Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER

İsmail Ertuğrul

DNA, EĞİTİM VE BAŞARI

18 Kasım 2019, 16:11 Okuma: 647

  İnsanlar dünyaya gelmeden önce anne karnında iken, kromozomlarının yarısını anneden, yarısını ise babadan alır. Yani X ve Y kromozomları dediğimiz faktör, insanların oluşmasında etkili olur. Böylece insan faktörü genleri ile birlikte oluşur.
     Deoksiribo Nükleik asit diye adlandırdığımız  DNA, tüm organizmalar ve bazı virüslerin canlılık işlevleri ve biyolojik gelişmeleri için gerekli olan genetik talimatları taşıyan bir nükleik asittir.
      Ayrıca DNA, dünya üzerindeki bütün canlı organizmaların özelliklerini belirler. Bir bitkinin yapraklarının rengini, bir köpeğin dişlerinin büyüklüğünü, bir farenin boyunu veya şeklini DNA belirler.
    Günümüzden önce yaşamış canlıların yapıları DNA yolu ile incelenmektedir. Doğal veya yapay etkenlerden korunarak bugüne ulaşabilmiş kemik, diş, tüy, yumurta kabuğu, dışkı gibi kalıntılardan elde edilen ve eski DNA anlamına gelen antik DNA çalışmaları yapılmış ve yapılmaktadır.
     İnsanların eğitim hayatındaki başarısını etkileyen 1200'den fazla gen var. Araştırma sonuçlarına dayanarak açıklanan verilere göre insanların DNA'ları, başarılarını belirlemede, sosyal koşullar kadar etkilidir. 
    Aslında, bir insandaki başarılı olma ihtimalinin yüksekliği ya da düşüklüğü, kişinin kendi genlerinden anlaşılabilmektedir. Sosyal etmenler ise başarılı olma ihtimali olan bir kişiyi başarısız, başarısız olma ihtimali olan birini başarılı yapabilir.  
     Bir insanın DNA'sında başarı saklı ise, o insanın başarılı olma ihtimali yüksektir. Çevrenin de olumlu tarafını kattığımız zaman, kişi kendi özverisini de katarak, daha da başarılı olabilir. Fakat, DNA'sında başarı yoksa, o kişinin başarılı olma ihtimali zayıftır.
     Çevre koşulları kişilerin eğitimini derinden etkiler.  Kişilerin bulunduğu ortamlar, başarıya yönelik ise, orada kişilerin başarı yetenekleri olumlu yönde gelişir ve ilerler. Pek çok insan, bulunduğu ortamlardan olumlu ya da olumsuz yönden etkilenir. Kendisini geliştirmenin yollarını, yine yaşadığı çevre koşulları etki eder. Çevresinden aldığı eğitim şekli ile kendisine yön verir.
    Bütün canlıların genetik özellikleri genlerinde şifrelenmiştir.   Kromozomların temel yapısını asit, baz ve proteinler oluşturan  DNA moleküllerinden meydana gelmiştir. Bu genetik yapıların esası olan DNA’ları, ya da kromozomları değiştirecek veya bozacak çevre şartları, o canlının genetik yapısına tesir eder. Bu çevre şartları ya canlının kendi iç bünyesidir,  ya da içerisinde bulunduğu dış çevredir. Yani insanların içinde yaşadığı iç ve ya dış çevrenin DNA üzerinde etkisi bulunur.
     Kısacası DNA'da saklı olan şifre ile birlikte, çevre koşulları, kişinin başarısını etkiler.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
6 gün önce
15 gün önce
41 gün önce
50 gün önce
64 gün önce
78 gün önce
113 gün önce
176 gün önce
197 gün önce
204 gün önce
211 gün önce
239 gün önce
247 gün önce
747 gün önce
755 gün önce
757 gün önce
768 gün önce
776 gün önce
789 gün önce
796 gün önce
799 gün önce
800 gün önce
803 gün önce
806 gün önce
809 gün önce
819 gün önce
831 gün önce
849 gün önce
RSS
© 2022 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=