Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER

İsmail Ertuğrul

GENÇLİK GELECEĞİN TEMEL TAŞIDIR

09 Kasım 2021, 14:50 Okuma: 99

     Gençlik, geleceğin en önemli temel taşlarından biridir. Gençliğin olduğu yerde, yeni ümitlerin olduğu yaşamlar olur.
     Herkesin de bildiği gibi, gelişen bir toplumun olabilmesi için, o toplumda yaşayan vatandaşların üretken olması gerekir. Özellikle üretken gençliğin olduğu  bir ülkede, toplumdaki gelişim üretime yöneliktir.
      Özellikle üretimin yanında, sağlıklı bir yaşam için spor da yapmak gerekir. Spor alanlarında kendilerini geliştiren gençlerimizin, vücutları dinç beyinleri sağlam olur. Sağlıklı düşünebilmeleri için, sağlıklı spor yapmaları ve düzenli gıda almaları gerekir.
     Mustafa Kemal Atatürk'ün de söylediği gibi "Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur." Gençlik ve spor bir bütündür. İnsan sağlığında büyük önem taşıyan sporun, özellikle genç yaşlarda yapılması, insan sağlığında ileriye dönük güzel bir yatırımdır. Böylece, hem sağlam ve dinamik bir gençliğe sahip oluruz, hem de sağlıklı bir toplumla birlikte, üretken bir millet elde ederiz.
     Ülkemizde, savaşın çetin geçtiği günlerde, özellikle kurtuluş savaşı sırasında, gençlerimizin savaşta şehit olması sonucu, vatan ve millet uğruna büyük bir gençlik kitlesi kaybına neden oldu. Gençliğin cephelerde şehit olması sonucunda, geride yetim çocuklar gözü yaşlı anneler, babalar ve eşler kaldı.
     Geçmişten günümüze kadar yapılan savaşlar, ülkemizi ve milletimizi perişan etti. Savaşların ağır koşulları milletimizi aç, yoksul ve umutsuz bıraktı. Halk, ellerindeki olanaklarla savatı,  evindeki gencini de cepheye gönderdi. Özellikle Çanakkale'de ve 1. Dünya Savaşı'nda sayısız genç, vatanımız için canını vererek mücadele etti.  Savaşta silah yerine kazma, kürek kullanıyordu. İşgal kuvvetleri topraklarımızda nüfus çoğunluğunu ele geçirmek için, içinde gençlerin de yoğunlukta olduğu Türk-Müslüman katliamı uyguluyordu.
      Mustafa Kemal'in uygulamış olduğu büyük siyaset ile birlikte, ağır şartlar altında uzun süren savaşlar sonucunda Kurtuluş Savaşı ile milli mücadelemiz kazanılmış oldu. Büyük mücadele sonucunda kazanılan zaferle birlikte, savaşta sağ kalan gençlik gazi olarak  perişan bir halde evine döndü.
      Gençliğine önem veren ve gençliğine sahip çıkan bir ülkenin geleceği, daima teminat altındadır. İyi yetiştirilmiş gençler, ülkenin ileriye gitmesinde büyük rol oynar. Birçok konuda öncülük yapar. Genç nüfusa sahip olan ülkeler birçok konuda avantajlıdır. Sağlam kafaya sahip olan gençliğin dinamik olması, bir ülkenin ekonomisini teknolojisini ve sanayisini ileriye gitmesinde kolaylık sağlar. Okuyan ve araştıran gençlikle birlikte, o ülkede bilim ve kültür gelişir. Doğru düşünen gençlik kendi alanında liderdir.
     Bir ülke kendi gençliğine ne kadar sahip çıkarsa, gelecekte o kadar genç, dinamik ve üretken bir nüfusa sahip olur.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
6 gün önce
15 gün önce
41 gün önce
50 gün önce
64 gün önce
78 gün önce
113 gün önce
176 gün önce
197 gün önce
204 gün önce
211 gün önce
239 gün önce
247 gün önce
747 gün önce
755 gün önce
757 gün önce
768 gün önce
776 gün önce
789 gün önce
796 gün önce
799 gün önce
800 gün önce
803 gün önce
806 gün önce
809 gün önce
819 gün önce
831 gün önce
849 gün önce
RSS
© 2022 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=