Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER

İsmail Ertuğrul

CEP TELEFONLARI BAĞIMLILIK

24 Eylül 2019, 17:04 Okuma: 675

CEP TELEFONLARI BAĞIMLILIK

 Bağımlılık, herhangi bir durumdan vazgeçememektir. Hatta ve hatta vazgeçmeye çalışıpta, alışkanlıklarımızdan ayrılamamaktır. İradeye sahip olamamak ve iradenin dışında hareket etmektir.
     Dünyanın neresine giderseniz gidin, özellikle Türkiye için söylüyorum, her evde ve her kişide muhakkak ama muhakkak birer cep telefonu vardır. Herkes cep telefonunu, belli bir amaç doğrultusunda kullanmaktadır. Kimisi sadece iletişim aracı olarak, kimisi oyun aracı olarak, kimisi de sosyal medyada gezinmek, sohbet etmek vb. amaçlarla kullanmaktadır.
     Cep telefonlarımızı oyun amaçlı kullanan kişilerin sayısı maalesef oldukça fazladır.  Sosyal medya ise, kişilerde bağımlılık haline gelmiş durumda.
     Pek çok unsur için cep telefonlarımızı kullanırız. Evimizde ya da işyerlerimizde, çoğu zaman bilgisayar kullanmak yerine,  işlerimizi akıllı telefonlar dediğimiz, cep telefonlarımızdan halletmeye çalışırız.
     İletişim ve bilgi amaçlı kullanılması gereken akıllı telefonlarımızın, insanlarda kötü bir şekilde bağımlılık yapması, insanlık için zarar verici. Telefonlarımızın kendi öz amacı doğrultusunda kullanılmamaları, yanlış amaçlarla kullanılması, gelecek için büyük bir tehlike demektir. Telefonlarda bulunan oyunların aşırı derecede oynanması kişilere ciddi anlamda zarar vermektedir. Oyun oynamak, ya da sürekli sosyal medyaya girmek, kişiler arasındaki iletişimin olmasını engeller. Yüz yüze olan sohbetleri ortadan kaldırır.
    Eskiden insanlar birbirlerine misafirliğe giderdi. Pasta ve kekleri sanal alemde değil evde yaparlardı. Bunun yanında birbirlerinin hatırlarını gerçek alanlarda sorarlardı. Şimdi ise telefonlardaki küçük mesajlarla birbirlerinin hatırını sorup, bayramların kutlanması sanal alemdeki hediye paketleri ile yapılmaktadır. Bayramlarda büyüklerin evlerine gitmek yerine,  hediyeler ve selamlar sosyal medyadan halledilir hale geldi.
       İnsanlar ellerindeki telefonları gerektiği gibi ve iletişim amaçlı kullanmak zorundadır. Telefonlarımız bilgisayar gibi, bilgi amaçlı kullanılmalıdır.
     Teknolojinin sıkça kullanıldığı şu devirde, insanların yanlışa sürüklenmemesi için ciddi anlamda önlemler alınmalıdır. Kişilere cep telefonlarımızın gereği dışında kullanılmaması gerektiğinin bilincinin aşılanması gerekir. Her birey, cep telefonlarının nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili sorumluluklarının farkına varması gerekir.
     Her şeyin aşırısının zararlı olduğunu biliyoruz. Bildiğimiz gerçek doğruları gördüğümüz zaman, farkındalık oluşturur ve kendimizi zararlardan daha kolay koruruz.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
6 gün önce
15 gün önce
41 gün önce
50 gün önce
64 gün önce
78 gün önce
113 gün önce
176 gün önce
197 gün önce
204 gün önce
211 gün önce
239 gün önce
247 gün önce
747 gün önce
755 gün önce
757 gün önce
768 gün önce
776 gün önce
789 gün önce
796 gün önce
799 gün önce
800 gün önce
803 gün önce
806 gün önce
809 gün önce
819 gün önce
831 gün önce
849 gün önce
RSS
© 2022 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=