Lütfen bekleyin..


Adnan AYAZ

Çözüm süreci buzdolabında donmamalı

22 Eylül 2015, 17:51 Okuma: 1765

Yine bir bayrama yelken açıyoruz. Bayram barış ve huzur vadeder. Yaşadığımız coğrafya bugünlerde ne kadar huzur ve barıştan uzak olsa da, bugünlerin barışa ve huzura evirileceğine olan inancımı hep kalbimde yaşıyorum.
Türkiye’de Kürtler ve Türkler iki ayrı millet ama yüzyıllık yalnızlığı paylaşan ortak değerleri olan ve geçmişlerinde omuz omuza düşmanla mücadele etmiş iki toplum.
Asla Türkler ve Kürtler birbirlerine düşman olamazlar çünkü evliliklerle akrabadırlar, kardeş, amcaoğlu, dayıoğludurlar. 
Et ve tırnak değimi bu yüzden kullanılmaz mı? İnsan çocuğundan vazgeçebilir mi? Bu mümkün mü? Değil, Bunu bu ülkede yaşayan herkesler biliyor.
Evet. Bu ülkede Kürtlerin sorunları var. Hatta geçmişte çok daha fazlaydı ama artık eskiye nazaran çokça azaldı. Bu her şeyin bittiği ve çözüldüğü anlamına da gelmiyor ama ilerleme epeyce var.
Hemencecik siyasetle başladık farkındayım ama yaşadıklarımız ve güncemiz seçim olunca ve yaşanan durum çatışma ortamını getirince, mecburen siyaset konuşuyoruz.
Çözüm süreci epeyce Kürt sorununa hizmet etti ve bence kesilmemeli, “buzdolabına” konulduysa da donmadan çıkarılmalı ve sıcak bir iklime yol almalı.
Kurban Bayramı bir başlangıç olsun. Çocukken öğrendiğimiz bir şey vardı: Bayramda küs olunmaz, barışılır. Madem bayram o halde bayramı fırsat bilip barış olsun, bu ülkenin ne dağında, ne şehrinde kimsecikler ölmesin.
Analar ağlamasın, çocuklar yetim kalmasın.
HAMİDİ FARK YARATIR
Yakın zamanda Genel Seçimler olacak. Türkiye’de olduğu gibi Batman’da da insanlar Genel seçime kitlenmiş durumda.
AK Parti de değişim var ve oldu. AK Parti 1. Sıra Milletvekilliği adaylığına Ataullah Hamidi oturdu. Hamidi için kurt politikacı desek yeridir. Siyaseti bilir ve ortak diller oluşturur.
Hamidi ailesi, Batman gerçeği. Şeyh ailesi olarak bilinirler. Siyasetteki bireyde Ataullah Hamidi. Ataullah Hamidi, Batman Belediye Başkanlığı yaptı, hem de iki dönem.
Belediye Başkanlığı yaptığı birinci dönem hiç unutulmadı. Batman’da ki o günlerde gerçekleşen bir çok yeniliğe o dönem imza atıldı. İkinci dönem duraklama dönemi gibiydi.
Ardından 2 dönem de Milletvekilliği yaptı. Bir dönem Batman siyasetinde iki isim vardı ve o iki isim siyaseti belirliyordu. Özdemirler ve Hamidiler.
Yıllar sonra Hamidiler yine sahneye çıkmış oldular. Hamidi AK partinin oylarını arttırır mı arttırır. Bunu beraberde göreceğiz.
Bu arada Kurban Bayramının bütün İslam Alemine ve ülkemize, bölgemize hayırlar getirmesini diler, herkesin bayramını en içten duygularımla kutlarım.
 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
RSS
© 2019 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=