Lütfen bekleyin..


Adnan AYAZ

Seçim sonuçları ve AK Partide değişim

24 Haziran 2015, 20:45 Okuma: 1677


7 Haziran Genel Seçimlerinin bir birincisi bir de gerçekten kazananı var, bir de istikrarsızlık var. Tekrar seçim olur mu? Açıkçası beklemiyorum. Neden mi? Milletvekillerinin çoğu yeni, yani ilk defa vekil oldular.
Vekilliğin tadını çıkarmaya çalışacaklar, en azından dönemlerini kapatıp Milletvekilliğinden emekli maaşı almaya çalışacaklar.
Seçimin birincisi AK Parti oldu ama tek başına iktidar olamadı, bu yüzden bir şekilde seçimin kaybedeni gibi de duruyor.
Seçimin kazananı kesinlikle HDP oldu. HDP geçmiş seçimlere göre oylarını ikiye katladı ve yıllardır önüne konulan yüzde 10 barajını resmen yıktı. Yüzde 13 gibi bir oy aldı ki, yenilir yutulur gibi değil. HDP Barajı aşar mı, aşmaz mı diye tartışılıyordu, meğerse HDP’nin baraj sorunu yokmuş.
Yüzde 10 barajı bir partiyi iktidardan etti; o da AK Parti oldu. AK Parti yüzde 10 barajının mağduru oldu. Eğer yüzde 10 barajı olmasaydı AK Parti 300’e yakın milletvekili alacak ve yine tek başına iktidar olacaktı. Artık bu barajın kalkma zamanı gelmedi mi?
Yeni parlamento bu baraj seviyesini yüzde 5’lere kadar düşürmeli. Mümkünse baraj olmasın diyeceğim ama dünyanın onlarca ülkesinde baraj var ama tabi bu kadar yüksek değil. Bu yüzden bu baraj mutlaka düşürülmeli.
Seçim sonuçları Türkiye’yi koalisyonlu yıllarda geri götürdü ve benim için koalisyon işlerin ağır aksak, hatta bazen durması yürümemesi anlamına gelir ki, bu istikrarsızlıktır.
Şimdi gel de bu meclisten hızlıca yeni Anayasa yapmasını bekle. Kararlar ve yasalar artık aylarca süren maratonlar sonucunda çıkacak. Bunun bedelini de vatandaş ödeyecek. Tek başına bir iktidarın olması istikrar getiriyordu.
Kabul edelim ki, AK Parti tek başına 13 yıl iktidar oldu ve Türkiye bu 13 yılda olağanüstü şekilde değişti. Eksiklikler yok muydu, vardı ama Türkiye tarihindeki en önemli değişim hamleleri ve ekonomik istikrar bu 13 yılda gerçekleşti.
GELELİM AK PARTİNİN BÖLGEDE SİLİNİŞİNE
AK Parti bölgede 7 Haziran seçimlerinde resmen silindi. HDP’de bölgeyi silme götürdü. Düşünün Diyarbakır’da HDP 11 Milletvekilinden 10 tanesini almayı başardı. Diğer illerde de durum benzer.
AK Parti açısından bu kaotik durumun nedenleri var tabi ki ve mutlaka bu ağır yenilginin bir fatura dizini de olmalı. AK Parti bölgedeki teşkilatlarına koca bir fatura koçanını hazırlıyor. Çünkü bir fatura koçanı kadar fatura çıkacak. Biz Batmandayız, Batman’ı ele alalım.
Allah aşkına AK Parti il Teşkilatı, Merkez İlçe Teşkilatı, Kadın, ve Gençlik Kolları seçimlerde ne yaptılar. Ne kadar çalıştılar ve bu çalışmanın ürününden memnunlar mı?
AK Parti Milletvekili adayları Batman’da ne yaptı? Koca bir sıfır. Birinci sıra adayı da çalışmadı ve başarısızdır, 2-3-4 sıra adayları da. 50 tane aday adayı da.
AK partide başarısızlık topyekûndur. Tamamı başarısızdır ve tamamı seçimde çalışamamıştır. Göstermelik köy ziyaretleri ve ilçe ziyaretlerinden ne kadar oy çıktığı ortada.
Silahla tehdit edildik, namlunun ucunda oylar cümleleri aldatmadan başka da bir şey değil. Batman’da kim silahla tehdit edilmiş çıksın söylesin. Silahla tehdit yok, ortada başarısızlık var. Şimdi bu başarısızlıklarını bu şekilde söylemlerle örtmeye çalışıyorlar.
Allah aşkına AK Parti İl Başkanı Diyattin Uçar’a seçim boyunca telefonuna ulaşabilen oldu mu? Partili ve yöneticiler dahi ona ulaşamadı.
Ortada bir basiretsizlik ve beceriksizlik var ve artık o koltuklarda kimse oturamamalı. Değişim ve yenilik yapılmadan başarı gelmez.
Hem ortada bir yenilgi var, aslında olması gereken bütün teşkilatların başındaki başkanların istifa etmeleridir ama ben bunu beklemiyorum. Partiyi bitirenler bu hale getirenler düşünsün.
 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
RSS
© 2019 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=