Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER

Mehmet SABAZ

ŞEFKAT

18 Kasım 2021, 14:42 Okuma: 194

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla.
Allah Resulü'nün "Küçüğümüze merhamet etmeyen, büyüğümüze saygı göstermeyen bizden değildir."(Tirmizi, Birr ve sıla,15) Hadis-i şerifi, Müslümanlar olarak birbirimize nasıl davranmamız gerektiği konusuna işaret etmektedir. Allah Resulü'nün ümmetine yapmasını önerdiği hiçbir konu yoktur ki kendisi o işin en güzel örneği olmasın. Bu anlamda, hadiste vurgulanan küçüklere merhamet konusunda Hz. Peygamberden daha güzel bir örnek bulmak mümkün değildir. Nitekim merhamet, onun ayrılmaz bir vasfı olmuştur. Kur'an-ı Kerim'de de geçtiği üzere Hz. Peygamber (s.a.s) alemlere rahmet olarak gönderilmiştir. (Enbiya,21/107) Allah Resulü'nün çocuklara olan sevgisi, yalnız kendi çocuklarını değil tüm çocukları kapsayacak kadar engindi. Hz. Peygamberin azatlı kölesi Zeyd'in oğlu Üsame (r.a) diyor ki: "Peygamberimiz beni dizine alır oturturdu. Torunu Hasan-ı da öbür dizine oturturdu. Sonra bizi sinesine basarak :'Allah'ım! Bunlara merhamet et, çünkü ben bunlara merhamet ediyorum derdi." (Buhari, Edep, 27)
Allah Resulü, Müslüman olmayan ailelerin çocuklarına karşı da sevgi ve merhamet dolu idi. Nitekim Enes b. Malik (r.a) diyor ki: "Peygamberimize hizmet eden bir Yahudi çocuğu vardı ve hastalanmıştı. Peygamberimiz ona geçmiş olsun ziyaretine gitti. Baş ucuna oturup: 'Yavrum Müslüman ol' dedi. Çocuk babasına baktı, babası: 'Ebu'l Kasım'a itaat et oğlum; deyince çocuk Müslüman oldu." (Ebu Davud, cenaiz, 61) Hz. Peygamberin çocuklara gösterdiği bu şefkat ve sevginin çocuklara yönelik olumlu etkisinin yanında bir de toplumsal yönü vardır. Zira unutulmamalıdır ki bugünün çocuğu yarının yetişkini olacaktır. Çocukluğunda sevgi ve merhamet görmeyen bir çocuğun yetişkin olduğunda çevresine merhamet ve sevgi ile yaklaşmasını beklemek gerçekçi değildir. Merhamet duygusu, hayatın her çağında ve aşamasında taşınması gerekli duygulardandır. Hz. Peygamberin "Allah insanlardan ancak merhametli olanları bağışlar" hadisi ise Yüce Allah'ın (c.c) bizlerden merhametli olmamızı beklediğini vurgulamaktadır. Rabbim bu peygamberin şefkati kalplerimize yerleştirsin inşallah.
Allah'ın selamı, rahmeti, bereketi, mağfireti, inayeti, hidayeti hepimizin üzerine olsun hakka namzet ol. Dua da buluşmak dileğiyle Allah'a emanet olun.
 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
139 gün önce
146 gün önce
153 gün önce
166 gün önce
173 gün önce
229 gün önce
236 gün önce
250 gün önce
257 gün önce
271 gün önce
286 gün önce
299 gün önce
328 gün önce
335 gün önce
355 gün önce
370 gün önce
376 gün önce
391 gün önce
404 gün önce
412 gün önce
432 gün önce
460 gün önce
RSS
© 2021 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=