Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER

İsmail Ertuğrul

DAYAK VE KOYUN

02 Ocak 2020, 08:49 Okuma: 10710

Dünyada yaşayan bütün canlılar rahat ve huzurlu yaşamak isterler.  Bunun için de, ellerinden geleni yaparlar.
     Rahat yaşamak insanların en büyük özelliklerden biridir. Ama öyle durumlar da vardır ki, insanların bir kısmı bu şekilde yetişmiş ve hayatlarını bu şekilde devam ettirmiştir. Anneden ve babadan daha doğrusunu söylemek gerekirse büyüklerinden ne görmüş ise onu kendi hayatında hiç çekinmeden ve korkmadan devam ettirmiştir. 
     Konuya attığım başlıktan da anlaşılacağı gibi bu yazımda bir insanlık ayıbı olan dayaktan bahsedeceğim.
     Dayak hayatımızın şiddet yönünü içeren unsurlarından biridir. Her yönüyle kötü olan dayağın, insan hayatına oldukça olumsuz etkileri vardır.
     Dayağın fazla olduğu dönemlerde, insanlar küçük yaşlardan itibaren anne ve babasından dayak yemeye başlarlardı. Dayak  yiyen bir çocuk, okula gittiğinde ise öğretmeninden dayak yer, daha sonra ise askerlik çağında komutanından dayak yemeye devam ederdi. Bu gençler evlendiğinde de sanki iyi bir eğitim almışlar gibi bu kez de kendi eşlerine ve çocuklarına dayak atmaya başlarlardı. Tabi burada dayağa maruz kalan bayanlarımız ve çocuklarımızın şiddet içinde hayatlarını geçirmeleri, toplumları olumsuz etkilemiştir.
     Hırçınlığı da beraberinde getiren bu durum, kişilerin kendi yaşamlarındaki huzursuzluğunun  da bir sebebidir. Alışkanlık haline geldiği için, bu durumdan ancak ve ancak iyi bir eğitim ile kurtulmak mümkündür.
     Dayak, dayak atanı asabileştirir ve aciz duruma düşürür, dayak yiyen de ise psikolojik bozukluklara sebebiyet verir.  Aslında burada dayak atan da, dayak yiyen de psikolojisi bozulmuştur.
     Eğitim ve öğretimini tam almış ve iyi ve huzurlu bir aile içerisinde yetişmiş kişilerin dünyaya bakış açıları her zaman için dayaktan uzaktır. Onlar sorunlarını akılcı ve mantıksal çerçevede çizerler. Ama psikolojisi bozuk olan pek çok birey, maalesef şiddetten yana  davranmaktadır. Bu kişiler ister üniversite bitirip meslek sahibi olsun, isterlerse hiç okumamış olsunlar fark etmez. Benim burada anlatmak istediğim ise, kişilerin sadece iyi eğitim alması yetmiyor. Bunun yanında  iyi ve huzurlu yetişmesi de gerekmektedir.
     Dayağın atıldığı pek çok kişilerde meydana gelen psikolojik bozukluklar sonucunda, kişilerin köleleştiği ve birilerinin egemenliği altına daha kolay girdiği farkedilir.
     Aciz insanlar dayak atar, alim insanlar ise sorunlarını farklı çerçevede akılcı yollarla ve medenice çözer.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
6 gün önce
15 gün önce
41 gün önce
50 gün önce
64 gün önce
78 gün önce
113 gün önce
176 gün önce
197 gün önce
204 gün önce
211 gün önce
239 gün önce
247 gün önce
755 gün önce
757 gün önce
768 gün önce
776 gün önce
789 gün önce
796 gün önce
799 gün önce
800 gün önce
803 gün önce
806 gün önce
809 gün önce
819 gün önce
831 gün önce
849 gün önce
RSS
© 2022 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=