Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER

İsmail Ertuğrul

GÜVENİN SUİSTİMALİ GERÇEĞİ

23 Ağustos 2021, 16:40 Okuma: 182

     Siyasetin kızgınlaştığı şu günlerde, biz insanlar birbirimize daha çok güven duymak isteriz. Yaşamımız boyunca güvenebileceğimiz insanlar ararız. Yanımızda olmasını istediğimiz, sıcacık yüreklerin bizlerle birlikte olmasını isteriz...
    Ömrümüz boyunca uzun sürebilecek dostluklar ararız....
     Seçimlerle birlikte aday olan kişilerin güven duyduğu kişiler tarafından seçilememesi korkusu, insanların kendilerine söz verdikleri halde oy vermeyecekleri endişesi, kişiyi güvensizlik çukuruna atar. Geleceğe dair olan planlarını alt üst eder yada seçilen adayların güvence verdiği kişileri, elinin tersiyle bir anda bir kenara atması ve yerine kendisiyle birlikte yol almamış birilerini alması, yine güvensizliğin oluşturduğu vahim bir noktadır. Gerçekçi olmak, samimi davranmak güvenin temel kaynağıdır. Yalandan uzak durmak, hayal kırıklığı oluşturacak unsurlardan kaçınmak insanı birbirlerine olan güvenini sağlam kılar.
    Bir insan yaşamındaki çalışmalar, karşılıklı güven çerçevesine oturtulmuşsa, o temel yıkılmaz. Çünkü güven insanları ayakta tutan en önemli öğedir. Verdiğimiz emekler karşılığında teşekkür yerine kötü eleştiriler almak, bizleri derinden üzer ve bir daha karşımızdaki insana güven duymak istemeyiz. Bir kez daha o kişiyle aynı yolu almayız. 
    Anneye güvenmek, babaya güvenmek, eşimize, kardeşimize, çocuklarımıza güvenmek insanlığa açılan yollardan bir tanesidir.
     Aile ortamında olan güven insan için en büyük huzur kaynağıdır. Evindeki huzuru, aile bireylerinin kendisine verdiği güvenle sağlar.     
   İş hayatındaki güven ise, insanın başarısını açılan temel yoldur. Başarı ile birlikte arkadaşlık kavramındaki iyi niyet ve samimiyetin suistimal edilmemesi, başarının devamını getirir.
    Arkadaşlar arasındaki güven, insan yaşamının geleceğini belirler. Çünkü insanlar evlerinden çıktıkları zaman arkadaşları ile bir arada olurlar ve işlerini genellikle de arkadaşları ile yaparlar.
    Güvenin yıkılması güvenin suistimal olması demektir.  İnsanların birbirlerine karşı olan güveni suistimal edildiği zaman, o insanda bir daha asla ve asla tamir edilemeyecek güvensizlik sonuçları doğurabilir.
    İnsanlar bir arada yaşadıkları insan gruplarına belli çerçevelerde güvenirler. İnsanlardaki güven sarsıldığı zaman bir daha güven duygusu ile birbirlerine yaklaşmak istemezler. Yapacakları her işi, atacakları her adımı hesaplayarak atarlar. Çünkü insanlar tarafından bir daha kandırılmak istemezler. Aksi taktirde güven suistimali ortaya çıkar.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
6 gün önce
15 gün önce
41 gün önce
50 gün önce
64 gün önce
78 gün önce
113 gün önce
176 gün önce
197 gün önce
204 gün önce
211 gün önce
239 gün önce
247 gün önce
747 gün önce
755 gün önce
757 gün önce
768 gün önce
776 gün önce
789 gün önce
796 gün önce
799 gün önce
800 gün önce
803 gün önce
806 gün önce
809 gün önce
819 gün önce
831 gün önce
849 gün önce
RSS
© 2022 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=