenlemiş olduğu piknik şöleninin yanı sıra, İstanbul'daki Silivrispor ve  Ergene Velimeşespor maçlarımızda bizleri yalnız bırakmayarak diğer derneklerimize güçlü bir mesaj vermiş oldu. (MEVCUT DURUMU AKTİF)

BEŞİRİ BEŞPINAR DERNEĞİ - BEŞPINAR-DER
2010 Yılında kurulmuş olan Beşiri Beşpınar Derneği kuruluşunun ilk zamanlarında çok aktifti. Düzenlemiş olduğu piknik şölenleriyle ses getiren ve maçlara yoğun bir şekilde katılım sağlayan bu derneğimizde anlamsız ve ilginç bir şekilde duraklamaya geçti. Ne hikmetse, son üç sezondur kabuğuna çekilmiş olan bu derneğimizin bir an önce eski günlerine dönmesini ümit ediyoruz. (MEVCUT DURUMU PASİF)

SASON TARAŞLILAR DERNEĞİ TARAŞ-DER
2010 Yılında Esenler ilçesinde kurulan Sason Taraşlılar Derneği diğer Batman derneklerinin düzenlemiş olduğu programlara katılımın yanı sıra, dernek merkezinde taziye, mevlit, kına ve nişan konularında köylülerine başarıyla hizmet ederken, Batman Petrolspor'a destek konusunda sınıfta kalan derneklerimizden biri oldu ne yazık ki. Bu konuda oldukça yetersizlik yaşayan bir kurumumuz. İstanbul'da kalabalık bir nüfusa sahip olan Sason gibi bir ilçemize hitap eden bu derneğimizin daha da verimli olmasını gerekir. (MEVCUT DURUMU VASAT)


GERCÜŞ ARICALILAR-DERNEĞİ - ARICALILAR-DER
2008 Yılında Sultangazi'de kurulan Arıca Köyü (Kefré) Derneği kendi içine kapanık, diğer derneklerimizle iletişimi kopuk kendi ekseninde bir şeyler yapmaya çalışan ve daha çok Sultangazi ilçesinde bulunan köylülerine hizmet etmeye çalışan ve  Petrolspor'a destek vermekten uzak bir anlayış içerisinde. Dileriz en kısa sürede bu eksikliklerini giderirler. (MEVCUT DURUMU PASİF)

SASON ACAR KÖYÜ ERMENİLERİ DERNEĞİ - SASON ERMENİ-DER
2006 Yılında kurulan bu derneğimiz Batman il derneklerimizin düzenlemiş olduğu programlarda harfiyen yer alırken, bunun dışında bireysel olarak öteki Batman Derneklerimizle iyi iletişim kuramayan derneklerimizden bir tanesi oldu. Petrolspor'u destekleme konusunda yetersizlik yaşayan bu derneğimizin her ne kadar kendi içinde başarılı çalışmalar yürütse de takımımıza destek sunma konusunda pasif durumda olduğunu söylemek mümkün. (MEVCUT DURUMU PASİF)


HASANKEYF KARAKÖY KÖYÜ DERNEĞİ - KARAKÖY-DER (Reşiyé)
2008 Yılında Bahçelievler Yenibosna'da kurulmuş olan Hasankeyf Karaköy (Reşiyé) Derneği, daha çok  il derneklerimizin düzenlemiş olduğu programlarda yer alırken, bireysel olarak etkinlik düzenlemekten uzak kaldı. Cılız da olsa üye bazında maçlara katılım sağlayan bu derneğimizin Yenibosna gibi merkezi bir yerde bulunmasından ötürü maçlarımıza katılım sağlama konusunda mevcut durumundan daha da iyi bir durumda olabilirdi. (MEVCUT DURUMU VASAT)

KOZLUK DARAGOZİ KÖYÜ DERNEĞİ -DER
2014 Yılında kurulan Kozluk Daragozi Derneği, daha çok taziye, nişan, kına ve mevlit programlarıyla üyeleriyle bir araya gelen bir derneğimiz. İl derneklerimizin düzenlemiş olduğu etkinliklerde yer almaya gayret eden Daragozi Derneği, diğer derneklerimiz ile ikili ilişkiler geliştirme de oldukça yetersizlik yaşadı. Bu yetersizlikleri Petrolspor'a destek konusunda yaşayan Daragozi Derneği dileriz önümüzdeki dönemde bu noksanlıklarını giderir. (MEVCUT DURUMU PASİF)

İSTANBUL ATAŞEHİR BATMAN VE ÇEVRE KÖYLERİ DERNEĞİ - ATAŞEHİR-BAT-DER
2018 Yılının başlarında kurulan İstanbul Ataşehir Batmanlılar Derneği üyeleri derneklerini kurmadan önce de Batman Petrolspor'un maçlarında güçlü bir şekilde katılım sağlayan gruptan biriydi. Dernekleşmeyle birlikte daha da derli toplu bir görüntü çizeceklerine inandığımız Ataşehir'deki hemşehrilerimiz Silivrispor ve Ergene Velimeşespor maçlarımızın Cumartesi'ye denk gelmesi nedeniyle katılım sağlayamadıkları için dernek başkanları bizzat ulaşarak, yoğunluklarından ötürü aflarını istemiş ve daha sonraki maçlarımızda yer alacaklarını ifade etmiştiler. (MEVCUT DURUMU AKTİF)

Evet değerli okurlarımız bu yazımda İstanbul'da bulunan il, ilçe ve köy derneklerimizin faaliyet ve verimlilikleri hakkında bilgilendirmeye çalıştım. Bu değerlendirmeyi bir gazeteci gözüyle yaparken, aynı zamanda, İstanbul Batman Petrolspor Taraftarlar Derneği'mizin cephesinden olaya bakarak yapmaya çalıştık. Burada kısıtlı imkanlarıyla ve sadece bizimle birlikte hareket ederek bizlere desteklerini sunan değerli derneklerimizin Başkan, yönetici ve üyelerinin katılımı ve maddi açıdan ise kendi imkanlarımız ile Petrolspor'u desteklemek adına varlığımızı sürdürmeye çalışıyoruz. Taraftarlar Derneği olarak gerek BADEF'in gerekse diğer derneklerimizin etkinliklerde yanlarında olmaya gayret ediyor, özellikle birlikte hareket ettiğimiz Bağcılar Batmanlılar Derneği ile birlikte sorumlu davranarak sorumluluk üstlenmeye gayret ediyoruz. Buradan tekrardan bir çağrı yapmak adına, İstanbul'da bulunan bütün derneklerimizi İstanbul Batman Petrolspor Taraftarlar Derneği'miz ile birlikte Batman Petrolspor'u güçlü bir şekilde desteklemeye davet ediyoruz.
İSTANBUL BATMAN PETROLSPOR TARAFTARLAR DERNEĞİ
(GURBETÇİ PETROLSPORLULAR)

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
742 gün önce
RSS
© 2019 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=