Lütfen bekleyin..


Adnan AYAZ

Ekonomik kriz, terör bahane…

02 Haziran 2019, 14:43 Okuma: 2136


İkibinlerin ilk yıllarıydı… Ülkede gündem yine ekonomi ve terörle ilgiliydi. Bu ülkede son 40 yıldır ana başlıklarımız ekonomi ve terördür. Ve görünen o ki önümüzdeki yıllarda da aynı sorunları konuşmaya devam edeceğiz.
Dönelim ikibinli yılların başına… ‘Sermaye ürkektir ve güvenilir limanlar arar’ diye lakırdılar ediyordu birileri. Kapalı kapılar arkasında devlet görevlilerine, ‘terör var, biz de güvenlikten ötürü yatırım yapmıyoruz’  diyorlardı.
‘Sokakta da devlet terörü var biz korkudan yatırım yapamıyoruz’ tipi konuşmalar yapıyorlardı. Bu coğrafyanın sırtından milyon dolarlar götürenler, sermayelerini batı illerine taşıdılar. Bu coğrafyaya ve bölgeye bir çivi dahi çakmadılar.
Böyle bir niyetleri de hiçbir zaman olmadı. Sadece iş insanları değil, bürokrat ve siyasetçilerde benzer palavraların arkasına sığındılar.  İkibinlerin başında Bismil Belediye Başkanı Şükran Aydın ‘terörden korkuyoruz’ diyenlere demişti ki; ‘Yetmişlerde terör mü vardı, o zaman neden yatırım yapmadınız?’ Buna verecekleri bir cevapları yoktu.
Şimdi soralım aynı soruyu, ‘Bugün Batman’da bölgede sizi korkutan nedir? Neden bölgeye Batman’a yatırım yapmıyorsunuz?’
Sizin bu coğrafya ile ilgili bir derdiniz yok, sorumluluk alacak yürekte yok, açık söyleyelim, o vicdan da yok. Siz gidin yatırımlarınızı Ege’ye, Marmara’ya yapın.
Gaziantep’e, Urfa’ya ve Adıyaman’a yatırım yapanların da bir hikayesi vardır. Onlar memleket sevdasına yaptılar. Siz de memleket sevdası yok.
Bakın Batman 29 yıl önce vilayet olmuş. Batman’dan vekil seçilenlerin ekseriyeti Ankara’da ya da başka yerlerde yaşıyor. Adamların Batman sevdası yok ki, bu kent onlara zor geliyor.
Mangalda kül bırakmayanlar bu kent için ne yaptılar Allah aşkına.
Bu kente atanan Valililer genel de Kaymakam geldiler Vali gittiler. Kente dokunmadılar, insanlarımızı sevmediler. Yatırımın bu kente gelmesi için öyle kocaman işler ve eylemler yapmadılar. Koca laflar ettiler ve koca lafların altında kaldılar.
Ekonomik kriz olsun olmasın kimsenin bu kente yatırım yapacağı yok. Yarın güvenlik dedikleri terör bitse ne olur, memlekete yatırım mı yapacaklar, ben dahil sokakta buna inanan Batmanlı yok bu böyle bilinsin.
Ramazan Bayramının alemi İslam’a ve Batmanlılara huzur, bereket ve esenlik getirmesini dilerim.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
RSS
© 2019 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=