Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER

İsmail Ertuğrul

EVİMİZDE HANGİ ÇİÇEKLER VAR?

16 Ağustos 2021, 15:32 Okuma: 156

 

     Hemen hemen her evde, bir saksı içerisinde bir çiçek vardır. Rengarek olan bu çiçekler, kimi zaman sadece, bir ağaç şeklinde kimi zaman da yeşil koca koca yapraklar şeklinde oluşur. Kimimiz çiçeklere süs bitkisi olarak bakarken, kimimiz de çiçeklerin türüne göre verdiği faydaya bakarız.
     Yetiştirilen çiçekler, evin rengine şekline güzellik katarken, odalarımıza oksijen sağlar. Bazı çiçekler ise zehir saçmaktadır.
     Çiçek güzelliktir. Şefkat ve sevgiyle büyütülür. Çocuk gibidir. Bakımı yapılmayan çiçek, çok çabuk solar ve ölür.
     Kimilerine göre çiçek yetiştirmek, bir hobiden ibarettir. Kimileri için vazgeçilmez bir sevdadır.
      Peki evinizde yetiştirdiğiniz çiçeklerin isimlerini, yarar ve zararlarını biliyor muyuz?
     Bence birçoğumuz bilmiyoruz.  Çiçekleri bilinçli olarak yetiştirenler hangi çiçekleri yetiştirdiğini, ismini neye yaradığını çok iyi bilmektedirler. Öyle çiçekler vardır ki, evin havasını değiştirir. Kirli havayı alır, yerine temiz havayı verir. Kimisi de aksi yönde hareket ederek, evin havasını kirletir, ama biz farkında olmayız.
     Pek çok bitki, gündüzleri oksijen verir, geceleri ise karbondioksit. Bizlerin bilinçli olarak yetiştirdiği pek çok bitki, bizler için faydalıdır. Faydalı olarak bildiğimiz bitkileri yetiştirdiğimiz zaman, bizlerin soluduğu havada veya İçinde bulunduğumuz durum, bizi psikolojik olarak etkiler.
     Çiçek yetiştirenlerin pek çoğu belli başlı yaşa gelmiş kişilerdir ya da çiçek meraklılarıdır. Çiçeklerle konuşmak, onlarla sohbet etmek, sanki karşısındaki, kendisiyle konuşuyormuş gibi ona derdini anlatmak, vazgeçilmez bir olgudur. İnsan, bir başkasına söyleyemediğini, çiçeklere söyler, çiçeklerle konuşur. Ona dertlerini anlatır.
    Çiçek yetiştirmek başka bir duygudur. İnsan duygusunu derinden etkiler. Her sabah kalktığınızda acaba, çiçek açmış mı? Ya da hangi yaprağı çıktı? Ne kadar büyüdü? diye merak ederiz. Çiçek yetiştirmek böyle bir şeydir.
      Kimisi çiçeği sadece evinin şekli ve şemaili değişsin diye, ya da renk katsın diye çiçek yetiştirir. Çiçeği dekor olarak kabul eder. Oysaki çiçek bir canlıdır. Canlıyı incitmemek gerekir. Yetiştirdiğimiz çiçeklere çok iyi bakmak, sulamak, onun bakımını en iyi şekilde yapmak gerekir.
     Bazen çiçek insana sırdaş, hayatına yoldaş olur. Manolya, orkide, cam güzeli, kaktüs, kauçuk ve daha sayamadığım pek çok çiçek çeşidi insanın hayatında yer alır. Odasında, mutfağında, salonunda, balkonunda ve aklınıza gelebilecek her yerde saksı içerisinde yerlerini alır.
     Unutmayalım ki, çiçekler birer canlıdır ve yaşamımızda önemli bir faktördür.

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
6 gün önce
15 gün önce
41 gün önce
50 gün önce
64 gün önce
78 gün önce
113 gün önce
176 gün önce
197 gün önce
204 gün önce
211 gün önce
239 gün önce
247 gün önce
747 gün önce
755 gün önce
757 gün önce
768 gün önce
776 gün önce
789 gün önce
796 gün önce
799 gün önce
800 gün önce
803 gün önce
806 gün önce
809 gün önce
819 gün önce
831 gün önce
849 gün önce
RSS
© 2022 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=