Lütfen bekleyin..


Adnan AYAZ

Kimse kızmasın ama gerçekler acıdır

13 Aralık 2015, 12:04 Okuma: 1887

Hava kirliliği var mı? Var. Çevre kirliliği var mı? Var. Çukurlardan caddelere araba tekerlekleri takıla takıla sakat sakat gidiyor mu? Gidiyor. Demek ki güneş balçıkla sıvanmaz.
Batman’ın sorunları saymakla bitmez. Elektrik ve telefon tellerinden gökyüzünü göremiyoruz. Elektrik direklerinin paslı halleri görüntü kirliliği yaratıyor. Başka illere gidiyoruz, elektrik ve telefon hatları yer altına indirilmiş. Görüntü kirliliği yok.
Oh ne ala, hizmet budur işte.
Batman’da yeşil alan sorunu var mı? Var. Yaşar Kemal Kent Ormanı vardı. Belediye sağına soluna arkasına berisine, önüne habire futbol sahası büyüklüğünde güya caddeler yaptı.
Yüzlerce ağaç gitti ama çevrecilerden tıss yok. Aynı şeyi Valilik yapsa kıyamet kopar mıydı? Kopardı. Belediye olunca, sessizlik oluyor. Oysa o ağaçlar Batman’ın değerleriydi. Ne oldu yeşil alan yollara feda edildi.
Kimse kızmasın Batman’ın gerçekten sahibi yok. Sivil kitle kuruluşları da yok. Sessizli onaylamaktır, sessizlik, görmezden gelmektir. Bu böyle bilinir ve böyle anlaşılır. Herkes de böyle bilecek başkada yolu yordamı yok.
Hava ve çevre kirliliği Batman’ın belki de en önemli problemi. Batman koca bir köy kent. Temizlik yok yok, modernizim yok, şehir olma olgusu yok. Bu kadar yokluk içinde bir şehrin de neresinden tutarsan sorun olarak adamın elinde kalır.
Batman Siirt’ten ve Şırnak’tan daha temiz ve güzel. Kandırmayalım kendimizi. Şırnak ve Siirtle ölçüt olamayız. Orta Anadolu kentleri bile Batman’dan çok daha yeşil ve daha modern çizgilere sahip.
Allah aşkına Diyarbakır Caddesi dışında elle tutulur bir caddemiz var mı? Ki o da eksikliklerle dolu. Bir kenti kent yapan o kentin yeşil alanlarıdır, korularıdır, Parklarıdır, jilet gibi caddelerindir, elektrik ve telefon hatları yer altına inmiş temiz havası ve temiz sokaklarıyla şaire ilham veren doğasıdır.
Batman’da ne var? Kirli hava, kirli çevre, görüntü kirliliği, kirli parklar ve kırık dökük sokak ve caddeler.
Yine kimse kızmasın ama manzara bundan ibaret. Olanı söyledim, olmayan ilgili yorumları duyar gibiyim.
Bu arada önemli bir not, Yaşar Kemal Kent Ormanı’nın arazisi üniversiteye ait, belediye orayı yeşil alan olarak kullanmak için aldı. Şimdi etrafı yollarla tıraşlandı. Demem o ki, orası yeşil alan olarak üniversiteden alındı!
ÜNİVERSİTE PARMAK ISIRTIYOR
Batman Üniversitesi Daire Başkanlığı önemli çalışmalara imza atıyor. Daire Başkanı İbrahim Halil Kaya önderliğinde yoğun tempoda çalışan daire bölgenin parmakla gösterilecek bir Üniversite için yoğun çalışıyor.
Batman Üniversitesi her geçen gün büyüyen yerleşkesiyle yavaş yavaş muhteşem bir görünüme bürünüyor. Evet, Üniversite kente uzak ama birkaç yılda kentin yakınında olacak. Neden mi? Çünkü çok doğru işler yapılıyor.
Hafta içinde Strateji Daire Başkanı İbrahim Kaya Bey ile beraberdim. Üniversitenin geldiği son durumu ondan öğrendim. Gördüklerimden ve yapılanlardan çok etkilendim. Etkilenmemek elde de değil.
Daha dün kuruldu Üniversitemiz ama o kadar hızlı ve istikrarlı büyüyor ki. Bir defa Üniversiteye gidince muhteşem bir cami karşılıyor sizi. Batman kent merkezinde böyle bir cami yok. Keşke Batman kent merkezinde olsaydı.
Binalar modern, ağaçlandırma başlamış. Baharda herkes üniversite yerleşkesinde olmak isteyecektir. Çok modern bir kütüphanesi var. Kütüphanede 57 bin kitap öğrencilerin dimağını açıyor.
En çok da öğrenci sayısı şaşırttı beni. Batman Üniversitesinde 34 bölüm ve 16 bin öğrenci eğitim görüyor. İstatistikler Batman Üniversitesinin ciddi bir geleceği olduğunu söylüyor.
Strateji Daire Başkanı İbrahim Kaya’nın da bu gelişmelerde ciddi katkıları var ve katkıları-çabaları devam edecek.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
RSS
© 2019 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=