Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER

İsmail Ertuğrul

EKONOMİ VE SAVAŞ

04 Kasım 2019, 16:44 Okuma: 646

 

     Para kazanmak, insanların hedefinde olan bir noktadır. Her insan ömrü boyunca para kazanmak ister. Bunun için de büyük mücadeleler vererek çalışır. Ülkeler arasında da bu durum aynı şekildedir.
     Her ülke kendi ekonomisini ayakta tutabilmek için, stratejik nokta izleyerek kendi ülkesinin ekonomisini diğer ülkelerin önüne çıkartmaya çalışır. Ekonomisinin zarar görmesini asla ve asla istemez. Çünkü ekonomisinin zarar görmesi demek kendi ülkesinde yaşayan insanların huzursuz yaşaması ve refah içinde olmaması demektir.
     Ekonomi aslında insanların çıkarları ile alakalıdır. Çıkarlarının çatıştığı yerlerde mücadeleler çok çekişmeli olur. İnsanlar bu mücadelelerini kimi zaman  birbirlerini kırarak yerine getirmek durumunda kalır. Kimisi genel müdür olmak ister, kimisi patron olmak, ister kimse daha üst seviyelerde daha çok para kazanabilmek için en güzel meslekleri kazanmak ister. İnsanların güzel yerlerde olabilmesi ve iyi paraları kazanabilmesi de büyük mücadeleler sonucunda olur.
     Ülkeler içerisinde de bu durumun yerini savaşlar alır. Ekonomik ambargolar, üretilen mallara konan kotalar ya da işine gelmediği zaman kimi ülkelerin aldıkları malları geri vermeleri veya bunu kendi ülkelerinde satmalarını yasaklamaları gibi, pek çok engelleri ortaya koyarlar.
     Aslında, baktığımız zaman, pek çok savaş nedenlerinden birisi de ekonomidir, yani ekonomik çıkarlardır. Tabii savaşların siyasal, coğrafi koşullar, stratejik noktalar, gibi pek çok nedenleri vardır.  Ama bunların içerisinde en önemli olanlarından bir tanesi de ekonomidir.
     Her toplum kendi ülkesini korumak ister ve kendi ülkesini oluşturmak ister. Ülkeler arasında en ön sırada olabilmek için de, belli bir strateji belirler. Belirlenen her strateji sonucunda bir bedel ödenir. Bu bedeli ödenirken, kimi zaman  orada yaşayan insanlar zarar görür. İşsizlik hat safhalara çıkar. Bundan dolayı da insanlar, kendi ülkelerinden veya bulundukları yerlerden başka yerlere göç etmek zorunda kalırlar.
     Ülke ekonomisi bu durumdan büyük zarar görür. Aslında ortak noktalarda buluşur ve ekonomik çıkarlar doğrultusunda ortak noktalarda hareket edilirse, herhangi bir sorun çıkmayacaktır. Böylece insanlar, mutlu ve refah bir şekilde yaşayacak ve huzurlu olacaklardır.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
6 gün önce
15 gün önce
41 gün önce
50 gün önce
64 gün önce
78 gün önce
113 gün önce
176 gün önce
197 gün önce
204 gün önce
211 gün önce
239 gün önce
247 gün önce
747 gün önce
755 gün önce
757 gün önce
768 gün önce
776 gün önce
789 gün önce
796 gün önce
799 gün önce
800 gün önce
803 gün önce
809 gün önce
819 gün önce
831 gün önce
849 gün önce
RSS
© 2022 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=