Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER

İsmail Ertuğrul

ESKİ GÜNLER

07 Kasım 2019, 17:27 Okuma: 621

 

   Eski günler güzeldir derler.
     Kime ve neye göre güzeldir.
     Kimine göre çok güzeldir eski günler. Hiç unutulmak istenmez. Unutulmayanlarda kalmak istenir. Geçmişin güzelliği, her seferinde insan gözünde canlanır. Yaşananlar öyle güzeldir ki, asla unutturulmak istenmez.
       Kimine göre de eski günler çok kötüdür. Hiç hatırlanmak istenmez. Kalbi kırılmış ise o insanın, ya da çok üzülmüş ise geçmiş zamanlarda, o günleri tekrar hatıralarında yaşatmak istemez. Çünkü, iyi hatıralar değildir. Çok kötü günler yaşamıştır. Belki de çok acılar çekmiştir. Ayrılık acısı, sevdiklerinin kaybı, eş dayağı, kötü ticaret v.s.
     İşte eski günler kimilerine göre böyle bir şeydir. Öyle ya da böyle, insanın hayatından giden zamanlardır. Kimi zaman ulaşamadığı sevdalarıdır. Kimi zaman da, mutlulukları ve seçimleridir. Eski günler insan yaşamında kazandıkları ve ya kaybettikleridir. Geriye getiremediği çocukluğudur. Zamanın kendisinden aldığı gençliğidir.
     Bir insan içinde bulunduğu anı ne kadar güzel yaşarsa ve her şeyi zamanında değerlendirirse, eski günlere dair hatıralarda o kadar iyi ve güzel kalır. Eski günlere dair kötü hatıralar, yapmış olduğu hatalardan kaynaklanır ya da yaşadığı kötü günler damgasını vurur.
     Eskiye dair unutulmaması gereken pek çok unsur vardır. Bazen bir telefonla, çocukluk arkadaşına ulaşabilirsin mesela... Eskiden yaşadığın yerleri görmeye oradaki akraba ve ya komşuları ziyarete gidebilirsin. Mesela eskiden oynadığın körebe, yakartopu, seksek ya da beştaşı çocuklarına öğretebilirsin. Çocuklarına internet dışında da bir dünya olduğunu ve zamanında bu dünyanın size ait olduğunu çocuklara anlatabilirsin. Gelecek nesillere, geçmişteki yaşantından bahsedebilirsin.
     Ya da...
     Hiç bahsetmeyebilirsin de....
     Geçmiş öylece kalır, eski günlerde...
      Habersiz ve sessizce...
      Anılarda gömülü olarak durur...
      Kim bilir...
      Belki birisi gelir ve der ki, eskiden nasıldı?
      İşte o zaman geçmiş döner geleceğe...
      Ve....
      Yeniden size gülümser, usulca merhaba der...
     Zaman acısıyla tatlısıyla geçip gider. İnsanın hayatına renk katar ya da, insan yaşamını zehir eder. Her geçen zaman, insan hayatında izler bırakır. Kötü ya da iyi yaşanmışlıklar, kişilerin psikolojilerini olumlu ya da olumsuz yönde, derinden etkiler.
     Aslında, geçmiş pek öyle kolay kolay unutulmaz. Her zaman için bizimle birlikte yaşar.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
6 gün önce
15 gün önce
41 gün önce
50 gün önce
64 gün önce
78 gün önce
113 gün önce
176 gün önce
197 gün önce
204 gün önce
211 gün önce
239 gün önce
247 gün önce
747 gün önce
755 gün önce
757 gün önce
768 gün önce
776 gün önce
789 gün önce
796 gün önce
799 gün önce
800 gün önce
806 gün önce
809 gün önce
819 gün önce
831 gün önce
849 gün önce
RSS
© 2022 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=