Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER

İsmail Ertuğrul

GELDİĞİN YERİ UNUTMA

18 Ekim 2021, 14:59 Okuma: 104

       İnsanoğlu hayatı boyunca pek çok badireler atlatır. Kimi insanlık adına hayırlıdır, kimisi ise hayırsız. Sonuçta yaptıklarıyla değerlendirmesi gerekir kendini. Yapmış olduğu iyi çalışmalar, kişinin gittiği yolda öncülük yapar. Bilinçli davranışlar ise kişiyi her zaman yüceltir, yanlış yapmasına engel olur.
       Hayat bazen insana oyunlar oynar.  Rahat yaşamamız için öyle yollar açar ki bize, yeter ki biz bunun kıymetini çok iyi bilelim. Bazı insanlar çalışarak, büyük çaba sarf ederek belli yerlere gelirler. Geldikleri yerlerde mevki ve makam sahibi olurlar. Tabi ki makam her şeyden tatlı gelir insana. Çünkü paranın yüzü güzeldir. Bir anda kibre kapılır, daha çok olsun diye hırs yapar, çevresinde olan kişileri ve nereden geldiğini unutuvererek,  insanlık, onur ve şahsiyet değerlerini unutur hale gelir. Ama gün gelir, bir gün kişiye başkaları tarafından yada içinde bulunduğu hayat şartları, kendisine nereden geldiğini hatırlatılır.
       Gerçekçi olmak insana özgü bir davranıştır. Hayatta hayal etmek güzel ama gerçeğin dışında hayalci davranmak kişinin başına olmadık işler açar. Olabilecek işler üzerinden hareket etmek ve tutumunu ona göre uyarlamak ise faydalı davranışlar içinde yer alır.
      İnsanlar geldiği yeri unutmamalıdır. Unuttuklarında ise gideceği yeri bulamazlar. 
      Yazımı Şeyh Edebâli'nin Osman Gazi'ye nasihati ile sonlandırmak isterim. Bu nasihat Osmanlı’yı 600 sene yaşatmıştır.


Der ki Şeyh Edebâli Osman Gazi'ye
“Oğul!
        Güçlü, kuvvetli, akıllı ve kelamlısın ama bunları nerede ve nasıl kullanacağını bilmezsen sabah rüzgarlarında savrulur gidersin.. Öfken ve nefsin bir olup aklını mağlup eder. Bunun için daima sabırlı, sebatkar ve iradene sahip olasın! Sabır çok önemlidir. Bir bey sabretmesini bilmelidir. Vaktinden önce çiçek açmaz. Ham armut yenmez; yense bile bağrında kalır. Bilgisiz kılıç da tıpkı ham armut gibidir. Milletin, kendi irfanın içinde yaşasın. Ona sırt çevirme. Her zaman duy varlığını. Toplumu yöneten de, diri tutan da bu irfandır.”

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
22 saat önce
15 gün önce
29 gün önce
64 gün önce
127 gün önce
148 gün önce
155 gün önce
162 gün önce
190 gün önce
198 gün önce
698 gün önce
706 gün önce
708 gün önce
719 gün önce
727 gün önce
740 gün önce
747 gün önce
750 gün önce
751 gün önce
754 gün önce
757 gün önce
760 gün önce
770 gün önce
782 gün önce
800 gün önce
RSS
© 2021 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=