Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER

Seda ERTUĞRUL

ELİNDEKİ BALON DEĞİL BOMBA

25 Ocak 2021, 13:54 Okuma: 816

     Bombayı neden icat etmişlerdir?
     Niçin insanlar bomba imalatını yaparlar?
     Bombayı kullanan kişilerin ruh hali nasıldır?
    Yazıma sorularla başlamak istedim. Ciddi olarak kabul ettiğim bu konunun üzerinde durmak gerektiğine inanıyorum.  Bu ve bunun gibi sorular her zaman beni rahatsız etmiştir.  Aileler çocuklarını yetiştirirken nasıl yetiştiriyorlar ve bu çocuklar, gençler ya da yetişkinler nasıl bu hale geliyor ve psikopatlaşıyor.  Hayat, herkes için zor ve mücadele doludur. O zaman herkes kötü şeyler mi yapmalıdır. Birini kesmeli ya da bir yerleri mi kırmalıdır. Birileri ile kavga mı etmelidir. İnsanoğlu doğar yaşar ve nihayetinde ölür. Allah’ın vermiş olduğu canı kul almamalıdır. 
     Çocuklarımız yetiştirilirken yapmış olduğumuz yanlışlıktan bir tanesi, çocuğumuzu yönetmeye kalkmaktır. Ona yanlışını anlatmak yerine, farkındalığını fark ettirmek yerine ona “ benim sözümün dışına çıkma, ben ne dersem onu yapacaksın, yoksa kendini kapının önünde bulursun” diye tehdit ederiz. Bu durum, çocuğu psikolojik bunalımlara sürükler ve hayatında çıkmazlar oluşur. Çaresizlik, farklı yönlere doğru iter.  Kendini aile çatısı dışında bulan kişiler, evde yönetildikleri için, bu kez de başkaları yani yanlış kişiler tarafından yönetilirler ve sonuç tabi ki vahim olur. Birileri bu gençlerin eline balon yerine, bomba verir.
     Diyarbakır, Hatay, İstanbul gibi pek çok illerde, ellerindeki bombaları balon gibi patlatmaya çalışan gençler, sürekli kötü emelle sahip kişiler tarafından yetiştirilirler. Bu bombalar aynı zamanda kendi hayatlarını karartmalarına da sebebiyet verir. Eğer hayatta kalırsa genç, hayatını cezaevinde çürütür, ölürse hayatı mezarda son bulur. Bu durumun ne kadar farkındadır bilinmez. Ama bir gerçek var ki bu durumun farkında ise intihar etmeye çalışıyor demektir. Farkında değil ise birileri tarafından dipsiz kuyuya atılıyor demektir.
     Bazen okumak insanın hayatında yeterli olmayabiliyor. Hayat içinde yetişen çocuklar, farkındalığı da bilmeleri gerekiyor. Elinde bulunan malzemenin balon olmadığını ve bomba olduğunun farkında olması gerekir. Bomba patlatmak gibi kötü işler yapan gençlerin, hayatının ileride nasıl olabileceğini tahmin edebilecek durumda olması gerekir.
     Gençlerin bizlerin sabrına ihtiyacı var. Biz sabrımızla bilgimizle onları yetiştireceğiz. Emir vermek yerine onları hoşgörü ve insanca yetiştirmeliyiz ki, geleceği onlara teslim edelim. Biz onlara yönetmesini öğretelim ki, yarınlarda da gençler, işlerini yönetsinler, ilçeleri, illeri, yönetsinler, ülkemizi yönetsinler.
     Emir vermek yerine, gençlere vicdanın ne olduğunu  ve vicdanlı olmayı, insanlığın ne olduğunu ve insan olmayı ve bilginin ne olduğunu ve bilgili olmayı bütün bu unsurların hayat içinde nasıl olabileceğini öğretmeliyiz.
      

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
25 gün önce
31 gün önce
116 gün önce
123 gün önce
129 gün önce
144 gün önce
158 gün önce
172 gün önce
185 gün önce
200 gün önce
207 gün önce
215 gün önce
249 gün önce
267 gün önce
270 gün önce
277 gün önce
292 gün önce
354 gün önce
379 gün önce
382 gün önce
389 gün önce
396 gün önce
409 gün önce
416 gün önce
RSS
© 2021 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=