Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER

İsmail Ertuğrul

ÇAĞDAŞLAŞMAK

12 Ocak 2022, 16:28 Okuma: 51

 

 

“Çağ” Türkçe bir kelimedir,  “zaman dilimi” “vakit” anlamına gelir. Çağdaş ise aynı çağda yaşayan, bulunulan çağın anlayışına, şartlarına uygun olan anlamındadır. Çağdaşlaşmak, çağın yeniliklerini ve özelliklerine ayak uydurmaktır. Çağdaşlaşmanın oluşabilmesi için, çağın gelişmiş kurumlarına, gelişmiş uygarlık düzeyine ulaşılması ve bunun için gerekli olan ekonomik, toplumsal, psikolojik ve siyasal değişmeyi gerçekleştirmek gerekir. Ekonomik ve sanayileşme alanında ve diğer alanlarda da  yeniliği yakalamayı amaçlamaktadır.

Çağdaşlaşamamak, algının zayıf olmasından kaynaklanır. Kişiler dünya üzerinde oluşan gelişmeleri, kendi algı yetenekleri kadarıyla anlarlar. Algıları gelişmemiş kişiler, toplumda uyumsuzdurlar.  Az gelişmiş ülkeler, medeniyeti yakalayamamış demektir. Tabi ki medeniyetten ne anladığımız da çok önemlidir. Ülke içerisinde yaşayan insanların yaşam kalitesi ve eğitim seviyesi yüksek bir ülke, hem huzurlu ve mutludur. Hem de medenidir.
Çağdaşlaşmak aslında, gerekenlerin tam olarak yerine oturtulmasıdır. Yani, bir ülkede, siyasal, sosyolojik ve ekonomik olarak, eğitim düzeyinin yüksek olması, bilinçli bir topluma sahip olması, teknolojinin yerinde kullanılması, kişilerin her hareket ve davranışları ile topluma örnek olması çağdaşlaşmanın kurallarındandır.
Çağdaşlaşmak için, çağın koşullarına, gereklerine ve gidişatına uymak gerekir. Çağın gerisinde kalan bir toplum çağdaşlaşamaz. Uygarlık düzeyini kaçırır. Çağdaş yönden ilerleyebilmesi için çağın, ileri ulusları düzeyine erişmeyi hedef edinmesi gerekir. Böylece çağı yakalayarak, medeniyet seviyesini de yakalamış olur. Toplumun medeniyet seviyesi, eğitimle güçlenir. Birilerine göre çağdaş olmak yerine kendimizi, çağa ayak uydurmak için geliştirmeliyiz. Toplum içerisinde meydana gelen  olumsuzlukları, çağa uygun ve medenice çözmenin yollarını bulmalıyız.

İnsan mutlu ve huzurlu olmak ister. Rahat yaşamak için de belli çalışmalar yapar. Üretilen her şey, kullanılan her öğe, kişilerin günlük yaşamlarını kolaylaştırılması içindir. İnsanlar, zamandan tasarruf ederek, günlerini çok iyi değerlendirmelidir. Bütün bunlar için, sistemli çalışmak ve üretilen her ürünün hayatı kolaylaştırması için çalışılması gerekir. Bunlar çağa uygun yapıldığı taktirde  de çağdaşlığı yakalamış oluruz. Diğer ülkelerin bir adım önüne geçerek uygarlık seviyesine ulaşırız.
Çağdaş bir ülke, her alanda hayatı kolaylaştırmış ve insanları her yönde gelişmiş demektir.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
15 gün önce
41 gün önce
50 gün önce
64 gün önce
78 gün önce
113 gün önce
176 gün önce
197 gün önce
204 gün önce
211 gün önce
239 gün önce
247 gün önce
747 gün önce
755 gün önce
757 gün önce
768 gün önce
776 gün önce
789 gün önce
796 gün önce
799 gün önce
800 gün önce
803 gün önce
806 gün önce
809 gün önce
819 gün önce
831 gün önce
849 gün önce
RSS
© 2022 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=