Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER

Seda ERTUĞRUL

GÜÇLÜ ÜLKE

22 Eylül 2021, 16:57 Okuma: 76

Eylül 10

     Dünya üzerinde bulunan her ülke, diğer ülkelere göre güçlü olmak ister. Ekonomik gücünü elinde tutabilmek için de, belli çalışmalar yapar.
    Hepimiz biliyoruz ki, ekonomisi güçlü olan her ülke, dünyadaki diğer ülkelerden daha güçlüdür. Yine diğer ülkelere göre, bir adım daha ileridedir.
     Her ülkenin ekonomisi, belli çerçeveler içerisinde ve belli kurallara göre ilerler.
     Bir ülkede yapılan üretim, o ülkenin ekonomisini güçlendirir. Teknolojik gelişmeler yine aynı şekilde o ülkedeki ekonomiyi etkiler.   Sanayideki gelişmeler, fabrikalar, üretime dayalı gelişirse ekinimi de o oranda gelişir.
     Siyasal alanda, iyi bir şekilde yönetilen ülkeler, kendi ekonomisine hakim olur ve ekonomik gücü elinde tutar. Yatırımın çoğunu üretime yapan ülkeler, üretimden elde ettiği malları dış ülkelere satabilir. Kendi ülkesindeki iç piyasayı doyurur. Üretim fazlasını ve ya ücretimden elde ettiklerini dış ülkeye satar. Böylece ekonominin güçlenmesine katkıda bulunur.
     Dünya üzerinde bulunan büyük ülkelere baktığımız zaman, yani büyük güçlere baktığımız zaman, o ülkelerin, ya dünyada paraları geçerlidir, ya da ekonomik alanlarda çok güçlüdür ve üretimi kendi ülkesinde yapmaktadır. Üretim yapan ülkeler, dış ülkelere üretilen malların satışını yaparak dış pazara hakim olur. Dış ülkelere, teknolojik malzemeler, gıda, tekstil ve benzeri malzemeler satan ülkeler, ekonomik yönden çok güçlenirler.  
     Ekonomide güçlü olan ülkelerin kendi kuralları geçerlidir ve diğer ülkeler bütün her şeyi bu kurallar çerçevesinde yapar.
     Amerika Birleşik Devleti, İngiltere Fransa, Almanya gibi ülkeler dünyada güçlü olan ülkeler arasındadır. Dünya üzerinde, diğer ülkelere baktığımız zaman, ekonomide onların paraları ve onların kuralları geçerlidir.
     Dünyada diğer ülke paralarının içerisinden, en çok dolar ve euro gibi paraların geçerli olduğunun en büyük kanıtıdır. Dünyada ortak dil olarak kabul edilen İngilizce, mensubu olduğu İngiltere'nin, ekonomisinin daha güçlü olduğunun en büyük göstergesidir.
     Bir ülkenin yaşam koşulları, refah seviyesi, o ülke içerisinde bulunan insanların mutlu yaşayabilmesi, huzurlu olması, yine o ülkenin ekonomisinin güçlü olmasından kaynaklanır. Ekonomisi güçlü olan bir ülkenin kişi başına düşen geliri de yüksek olur.
     Toplumlardaki ihtiyaçların karşılanabilmesi için, bir ülkedeki siyasetçilerin, ekonomi ile ilgili çalışmaları çok iyi yapması gerekmektedir. Atılan her yanlış adım, ülkeyi kaosa sürükler ve geriletir.
     Bir ülkede olan ekonomi insan ihtiyaçlarını karşılamak için oluşturulur. Güçlü olan ülkenin ekonomisi de güçlüdür. Güçlü ülke dünyada söz sahibi olur.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
2 gün önce
37 gün önce
44 gün önce
51 gün önce
57 gün önce
65 gün önce
73 gün önce
121 gün önce
128 gün önce
135 gün önce
212 gün önce
256 gün önce
262 gün önce
277 gün önce
311 gün önce
347 gün önce
354 gün önce
359 gün önce
375 gün önce
389 gün önce
403 gün önce
416 gün önce
431 gün önce
438 gün önce
445 gün önce
480 gün önce
498 gün önce
501 gün önce
508 gün önce
522 gün önce
585 gün önce
610 gün önce
613 gün önce
620 gün önce
626 gün önce
640 gün önce
646 gün önce
RSS
© 2021 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=