Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER

İsmail Ertuğrul

GERÇEK SİLAH

15 Kasım 2021, 14:36 Okuma: 101

 

İnsanlığın savaştığı ve savaş çeşitlerinin çoğaldığı şu dönemlerde, insanlar çok farklı ve sinsice davranışlar içerisindedirler. Çağımızı çok yakından ilgilendiren bu davranışlar, insanların birbirleri üzerinde büyük etkileri bulunmaktadır. Bu olumsuz etkiler toplumları oluşturan bireyler için büyük tehdit demektir. Bu kötü olan tehditler karşısında, bireylerin normal olan yaşamları,  kişileri içinden çıkılmaz hale getirmekte ve yaşam sahalarındaki rahatlığı, güzellikleri kısıtlamaktadır.
Peki bu kötü tehditler nelerdir?
Ya da insanların kullanması gereken savaş silahları ne olabilir?
Günümüzde kullanılan kimyasal silahlar kişiler üzerinde hem psikolojik hem de ruhsal yönde bozukluklar oluşturmaktadır. İnsanların kullandıkları mermiler, top atarlar, füzeler, nükleer silahlar ve burada sayamadığım pek çok silah çeşitleri kişilerin hayatlarını bitirmektedir ya da olumsuz yönde etkilemektedir.
Aslında en büyük silah bilgi olmalıdır. Bilgi, bilinçli olmayı doğurur. Bilinç ise insanların yaşamlarında olması gerekenlerin doğruluğunu sağlar. Atılan her adımın bilinçli olması, kişiyi toplum içerisindeki yaşam şeklini sağlamlaştırır. Bilinçsiz bir halk içinde yaşayan, bilgili bir kişinin yaşam koşulları zor olabilir. Ama bilgisini kullanarak kişileri bilinçli bir hale getirebilir. Böylece cehalete karşı olan bu silahla, bilgiyi bilinçli olmada kullanmış olur.
Bilginin yüksek olduğu bir toplumda, kişiler kendilerini kötü amaçlara karşı kolaylıkla koruyabilirler. Çünkü yapılan kötü amacın ne olduğunu, bilgileri sayesinde anlarlar. Bilgi insanın dünyaya bakış açısını değiştirmekte öncü rol oynar. Algı, kişilerin edindiği bilgiler doğrultusunda değişir ve gelişir. Peygamber Efendimiz S.A.V. buyurmuştur ki: “Çin’de de olsa ilmi arayınız." 
Hz. Ali ise "Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum" demiştir.
Bilginin önemi yüzyıllarca sürekliliğini devam ettirmiştir ve yanlışa karşı en büyük silahtır. Ama günümüze baktığınızda ise silah çeşitleri farklı ve tehlikeli unsurlardan oluşmaktadır. Küçücük çocuklar dahi, savaş oyunlarında sanal alemi kullanmakta ve eskiden oynanan oyuncakları bir kenara bırakmaktadırlar.
Savaş kötüdür. Savaşacak isek, cehalete karşı olmalıdır. Silahımız ise bilgi olmalıdır.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
6 gün önce
15 gün önce
41 gün önce
50 gün önce
78 gün önce
113 gün önce
176 gün önce
197 gün önce
204 gün önce
211 gün önce
239 gün önce
247 gün önce
747 gün önce
755 gün önce
757 gün önce
768 gün önce
776 gün önce
789 gün önce
796 gün önce
799 gün önce
800 gün önce
803 gün önce
806 gün önce
809 gün önce
819 gün önce
831 gün önce
849 gün önce
RSS
© 2022 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=