Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER

İsmail Ertuğrul

GÜLÜMSEYEN YÜZLER

24 Mayıs 2021, 14:58 Okuma: 250

 

     Ne de güzel bir duygudur gülümsemek, huzurlu olmak. İnsanları içten gelen bir tebessümle bakmak. Dünyayı gülen gözlerle karşılamak...
     Ne de güzeldir, sevdiğin birini görünce sevinmek, için içine sığamamacasına mutlu olmak. Dünyadaki güzelliklere hayran olmak ne de güzel bir duygudur... Beklentilere karşı umutsuz olmamak ve hayatı sevmek ne güzel bir duygu...
     Yaşamımızı belirleyen pek çok zorluklar vardır. Bu zorluklar hayatımızın birer parçasıdır. Önemli olan bu zorlukları karşılamasını bilmemizdir. Sevecenliğimizi kaybetmememizdir. 
     Bazen, küçücük şeyler bizi mutlu eder. Hüzünlensek de, üzülsek de, gülümsemeyi bilmeliyiz.
    Aslında dünyaya gülümseyerek bakmak, hem zordur, hem de kolaydır. Zordur çünkü her hususa gülümseyerek bakamayız. Gülümsemek, samimi olmak bir meziyettir.
     Bazen, çok üzüldüğümüzde, gülmeyi unuturuz. Gülmek bize zor gelir. Hayata dahi küsebiliriz. Üzüntünün üzerinden geçen her zaman bizi gülümsemeye yaklaştırabilir. Gülümsemek bizim içimizden gelen samimi bir duygudur.
     Her üzüntünün, zorluğun karşısında, her ne olursa olsun, yüzlerde oluşan küçük bir tebessümle oluşabilir. Her şeyi kenara bırakamayız ama, gülümsemeyi alışkanlık haline getirebiliriz. Elbette ki, belki kahkaha atamayız ama, gülümseyerek insanlara tebessüm edebiliriz.
     Gülümseyen insanlar, huzursuzluklarını saklayabilirler. Kendileri ile birlikte, başkalarını da mutlu edebilirler. İnsanlar, karşısında somurtan yüzler görmek istemezler. Çünkü, somurtkan yüzler, insanı rahatsız eder.  İnsanın canını sıkar. Hatta, istemeden o insanı, somurtkan yüzümüzle üzebiliriz. Bu da çok hoş bir durum olmaz. 
     İnsanlar, mutlu olabilecekleri unsurlardan kaçınmamalıdırlar. Elbette ki mutlu olmak için çocuk olmamız gerekmiyor, ama çocuksu ruhumuzu kaybetmememiz gerekiyor. Çünkü masum olan çocuksu ruh, biz ne kadar kötü olaylar yaşarsak yaşayalım, ya da ne kadar berbat durumda olursak olalım, yine de bizi gülümsetebilir ve gülümseyerek içimizdeki üzgün olan duygularımızı hafifletebilir. Belki ağır olan üzüntümüzü bize unutturmaz ama, üzüntümüzü küçücük bir tebessümle hafifletebilir.
     Dünyaya gülümseyen gözlerle bakmak, hem çevremiz için, hem de bizim için olması gereken bir durumdur. Gülümsemek, tebessüm etmek, insan ilham verir. Doğaya bir başka bakar insan...
    Yani gülmek iyi gelir insana, en güzel ve etkili ilaçtır ve yan etkisi yoktur.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
6 gün önce
15 gün önce
41 gün önce
50 gün önce
64 gün önce
78 gün önce
113 gün önce
176 gün önce
197 gün önce
204 gün önce
211 gün önce
247 gün önce
747 gün önce
755 gün önce
757 gün önce
768 gün önce
776 gün önce
789 gün önce
796 gün önce
799 gün önce
800 gün önce
803 gün önce
806 gün önce
809 gün önce
819 gün önce
831 gün önce
849 gün önce
RSS
© 2022 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=