Lütfen bekleyin..


Adnan AYAZ

Fatiha’ya sığınmak!

03 Temmuz 2016, 18:35 Okuma: 1513


Yine benzer sözcüklerle bir bayram yazısı çıkacak, Neden mi? Son zamanlarda yazdığım bütün bayram yazılarında, İslam coğrafyasının kan revan olduğunu yazmışım.
Yine bir Ramazan Bayramı öncesi ve yine İslam alemi kan revan içinde. Rus uçakları Halep’i vururken, çocuk hastanesi de isabet almış, ya da kasıtlı vurulmuş. Orada bir çocuğun feryadı var ki, yüreğimizi dağladı.
Enkaz altında yaralı bir şekilde bulunan çocuk, her yeri kan içinde “Fatiha” süresini okuyor. Çocuk bir yandan feryat ediyor, bir yandan Fatiha süresini okuyor. İnsanın içi parçalanıyor.
Bu manzara Ramazan ayında yaşandı. Bu İslam aleminde alıştığımız manzaralardan sadece bir tanesi. Müslümanlar nerdeyse dakikada bir, bir mezar başında Fatiha okuyorlar.
Fatiha süresi:
1- Bismillahirrahmânirrahîm.2- Elhamdü lillâhi rabbil'alemin3- Errahmânir'rahim 4- Mâliki yevmiddin 5- İyyâke na'budü ve iyyâke neste'în 6- İhdinessırâtel müstakîm 7- Sırâtellezine en'amte aleyhim ğayrilmağdûbi aleyhim ve leddâllîn.
Fatiha süresinin anlamına gelince:
1-Rahmân (ve) rahîm (olan) Allah'ın adıyla. 2. Hamd (övme ve övülme), âlemlerin Rabbi Allah'a mahsustur. 3. O, rahmândır ve rahîmdir. 4. Ceza gününün mâlikidir. 5. (Rabbimiz!) Ancak sana kulluk ederiz ve yalnız senden medet umarız.  6. Bize doğru yolu göster. 7. Kendilerine lütuf ve ikramda bulunduğun kimselerin yolunu; gazaba uğramışların ve sapmışların yolunu değil!
Ne kadar ulvi bir ayet ve muhteşem bir söz dizini…
Son zamanlarda hepimiz Fatiha’ya sığınıyoruz. Elimizden gelen başka bir şey de yok. Müslüman kanı bugün dünyadaki en ucuz kan ve hemen her gün toprağa dökülüyor. Suriye’de 500 bine yakın insan savaşta yaşamını yitirdi.
Öyle bir savaş ki, kimin kimi vurduğu ve neden vurduğu, niçin vurduğu bilinmiyor. Milyonlarca insan evini barkını terk etti. Hicret etti, vatanını, toprağını bıraktı, yaban ellerde açlık ve sefalet içinde yaşıyor.
Kafanızı kaldırın ve bakın İslam ülkelerinin hemen hepsinde kan ve gözyaşı göreceksiniz. İşte bu ahval ve şerait içerisinde Ramazan Bayramını kutlayacağız.
Bayramlarda güzel şeyler söylenir ama şartlar bunun için hiç müsait değil. Yaşananlar insanın yüreğini parçalıyor. Bugün yaşadığımız topraklarda da analar acı yaşıyor, Türkiye’de de büyük bir dram var. Hemen her gün bir yuvaya ateş düşüyor.
Bayram denince aklıma barış ve kardeşlik geliyor. Küskünlerin barıştığı, herkesin mutlu olduğu, kucaklaştığı, bir birini ziyaret ettiği özel günlerdir bayram ama görünen o ki, bu bayramda da birçoğumuz mezar ziyaretine gidecek ve Fatiha’ya sığınacak.
Sığınılacak en doğru yerde olacağız.  Fatiha da.
Ramazan Bayramının bütün alem-i İslam’a barış ve huzur getirmesini diler, tüm okurlarımın ve Batman halkının Ramazan Bayramını en içten duygularımla kutlarım.
 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
RSS
© 2019 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=