Lütfen bekleyin..


Savaş Yıldırak / Tükenmez Kalem

Kırmızı Pazartesi

09 Ekim 2018, 11:06 Okuma: 820

İşleneceği herkes tarafından bilinen fakat, engellemek için  kimsenin bir şey yapmadığı cinayetlerden biri daha işlendi dün Bitlis'te.

Kız kaçırma hadisesi yüzünden başlayan ve bir insanın ölümüyle neticelenen 3 yıllık süreci herkes bir seyirci gibi izledi. 
 
Son sahnede olaya tanıklık eden insanların kayıtsızlığı ve cinayet işlendikten sonra izleyicilerin kurt görmüş sürü gibi dağılışı, tutarsız toplum algısının ne kadar acımasız olduğunu net bir şekilde gözümüze soktu tekrar.

Cinayetin detaylarını öğrenir öğrenmez aklıma Kolombiyalı yazar Gabriel Garcia Marquez'in konusunu gerçek hayattan alan 'Kırmızı Pazartesi' adlı kitabı geldi. Orada da işleneceği herkes tarafından bilinen fakat kimsenin bilinçli olarak engellemediği bir cinayet var. Toplumun ürkütücü acımasızlığı var. Beni öldürdüler Wele hala'' diyen Santiago Nasar'ın 'namus sözkonusu olunca sağduyudan, temel dinamiklerinden kolayca vazgeçen kırsal, feodal ölçekli topluma körü körüne kurban edilişi var.

Marquez, kitlelerin kalıplaşmış önyargısı ve kusurlu namus algısının bireyler için ne kadar korkunç olduğunu etik masumiyet sınırları içinde kalarak ders olsun diye okura gösteriyor. Kitabı okuyunca bu kadar da olamaz; ivedilikle herkes ders almalı diyorsunuz ama, ne ders alan var, ne de benzer sahnelerin önüne geçmek isteyen!

Ve maalesef artık kitaplarda değil, gözlerimizin önünde cereyan ediyor böyle hikayeler.  Santiago'nun bağırsaklarını deşen bıçaklar, dünyanın belli bölgelerinde sadece pazartesileri değil, hemen her gün bileniyor. İşte dün, Bitlis'te bilendi o bıçak ve kimse de durdurmadı. Durdurmak istemedi.

Dört beş kişilik bir gurup, ambulanstan indirdikleri gence saldırıyor, sendeleyen bedenine sağlı sollu bıçak indiriyorlar,  topluluk da yerini almış izliyor. Önce sinirleniyorsunuz izlerken, öfkenizden dişlerinizi sıkıyorsunuz ama, sonra bu toplumun bir parçası olduğunuzu anımsayıp sahneyi terkedip kendinizi hayatın acımasız akışına bırakıyorsunuz.

-Santiago, yavrum diye bağırdı. Neyin var ?
Santiago Nasar, onu tanımıştı.
-Beni öldürdüler Wene Hala demişti.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
RSS
© 2019 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=