Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER

İsmail Ertuğrul

ENGELLİNİN ENGELSİZLİĞİ

02 Aralık 2019, 14:12 Okuma: 553

      Dünyada pek çok engelli insan bulunmaktadır. Engelli insanlar ise bu dünya üzerinde belli mücadeleler vererek yaşamlarını zor şartlarda  sürdürebilmektedirler. 
     Peki yaşam koşulları engelli vatandaşlarımız için uygun mu?
Yürüdükleri yollar,  okudukları kitaplar, gazeteler, dergiler, bindikleri ulaşım araçları, kullandıkları eşyalar, oturdukları evler vesaire vesaire....
     Evet daha burada sayamadığım o kadar çok unsur var ki, bütün bunlar, engelli insanları hayata bağlayıp, her eşyanın ya da aracın kullanım şekilleriyle yine engellilerimizin hayatını ya kolaylaştırıyor ya da zorlaştırıyor.
     Yapılan yanlış hareketler, üretilen eksik ürünler, engelli insanları üzmekten ve hayatını olumsuz olarak zorlaştırmaktadır.
     Gelişen teknolojiyle hayata ayak uydurmaya çalışan pek çok engelli insan, engelli olmayan kişilerden daha başarılı ve daha zekice hareket etmektedirler. Kullandıkları pek çok ihtiyaç malzemelerini kendi hayatlarına uyarlayarak, yaşamla bire bir mücadele edebilme yeteneğine de sahip olurken, engelli olmayan kişilerin de bir adım önüne geçmiş olurlar.
     Dünyada engelli olmayan insanların tembelliği, hayata karşı başarısızlıkları,   karamsarlıkları yada kendinden vazgeçmiş olmaları ve hayata boş vermişliklerinin karşısında, yine pek çok insanımız  sağlam bir vücuda sahip iken, daha kötü bir şekilde bu olumsuzlukları yapıyor olmaları, çok kötü bir ruh hali ve çok kötü bir davranış şeklidir. Oysa ki, engelli diye nitelendirdiğimiz kişilere baktığımızda, yapmış oldukları başarılarla dünyadaki insanlara çok güzel dersler vermektedirler.
     Dünya üzerinde bulunan ülkelerin engelli insanlar için yapmış oldukları teknolojik yeniliklerle, pek çok engelli insan çok iyi bir şekilde takip edip öğreniyorlar ve hayatları içerisinde uyguluyorlar. Çıkan cep telefonları, kullanılan motorlu taşıtlar ve benzeri araçlar yine engellilerimizin daha rahat bir şekilde hareket etmelerine olanak sağlamıştır.
     Tabi ki bunun yanında çok büyük eksikliklerin de olması kaçınılmaz bir durumdur. Bu eksikliklerin olması maalesef hayatı olumsuz yönde etkileyen durumlardır.
     Devletimiz tarafından engelli vatandaşlarımız için yapılan pek çok unsurun yanında, engellilerin hayatlarını kolaylaştırıcı unsurların da çok iyi bir ekiple araştırılıp hayatlarına uygulanması gerekmektedir.
     Aslında dünyadaki engelli kişiler kendi işlerini yapamayan kişiler değildir. Bu kişiler hayat mücadelesinden vazgeçmiş hayattan bağını koparmış kişiler değildir, tam aksine hayata sıkı sıkı bağlı kişilerdir.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
6 gün önce
15 gün önce
41 gün önce
50 gün önce
64 gün önce
78 gün önce
113 gün önce
176 gün önce
197 gün önce
204 gün önce
211 gün önce
239 gün önce
247 gün önce
747 gün önce
755 gün önce
757 gün önce
768 gün önce
776 gün önce
789 gün önce
796 gün önce
799 gün önce
800 gün önce
803 gün önce
806 gün önce
809 gün önce
819 gün önce
831 gün önce
849 gün önce
RSS
© 2022 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=