Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER

İsmail Ertuğrul

GÖRÜNEN KÖY ZATEN ORADA

20 Eylül 2021, 17:05 Okuma: 135


       İnsanoğlu egosunu çeşitli durumlar ortaya çıkararak tatmin etmeye çalışır. Bazen kişilik bozukluklarına kadar varır. Hayat akışı içinde kendini zaman geçirmekle sorumlu tutar. Çevresinde olup biteni bilir fakat görmek ve duymak istemez. Çünkü hayat akışını kendine göre uygular ve kendi istekleri doğrultusunda yön verir. Bu yön vermeler bazen gerçeklerle yüzleştirmeyi gerektirir. Sonucu ise, kişide bir buhran yaratır. Nedeni ise hayat akışının istediği gibi gitmemesidir.
       Günümüzde bu tip vakalar örnek verebiliriz. En güzel örnek ise, şu sıralar içinde bulunduğumuz seçim atmosferinin insanlar üzerindeki ego tatminliğidir. Bir parti kazanacak diye, bir önceki seçimden diğer bir seçime kadar içimizde biriktirdiğimiz bir takım unsurları dışarıya atma durumu. Hazır seçim yaklaşmışken bu olaya değinmek istiyorum.
        Sosyal medyada ve diğer basında seçime yönelik bir takım haberler okuruz. Ve hatta kimine kendi düşüncelerimizi katarak sanki bize söyleniyormuş gibi, bizde bu duruma cevap vererek olayı değerlendiririz. Seçim atmosferi ilerler iken, sosyal medyada ve ya diğer basında çıkan haberler bizi ilgilendiriyor ise, yani tarafını tuttuğumuz parti ve ya kişi ile ilgili ise, bu duruma kimi zaman kızar, kimi zamanda yazılanın ve ya anlatılan olayın durumuna göre de hak veririz. Buraya kadar her şey tamam.  Bir de fanatik taraf olmak var yani ego burada devreye girer ve bizim gerçekçi bakmamızı engeller. Durumu tarafımızca fanatikleştirip bizde hastalık haline getirir. Taraflar yani partideki çalışmalar nasıl olursa olsun bizim tarafımıza göre her şey doğru, karşı tarafın yaptığı her şey yanlış diye değerlendiririz. Sanki hayatta yaşayamadıklarımızın sorulusunu karşı tarafın partisi olarak kabul eder ve bu durumun intikamını, karşı tarafın siyasi partilerinden almaya çalışırız.
       Aslında biliriz ki görünen köy kılavuz istemez. O köy zaten gözümüzün önündedir. O köyü görmek istemeyen biziz. Şeffaf olmak, doğru olmak her babayiğidin harcı değildir. Bu çok ağır ve sorumluk isteyen bir durumdur. Bir parti çalışıyor ise, hayatımıza kolaylık getirecek durumları yapmış ise ve zorlukları bir nebze de olsa ortadan kaldırmış ise zaten bunlar yaptıklarıdır ve ortadadır. Bununla ilgili pek yapılacak bir şey yoktur. Gelecek nesillere bıraktıkları ortadadır. Önemli olan bunları iyi bir gözle görmek salim bir kafayla iyi değerlendirmektir. Birileri egosunu tatmin edecek diye ortalığa abuk subuk laflar atmamalı ve yalan söylememelidir. Bazen hayat onu telafi etmeye yetmeye bilir.
       Doğruyu bulmak bilinçli ve mantığını kullanan insanların işidir. Cehalet ise bilinçsiz ve mantığı olup da kullanamayan kişilerin işidir.

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
6 gün önce
15 gün önce
41 gün önce
50 gün önce
64 gün önce
78 gün önce
113 gün önce
176 gün önce
197 gün önce
204 gün önce
211 gün önce
239 gün önce
247 gün önce
747 gün önce
755 gün önce
757 gün önce
768 gün önce
776 gün önce
789 gün önce
796 gün önce
799 gün önce
800 gün önce
803 gün önce
806 gün önce
809 gün önce
819 gün önce
831 gün önce
849 gün önce
RSS
© 2022 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=