Menü

Batman Medya Gazetesi

Geri Dön

“KİMYASAL İLAÇLAMALAR ‘SÜLÜK’LERİ YOK EDİYOR”

26 Mayıs 2022, 17:08

Batman’ın Balpınar bölgesinde sağlık dostu olan sülüklerin, tarlalarda yapılan kimyasal ilaçlamaların çeşitli taşınımlarla dereye karışmasıyla yaşam alanlarının heba olduğundan dolayı sülük kalmadığı belirtildi.

Batman’ın Balpınar (Gresira) beldesine bağlı ve Batman çayı sınırında bulunan Zorköy ve Segırka mahallelerindeki tarımsal faaliyetlerde kullanılan tarım ilaçlarının çeşitli etkenlerle çaya karışması neticesinde şifa kaynağı mucizevi canlılar olan sülüklerin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.
“SÜLÜKLERİ VAN VE MUŞ’TAN GETİRİYORUZ”
Yıllardır Alo Tevşo Halka pazarında başta peynir olmak üzere her türlü hayvansal ürünlerin satışının yanı sıra sülük satışı yapan Burhan Bulut, “Balpınar, Zorköy ve Segırka’da sülük tükendi. Tarlalarda tarım ilacının kullanılmasından dolayı dereye bulaşan kimyasallar neticesinde sülük kalmadı. Biz de sülük ihtiyacımızı Van ve Muş bölgesinden temin edip, Batman’da vatandaşlarımıza satıyoruz. Geçen sene 7,5 TL’ye sülük alırken bu sene 16-17 TL’ye bize geliyor” dedi. 
SÜLÜKLER TEDAVİDE TERCİH EDİLİYOR…
Sülük bölgeye temas ettiğinde, salgıladığı enzimin içerisinde, bölgeyi uyuşturan doğal bir anestezik enzim de bulunduğunu belirten Bulut, “Bu enzim sayesinde ise sülük tedavisi ağrısız ve acısız bir tedavi olarak uygulanabilmektedir. Yüzyıllardır sülükler tıp alanında diş problemlerinin, cilt ve enfeksiyon hastalıklarının ve sinir sistemi anormalliklerinin tedavisinde kullanılmaktadır. Günümüzde ise pek çok hastalığın tedavisinde ve önleyici tıp alanında kullanılmaktadır” dedi. Haber-Recep Akın

Yorumlar (0) Yorum Ekle

© 2022 - Batman Medya Gazetesi

Normal Siteye Dön

,