Lütfen bekleyin..


Adnan AYAZ

Bu Ramazan’da üzüntülüyüz

02 Temmuz 2015, 21:03 Okuma: 1573


11 Ayın sultanı her yıl büyük bir özlemle beklenir ve Ramazan ayına kavuşmanın mutluluğu bütün İslam âlemini kuşatır. Ne yazık ki rahmet ve merhamet ayı Ramazanı bu yılda üzüntüyle ve acılarla geçiriyoruz.
Bugün dünya üzerinde savaşın ve acının olduğu coğrafyalara bakarsanız, hep İslam ülkelerini görürsünüz ve maalesef Müslümanın kanı Müslümanlar tarafından akıtılıyor.
İşte en çok da insana bu acı veriyor. Düşünün Ramazan ayında dahi Müslümanlar Müslüman kanı akıtmaya devam ediyor.  En çok da bana koyan camilerin dahi bombalanıyor olması. Bu kabul edilemez. İbadethaneler kutsaldır, hele bir Müslüman için Cami Allah’ın evidir. Düşünün cami dahi bombalanabiliyor.
Bu nasıl bir öfke ve nasıl bir hastalıktır ki, bir Müslüman Allah’ın evini bombalar ve orada Allah için bulunan ibadet eden insanları katleder. 
Yazık ki, yazık bugün Dünyada en fazla gözyaşını Müslümanlar döküyor. Suriye’de yaşananlara bir bakar mısınız? Vahşetin ve acımasızlığın bütün karelerini bu coğrafyada görebilirsiniz.
DAİŞ adı altında İslam olduğu kabul edilmeyecek bir terörist örgüt Müslümanları sadece öldürmüyor, boğazlıyor ve akla gelmeyecek her türlü cinayeti gerçekleştiriyor.
Benim düşüncemi sorarsanız; Bir Müslüman bırakın bir Müslümanı katletmeyi bir insana ve ya bir böceğe dahi zarar veremez. Bu işin arkasında kirli eller var o kesin ama uygulayıcıları maalesef Müslümanlar.
Rahmet ve dua, ibadet ayındayız. Tefekkür ve zikir ayındayız. Kutsalların en kutsalı 11 Ayın sultanı Ramazan ayındayız. Bu ay içerisinde yaşananlar hepimizi ve Ramazan sevincimizi derinden yaralıyor. Kim ki, bu ay içerisinde insanı katlediyor ve Müslümanı acımadan öldürüyor, Allah onu en acılara ve cehennemine gark etsin.
BATMAN’DA RAMAZAN ETKİNLİKLERİ
Batman Türkiye’de belki de iftar çadırı olmayan tek kent durumunda bu açıdan bu çok büyük bir boşluk yarattı. Belediye ve ya Sivil Toplum Kuruluşu veyahut Valilik iftar çadırı açabilirdi.
Ne işe yarar iftar çadırı? Yolda kalmışların, yoksulların, aşı o gün olmayanların sığındıkları ve sıcak aş buldukları çadırdır. Ramazan deyince akla iftar çadırı gelir ve maalesef Batman bundan yoksun bir Ramazan geçiriyor.
Batman Belediyesinin Parklarda gece düzenlediği etkinlikler var. Bu etkinlikler belgesel gösterimi ve dengbejlerinklamlarıyla taçlanıyor ama kabul edelim ki, kimsenin karnı doymuyor.
Batman’da Suriye, Afganistan’dan misafirlerimiz var. Hele Suriyeliler çok büyük dramlardan geldiler ve maalesef Batman’da dramları devam ediyor. 
Valilik Ramazan öncesi de 1200 aileye sıcak yemek veriyordu. Aynı etkinlik Ramazanda da sürdü. Valiliğin yaptığı bu işin en güzel tarafı, sıcak aşın evlere kadar dağıtılmasıdır. Bu on numara bir yaklaşım. 
BATSO Kobani ve Batman’da Ramazanda gıda paketleri dağıtıyor. Umut-Der yıllardır bunu yapıyor ve arttırarak devam ediyor. Bazı işadamlarının da gıda paketlerini dağıttıklarını biliyoruz.
Allah Ramazan’da yoksulu düşünenden yapandan edenden razı olsun. 
Hepinizin Ramazan-ı şeriflerinizi kutlar, bu rahmet ayının İslam alemine barış, bereket ve huzur getirmesini dilerim. 

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
RSS
© 2019 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=