Spas ji wê re…

Sizler; 6 Şubat saat 04.17’de meydana gelen ve binlerce kişinin ölümüne, onbinlerce kişinin yaralanmasına, binlerce evin yıkılmasına ve milyonlarca insanın evsiz, yurtsuz kalmasına neden olan ilk deprem felaketini ve zaten görevi olanların yaptıklarını ekranlardan da gördünüz ve görüyorsunuz bunları size tekrar anlatmak istemem, anlatmayacağım da elbette.

Yayınlama: 23.02.2023 16:27:09
13
A+
A-

Fakat anlatacağım daha doğrusu anlatmak istediğim bunca acı arasında yüreğimizi ısıtan ve bu depremin unutulmayacaklarının, altını çizmeye çalışacağım.

Depremi tabiri caiz ise iliklerine kadar yaşayan, evleri başlarına yıkılan, canlarını, anne, baba, evlat, komşu, dostlarını yitiren ve malları (evleri, arabaları, iş yerleri vs. vs.) yok olan ve bir an bile bunların hiçbirini düşünmeden enkazlardan öpülesi elleri ile can kurtarmaya çalışan bölge halkı en büyük saygıyı hak edenlerdir.

Depremin ardından o ilk şoku üzerinden atar atmaz bir araya gelen başta gönüllü vatandaşlar, STK’lar, esnaf odaları, platformlar, gönüllü yardım kuruluşları ve elbette bu bölümün yıldızı Haluk Levent öncülüğündeki Ahbap Derneği üyeleri her türlü risk ve sıkıntılara rağmen topladıkları malzemelerle deprem bölgelerine geçerek enkaz çalışmalarından aş’a kadar her türlü çalışmalara başladılar ve halen sahadalar.

Spas ji wê re…

Türkiye’de meydana gelen yıkıcı depremin duyulması ile ki bazı il ve ilçelerinde depremi hisseden, Irak Anayasasına göre kurulan ‘Kürdistan Bölgesel Yönetimi veya Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin  kurucusu ve eski Başkanı Mesud Barzani’nin talimatı üzerine yaklaşık 2 saatte hazır duruma gelen ve birkaç saat sonra da onlarca ambulans, iş makinası, kurtarma ekipleri ve Barzani Yardım Vakfı’na ait gıda tırları ile İbrahim Halil ve ardından Habur Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye girerek deprem illerine dağılan Kürt yardım ekipleri “Spas ji wê re…” günlerce çalışma yaptıkları her bölgede ve Türkiye genelinde halkın büyük takdirini topladı. Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani de daha sonra Türkiye’ye gelerek depremden zarar gören vatandaşları ziyaret etti. Öte yandan Azerbaycan yardım ekiplerinin hakkını da yememek gerekir. Kürt yardım ekiplerinin ardından gelen ikinci dış yardım ekibi oldu.

Bir kaç gün sonra da çeşitli ülkelerden onlarca yardım ekipleri gelerek sahada resmi yetkililerin koordinasyonu ile çalışmalarına başladı. Bu gönüllüler günlerce enkazlardan önce sağ ve yaralıları, ardından da hayatlarını kaybedenlerin cesetlerini çıkardılar.

Emeği geçen, her kurum ve emeği geçen her gönüllü bireye, tek kelime ile emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ederken, yakınlarını ve sevdiklerini kaybeden herkesin acısını da yürekten paylaşıyorum.

Bir daha böyle felaketlerin hiçbir yerde yaşanmaması dileğiyle…

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.