Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER

İsmail Ertuğrul

GERÇEKLİK VE DOĞRU

21 Haziran 2021, 15:50 Okuma: 216

Gerçek olan ve gerçek olmayan, ya da gerçek olmasını istediklerimiz veya gerçek olmasını istemediklerimiz. Kısacası beynimizin esiri miyiz, yoksa beynimiz mi bizim esirimiz, iyi anlamamız gerekir. Bu durum, biraz da psikoloji bir durumdur, biraz felsefi, biraz da siyasaldır. Daha doğrusu gerçekleri algılamak algı yeteneğimiz ölçüsünde sınırlıdır. Gerçeklik içinde bulunduğumuz koşullara göre değişmez çünkü gerçek sabittir, değişmez, tartışılmaz. Gerçek ve doğru genelde birbirine karıştırılmaktadır. Oysa doğru gerçekliğin aksine değişkendir, yanlışlanabilir ve tartışılabilir.
Toplumda sıkça kullanılan anlamı, kâinatta var olan her şeydir ve bu durumu değiştirmek istesek de hiçbir zaman değiştiremememizdir.
Gerçekliğin bir de siyasal anlamı vardır. Siyasal anlamdaki gerçeklik, temel amacı etrafını etkilemek olan, olayları ve uygun koşulları ön plana alan, dogmatik yada ideolojik görüşleri peşin olarak dışlayan siyasal tutumdur.
Gerçek dışlık ise gerçeğe uymayan, gerçekle ilişkisi bulunmayan durumdur. 
Bu tanımlardan yola çıkacak olursak, biz insanlar ne kadar gerçekçiyiz. Gerçek ve doğrunun neresindeyiz, kendimize sormamız lazım. Her insan kendi yaptıklarını ve söylediklerini ölçtüğünde doğru mu? Gerçek mi ortaya çıkarabilir.
Psikolojide gerçek dışı düşünme, gerçekten ve mantıksal zorunluluklardan uzaklaşan düşünme demektir ki, günümüzde mantık dışı davranan herkesin vardığı sonuçtur. Gerçek dışı düşünme bleulere göre şizofrenin bir düşünme özelliğidir ve şizofrende istek alanının gerçeklik algısından daha ağır bastığını düşünür. Düşünceden bağımsız olarak zamanda ve mekanda yer kaplayan her şey gerçektir. Herhangi bir şeyin gerçekliği insan zihnine bağlı olmaksızın var olmasıdır.
Biz insanların, yukarıda yazdığım gerçeklik, gerçek dışlık, doğru gibi kavramları iyi bilmemiz ve bunların kişiliğimizin yapısını oluşturan temel taşlar olduğunu hiçbir zaman unutmamamızdır. Bu temel taşları yerine iyi oturtmamız için, gerçekleri iyi algılamamız ve isteklerimizi gerçeklere uygun, çıkarlarımıza göre değil olması gerektiği gibi kabul etmemiz gerekir.
Bir gerçek var ki, o da gerçekleri nasıl algılar isek algılayalım, gerçekte gerçeklerin gerçek olduğudur.
 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
6 gün önce
15 gün önce
41 gün önce
50 gün önce
64 gün önce
78 gün önce
113 gün önce
176 gün önce
197 gün önce
204 gün önce
239 gün önce
247 gün önce
747 gün önce
755 gün önce
757 gün önce
768 gün önce
776 gün önce
789 gün önce
796 gün önce
799 gün önce
800 gün önce
803 gün önce
806 gün önce
809 gün önce
819 gün önce
831 gün önce
849 gün önce
RSS
© 2022 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=