Lütfen bekleyin..


Adnan AYAZ

Bayramı kutluyoruz ama acı içinde…

15 Temmuz 2015, 18:24 Okuma: 1697

Kadir gecesine yetişelim diye geçen kadir gecesi dualar ettik. Allah’a hamd ve sena olsun ki, 1000 aydan hayırlı o kadir gecesini tekrar idrak etmenin sevincini yaşadık.
Ramazan Ayı 17 saat kadar uzun bir süre olan Haziran ve Temmuz ayına denk geldi. Herkes bu Ramazan zor geçecek diyordu. Evet, zordu ama Allah Müslümanlara o iradeyi verdi ve kolaylaştırdı.
Güç geçti ama iradeyle bu Ramazan ayının sıcak günleri de aşıldı. Oruç Müslüman için bir arınma ve temizliktir. Sadece aç kalmak değil, nefsinde terbiye edilmesidir.
Nefisler bu ay içerisinde terbiye edildi ve açlık zenginle yoksulun birbirine daha da yaklaştırdı. Yoksullar bu ayda düşünüldü ve sıcak bir aş bulmanın sevinci yaşandı.
Batman Ramazan ayında İftar çadırı açmayan tek ilde ve bence bu yüzden sınıfta kaldı. İftar çadırı yoksullara yolda kalmışlara ve iftarını açmak isteyen Müslümana çok özel bir hizmet sunuyordu. Ne Belediye, Ne Valilik, ne de bir Sivil Toplum Kuruluş iftar çadırı açmayı düşünmedi.
Bu anlamda Batman sınıfta kaldı. Ramazan paketleri dağıtıldı ama iftar çadırı eksikliği hep yaşandı. Neyse ki Valilik Ramazan öncesi evlere aş götürme hizmetini Ramazan ayında da sürdürdü. Fakir Fukaranın yüzünü de bu hizmet güldürdü.
Yaklaşık 1200 aileye bu hizmet sunuldu. Ben Ramazan ayında bunu önemsedim işte. Zekatlar ve sadakalar verildi. Belediye Kobane için zekât topladı ve toplanan zekatlarKobaneye gönderildi.
RAMAZAN’DA YİNE MÜSLÜMAN KANI AKTI…
Bütün Ramazanlarda olduğu gibi yine bu Ramazan ayında İslam coğrafyası kan revan ve gözyaşı içinde kaldı. Filistin’de, Afganistan, Pakistan, Yemen, Libya, Mısır, Suriye ve Irak’ta, Doğu Türkistan’da, mynamar’da, Rojava’da İslam Coğrafyasının büyük bir kısmında ateş vardı, kan vardı ve gözyaşı vardı.
İşin en acı tarafı daha çok Müslümanlar Müslüman kanı döktü. Oysa Müslümanlar kardeş değil mi?Ramazan ayı gibi kutsal bir ayda kan durmadı, cinayetler ve infazlar durmadı. Her yere Müslüman kanı sıçradı.
Bu kirli savaşları ne durduran olabildi, ne durdurmak için çaba sarf eden güçler ortaya çıktı.
İşte böyle acınası ve insanın canını yakan bir coğrafyada Ramazan Bayramını kutlayacağız. Bayramda güzel şeyler yazmak ikrar oldu ama güzel şeyler yaşanmıyor
Mısır’da Nemrutlar yine iş başındaydı. Seçilmiş bir iktidar ahlaksızca darbeyle devrildi ve seçilmiş Cumhurbaşkanı için idam kararı çıktı. Dünya bütün bunları film izler gibi izledi.
Mısır bir film platosu ama yaşananlar ve acı gerçekti. Sokaklarda yüzlerce insan,insan dışı saldırılarla katledildi.
Filistin’de Yahudi zulmü devam ediyor ve Filistinliler en iyi bildikleri şeyi ölmeyi tekrar öldürülmeyi yaşıyorlar. Bütün bunlar olurken uluslararası güçler sadece cinayetleri seyrediyorlar. Zaten bu katliamların sorumlusu da bunlar değil mi?
DAİŞ adı altında İslam’la alakası olmayan bir katil ordusu cinayetler işliyor ve yine o güçler seyirci.
Ramazan Bayramını kutlayacağız ama acı içinde ve düşüncelerimiz bozguna uğramış bir şekilde. Bayramın İslam alemine barış ve huzur getirmesini dilerken, herkesin bu mübarek bayramını kutlarım.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
RSS
© 2019 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=