Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER

Seda ERTUĞRUL

DOĞUDA ETNİK GRUPLAR - 2

22 Şubat 2021, 15:09 Okuma: 650

Gelişen teknolojiye ayak uydurmak için zaman zaman içinde bulunduğumuz öz kültürümüzden feragat eder hale geliriz. Diyelim bir yöreye ait bir yemeğin metropol bir şehirdeki yapılışı ile aynı yöreye ait aynı yemeğin, kendine ait bir yörede, yani yerindeki yapılışı arasında dahi farklılıklar oluşmaktadır. Topluluklar kendi bulundukları yerleri terk ettiklerinde gittikleri yerlere kültürlerini beraberinde götürürler. Gittikleri yerlerden ise aynı zamanda başka kültürleri de alarak kendi kültürleri ile birleştirip yeni bir kültür ortaya çıkarırlar. Yani bir nevi asimile olur kültürleri. Ben bu yazımızda biraz da geçmişe dönerek daha çok doğu kültüründen bahsedeceğim. Mezopotamya'daki göçlerden, yaşam tarzlarından ve orada bulunan toplulukların verdiği yaşam mücadelesinden bahsetmek istiyorum.
İnsanlar neden göç ederler sorusuna cevap aramak hem kolay hem de zordur. Çünkü hayat bazen insana oyun oynar. Hayatımız içinden çıkılmaz bir hale gelir. Bulunduğumuz yerler bizlerin ihtiyaçlarına cevap vermemeye başlar. Bulunduğumuz yerlerin çetin hayat şartları bizim yaşamımızı oldukça güçleştirir. Bu durum da bizim yaşam koşullarımızı güçleştirir. Bazen iki arada bir derede kalırız. Günlük yaşamın zorlaştığı bir döneme gireriz. Ailemize sahip çıkmak bizim için zor olur. Bazen onları kaybetme korkusu yaşarız ve ne yazık ki zaman zaman içinde bulunduğumuz zor koşulları aşamadığımız için ailemiz kaybedebiliriz ve yuvamız dağılabilir. İşte o zaman bulunduğumuz yerler bize yetmez ve oraları terk ederiz. Kimimiz öz kültürümüzü kaybeder asimile oluruz. Kimimiz ise kültürümüze bağlı kalarak bulunduğumuz alanlarda kültürümüzü geliştiririz.
Ülkemizde doğudan batıya yapılan göçler beraberinde pek çok sorunu da birlikte getirmiştir. Çarpık kentleşme sonucunda oluşan gecekondulaşmalar, metropol şehirlerdeki yaşama ayak uyduramama, kırsal alanlarda yetişen bir önceki nesille, metropol şehirde yetişen ve bir sonraki nesil arasındaki kuşak çatışması, kazanılmaya çalışılan kimlik arayışları ve oturamamış kişilikler etnik gruplar arasında oldukça sorun oluşturmuş olup, bu grupları birbirine düşürür hale gelmiştir. 
Osmanlı döneminde yaşam biraz daha farklı gelişmiştir. Osmanlı imparatorluğunun farklı gruplara göstermiş olduğu hoşgörü, Osmanlı İmparatorluğu’na yaklaşık 600 yıllık yaşam tanımıştır. Kendi bünyesinde barındırdığı çeşitli ırklara, dinlere, dillere, gelenek ve göreneklere sahip topluluklara özgürlük hakkı tanıyarak onlara kendi yaşam tarzlarını sürdürmelerine izin vermiştir.
Osmanlı İmparatorluğu döneminde pek çok etnik grup olduğunu hepimiz biliyoruz. Bir sonraki yazımda çeşitli etnik gruplardan bahsedeceğim.
   

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
24 gün önce
31 gün önce
115 gün önce
122 gün önce
128 gün önce
144 gün önce
158 gün önce
171 gün önce
185 gün önce
199 gün önce
207 gün önce
214 gün önce
248 gün önce
266 gün önce
270 gün önce
277 gün önce
291 gün önce
353 gün önce
378 gün önce
381 gün önce
388 gün önce
395 gün önce
408 gün önce
415 gün önce
RSS
© 2021 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=