Lütfen bekleyin..


Savaş Yıldırak / Tükenmez Kalem

Kurtalan ile Beşiri arasındaki büyük araziler

03 Aralık 2018, 15:29 Okuma: 379

Gördüğüm kadarıyla Gediz Ovası kadar büyük olmasa da iyi değerlendirildiğinde büyük istihdam alanı sağlayacak kadar değerli bir ovadır. Batman’a her gidişimde ‘’şimdiye kadar bu araziler neden daha iyi değerlendirilememiş?’’ sorusu düşer beynime.

İnsanlar, iş için başka yerlere göçüyor,  para kazanmak için gurbet hayatı sürüyor, ama kimse kendi çevresinde iş imkanı yaratmanın uğraşını vermiyor veya o sabrı gösteremiyor.

Geçen sene arazisine fıstık fidanları diken bir çiftçiye rastlamıştım.

‘Şimdiye kadar neden dikmedin?’ sorusunu sormuştum.  “Gençken hep başka şehirlere giderdim para kazanmak için. Bir fıstık fidanının büyümesini bekleyecek kadar sabırlı değildim, belki de elime sıcak para geçsin istiyordum, tam olarak nedenini bilmiyorum; ama şimdi geriye bakınca yanlış yaptığımı anlıyorum. Keşke başka yerlerde çalışmak yerine, fıstık fidanı ekip bekleseydim” demişti.

Hiçbir şey için geç değildir.  Bir yerden başlamak lazım. Kendimiz için olmasa da bizden sonraki nesiller için büyük yatırım olur. Ciddi bir meseledir bu. Orta ve uzun vadeli tarım politikalarının eksikliği ülkenin her yerinde biraz hissedilirken gelişigüzel girişimlere ve bu alanda üst düzey bilgisi olmayan insanlara bırakılmamalı bu araziler.

Devlet destekli teşviklerle, ki devlet zaten bunu yapıyor, ve yatırımcıların girişimiyle bu araziler en iyi şekilde değerlendirilebilir. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yatırımcılar açısından tarım, gelecek vaat eden sektörler arasında gösteriliyor ve bu alanda sürdürülebilir tarım politikaları çerçevesinde ciddi yatırımlara ihtiyaç olduğu aşikar. Bunlardan biri de bahsettiğim bu ova.

Eğer buradaki iş adamları yüz binlerce insana uzun vadeli iş imkanı sağlamak istiyorsa bu araziler onlar için büyük bir fırsattır. Sadece buğday değil, ekonomik getirisi daha yüksek ve yılın 12 ayına yakın hasıla verecek tarım ürünlerini yetiştirmek lazım.   Tabii yerel medya da bu konuya arada değinmeli.  Bir bölgenin kalkınması sadece devletin veya yatırımcıların hamleleriyle değil, o bölgenin medyasıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla ve orada yaşayan halkın kararlı çalışmalarıyla olur.

Beşiri ovası, tarımda neden Gediz ovası olmasın?

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
RSS
© 2019 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=