Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER

İsmail Ertuğrul

CİNNET

12 Aralık 2019, 17:00 Okuma: 682


       Biz insanlar şu kısacık ömrümüzde neler yaşıyoruz. Yaşadıklarımız ağır gelir ve bu durumdan kurtulamayıp ağır bedeller ödeyerek cinnet geçiririz.
       Şimdi cinnet durumunu az da olsa incelemeye başlayalım. Cinnet toplumda genel olarak bilindiği gibi; bir insanın akıl dengesini sağlayamayıp,  delilik yaparak uygun davranış göstermeyip,  aklını anlık olarak kaybetmesi anlamına gelir.   Bu tip insanlar sağlıklı düşünemeyip, sağlıklı akla sahip değildir. İyi ve sağlıklı akıl yetisini kaybetmiştir. Etrafında bulunan insanlarla zarar verir. Nedeni ise aklına sahip olduğu gibi duygularına da hakim olamaz. Aslında bütün bunlar, kişinin yoğun stres ve kaygı ile baş etme becerilerinin kaybedip,  aklını doğru kullanamamasıdır ve bunun sonucunda ise problem olduğunda problemin üstesinden gelemeyip cinnet geçirme davranışı gösterir.
       İnsanlar neden cinnet geçirirler, onları bu duruma iten nedir? Neler oluyor ki şu dünyada,  insanlar bu kadar problemin üstesinden gelemiyor. Ya da insan aklını kaybedip belki de hayatında en sevdiği insana bile zarar verebilir. Ve hatta zarar gelmesini istemeyeceği kişilere dahi zarar verebiliyor?
       Her insanın bir sabrı vardır. Şu dünyada problemlere dayanabileceği bir dayanma gücü vardır. İnsanların günlük yaşamdaki aşırı iş yaşamı, yoğun hayat akışı, stres ve zorluklara karşı dayanma isteği vardır. Ama bazılarımız maalesef bunun üstesinden gelemeyebiliriz. Her insanın dayanma gücü ve dayanma zamanı farklıdır. Eğer dayanma gücü biterse bir insanın içinde bulunduğu kültürel yapısına, aldığı eğitime, kişiliğine göre bir öfke geliştirir. Bu durum eşine, dostuna, bütün sevdiklerine anık bir ökeyle zarar verebilir. Hatta kendisi de bu durumdan zarar görür. Yani kendisine de geçirmiş olduğu cinnetlik nedeni ile zarar verebilir. Toplumumuzda ve dünyada her insan stresten dolayı cinnet geçirmez. Kimisi stresin üstesinden gelir ve normal hayatına devam eder.
       Cinnet geçiren bir kişi ise, ağır depresyon geçirir. Travma ve ani şok yaşar.  Alkol ve madde kullananlarda bu durum sıklıkla görülebilir.
       Yazımda da belirttiğim gibi hayat gelip geçicidir. Her şey insanlar içindir. Biz karşımıza çıkan problemleri iyi bir şekilde karşılar, akli selim davranırsak,  problemlerin üstesinden daha rahat geliriz.
       Hayat mevsim gibidir, bazen yaz, bazen kış olur, bazen de bahar……….

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
6 gün önce
15 gün önce
41 gün önce
50 gün önce
64 gün önce
78 gün önce
113 gün önce
176 gün önce
197 gün önce
204 gün önce
211 gün önce
239 gün önce
247 gün önce
747 gün önce
755 gün önce
757 gün önce
776 gün önce
789 gün önce
796 gün önce
799 gün önce
800 gün önce
803 gün önce
806 gün önce
809 gün önce
819 gün önce
831 gün önce
849 gün önce
RSS
© 2022 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=