Lütfen bekleyin..

Advert
FLAŞ HABER

Mehmet SABAZ

DİNİMİZDE IRKÇILIĞIN YERİ YOKTUR

10 Eylül 2020, 13:58 Okuma: 1416

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla
İslamiyet hangi ırk, dil ve ülkeden olursa olsun, bütün müslümanların birbirinin kardeşi olduğunu bildirir. Allah indinde herkes insan olarak bir tarağın dişleri gibi birbirine eşittir. Namaz kılarken en büyük rütbeli bir müslümanla, en küçük rütbeli, en zenginle en fakir, bir beyazla bir zenci müslüman yan yana durur. Allah'ü teâlâ'ya birlikte secde ederler.
Dinimizde ırk ve millet üstünlüğü yoktur. Kur'an kerim ve hadis-i şerifler ırkçılığı, ırk üstünlüğü kesin olarak reddetmektedir. Bir ayeti kerimede cenabı Allah şöyle ferman ediyor: "Ey insanlar, sizi bir erkekle bir kadından yarattık. Birbirinizle tanışmanız için milletlere ve kabilelere ayırdık. Allah indinde en üstününüz takvada en ileri olanınızdır." (Hücürat 13) Hadis-i şeriflerde de buyuruldu ki: "Rabbiniz bir olduğu gibi babalarınız, dininiz ve peygamberiniz de birdir. Arabın aceme, acemin araba üstünlüğü olmadığı gibi kırmızının karaya, karanın kırmızıya üstünlüğü yoktur. Hiçbir milletin diğerine üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvadadır. İslamda ırk, renk ve dil farkı gözetilmediğini herkesin eşit olduğunu, namaz kılarken de rūtbe ayırımı yapılmadığını gördüm müslüman oldum. (Thomas Clayton - Amerika) Bunu diye Amerikalı bir düşünür.
Maalesef istenmeden ülkemizde bazı tatsız olaylar meydana gelebiliyor. Örneğin Sakarya ilinde yaşanan ırkçılık olayı. Mardin’den fındık toplamak için Sakarya'ya giden masum, emekçi işçilere saldıran ve onlara küfür, hakaret eden insanlıktan ve kardeşlikten nasibini alamayan o insanların hak ettiği cezayı bulmaları gerekmektedir. Diyarbakırlı çocukların videolarını izleyip ders alsınlar. Bütün ülkemiz O çocuklarla gurur duydular. Bu ülke hepimizindir beraberce, kardeşçe yaşamak varken bu kavga ve bu türlü ırkçılık olayı neyin nesidir. Bu tür olaylara fırsat vermemeliyiz. Oyuna gelmemeliyiz. Ülkenin huzuru bozanlara karşı hep birlikte Türk, Kürt, arap, laz, çerkez fark etmeksizin karşı çıkmalıyız. Sakarya olayında darp edilen ve şiddete maruz kalan Şilan Demir kardeşimiz ırkçılığa karşı çok güzel bir söz söyledi:  "Kürt-Türk çatışması değildir. Öyle bir şey yok, hepimiz kardeşiz aynı bayrak altında yaşıyoruz. Bize hakaret ve küfür  ettikleri için işi bıraktık. Memleketimize geri döndük. Hakkımızı adlı merciler de sonuna kadar arayacağız.”
Bir anneye, bir kadına, bir insana, bir misafire, bir emekçiye atılan tokat tüm insanlığa atılmış bir tokattır. Sakarya'daki olayı kınıyoruz. Rabbim ülkemizde bir daha böyle olayları göstermesin, her kesime sağduyuyu nasip etsin. Ülkemizi, milletimizi, devletimizi her türlü fitne, fesat ve şer odaklardan muhafaza etsin. Birlik ve beraberliğimizi daim eylesin. Rabbim korona virüs belasını ülkemizden ve bütün dünya üzerinden kaldırsın. Allah'ın rahmeti, bereketi, mağfireti, inayeti, hidayeti hepimizin üzerine olsun. Hakka namzet ol.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
66 gün önce
150 gün önce
185 gün önce
206 gün önce
214 gün önce
248 gün önce
255 gün önce
297 gün önce
305 gün önce
311 gün önce
318 gün önce
445 gün önce
452 gün önce
459 gün önce
472 gün önce
479 gün önce
536 gün önce
542 gün önce
556 gün önce
563 gün önce
578 gün önce
592 gün önce
606 gün önce
634 gün önce
641 gün önce
662 gün önce
676 gün önce
683 gün önce
697 gün önce
711 gün önce
718 gün önce
739 gün önce
767 gün önce
RSS
© 2022 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=