Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER

Seda ERTUĞRUL

EDEP DEDİĞİN

20 Ekim 2021, 15:17 Okuma: 89

     Toplum içinde yaşayan her ferdin yükümlü olduğu mesuliyetleri vardır. Bu mesuliyet ile birlikte davranması gereken davranış şekilleri vardır. İyi ahlaklı olmak, toplum kurallarına uymak, nezaketli ve zarif olmak, insanlarla iyi geçinmek, edepli olmak gibi, haysiyetli ve onurlu davranışlar bu mesuliyetler arasındadır.  Bu davranış şekilleri kişilerin toplumdaki yerlerini ve seviyelerini belirler. Kişilerin kişiler üzerindeki etkisini belirler.
     Bu yazımda, bu davranışlardan biri olan edepli olmaktan  bahsedeceğim.
     Edep, toplum içerisindeki törelere uygun davranma şeklidir.  İyi ahlakı içinde barındıran, inceliği ve terbiyeyi beraberinde taşıyan edep, insanlarda aynı zamanda da önemli bir kişilik özelliklerinden bir tanesidir. Güzel bir kişiliğe sahip olan insanlarda bulunması gereken edep, aslına uygun davranıldığı taktirde, uyumlu bir davranış şeklini ortaya çıkarır. Edepli davranış, kişilerde zarifliği ve zerafeti beraberinde getirir. Kişilerin beden dilini ve toplumdaki saygınlığını belirler.
     Edepli olan insan, hiçbir canlıya zulüm yapmaz, kimseye ihanette bulunmaz. Kendi iradesine sahiptir. Kötülükten ve zalimlikten uzaktır.
    Edep, kişilerdeki iradeye bağlı olan davranışlardaki güzelliktir. Hayatta olması gereken güzel davranıştır.
     Yani edep, öyle pazarda ve ya çarşıda satılan bir ihtiyaç değildir. Tam aksine, insanın özünde olan ve özünde olması gereken güzel bir davranış şeklidir. Her toplum için geçerli olan edepli davranışlar, hayat var oldukça devam eder ve yaşam için zorunlu olan hareketler biçimidir.
     Edepli davranma şekli, milletlere, dinlere, mezheplere, göre farklılıklar gösterir. Aile yapısı dahi, edepli olmanın şeklini değiştirebilir. Yani edepli olmak, toplumun her kademesinde yaşam şekillerine göre farklık gösterebilir. Bu durum bir toplumda iyi bir şekilde algılanırken, diğer toplumda aykırı olarak algılanabilir. Yani edepsizlik olarak kabul edilebilir.
     Örneğin; islami bir çevrede  kadınla selamlaşmanın edep kuralları farklıdır. İslami olmayan toplumlarda ise, kadınlarla olan selamlaşma daha farklıdır. İki selamlaşma şekli de birbirinin aksi olabilir. Birisinin normal karşıladığını, diğeri için günah sayılabilir ve yaşam koşullarına aykırı olabilir. İki toplumda da kadınla olan selamlaşmanın yöntemi ve edep kuralları farklıdır.
     Ama bir gerçek var ki, hangi toplum olursa olsun her toplumun kendi kurallarına göre, edepli davranışları bulunmaktadır ve edep, her toplumda zorunlu bir kuraldır.  
   Edep toplumun da aynı zamanda  aynasıdır.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
13 gün önce
69 gün önce
76 gün önce
83 gün önce
90 gün önce
96 gün önce
104 gün önce
112 gün önce
160 gün önce
167 gün önce
174 gün önce
251 gün önce
295 gün önce
301 gün önce
316 gün önce
350 gün önce
386 gün önce
393 gün önce
399 gün önce
414 gün önce
428 gün önce
442 gün önce
455 gün önce
470 gün önce
477 gün önce
484 gün önce
519 gün önce
537 gün önce
540 gün önce
547 gün önce
562 gün önce
624 gün önce
649 gün önce
652 gün önce
659 gün önce
666 gün önce
679 gün önce
686 gün önce
RSS
© 2021 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=