Lütfen bekleyin..

Advert
FLAŞ HABER

Mehmet SABAZ

ALLAH'A İMAN

24 Eylül 2020, 11:12 Okuma: 632

Rahman ve rahim olan Allah'ın adıyla.
İmanın altı şartlarından biri de ALLAH'a imandır. İmanın lügat manası "bir şeye gönülden bağlanmak, onun şu veya bu şekilde olduğuna kesinlikle inanmaktır. "Dini bir terim olarak İman,"Cenab-ı Hak'tan alıp insanlığa tebliğ ettiği kesinlikle bilinen konularda Muhammed aleyhi selamı tasdik etmek, onun doğruluğuna kesinlikle hükmetmektir".

İman, şüphe yok ki, bir kalp ve gönül hadisesidir. ALLAH'a iman islamla şereflenmenin ilk şartıdır. ALLAH'a iman Allah'ın varlığına, birliğine, eşi, benzeri ve ortağı olmadığına inanmak, yani tevhidi kabul etmek, iman esasların temelidir. Bizi yoktan yaratan ve sayısız nimetiyle yaşatan rabbimizin üzerimizdeki en büyük hakkı, O'na iman etmemizdir. Bir ayeti kerimede yüce rabbimiz şöyle buyuruyor: “Bir de Allah'ın iman edenleri arındırmak ve küfre sapanları mahvetmek için böyle yapar.” (Ali İmran 141)
Enes B. Malik anlatıyor: Resûlullah (s.a.v) binitiyle giderken arkasında oturan muaza seslendi: "Ya muaz b. cebel!" Muaz, "Buyur yâ Resûlullah! Emret!” diyerek cevap verdi. Hz. Peygamber tekrar, "Ya muaz!" diye seslendi. Muaz, "Buyur ya Resûlullah! Emret" dedi. Bu durum ūç defa tekrarlandı. Daha sonra Allah resulü şöyle buyurdu: "Kim kalbiyle tasdik ederek Allah'tan başka ilah olmadığına ve Muhammedin Allah'ın resulü olduğuna şehadet ederse Allah ona cehennemi haram kılar."(Buhari, illim 49.) Bu hadis bütün ehli iman için büyük ve güzel bir müjdedir. Akaid ilminde Allah'a iman konusu çok mühimdir. Onun için bizde bu konuya değinmek istedik. Allah'a iman eden insan, her koşulda rabbinin rızasını gözetir. Ailesinin, akrabalarının, komşuların ve yanında çalışanların haklarını korur. Sorumluluk üstlendiği her işi, emanet bilinciyle yerine getirir. Allah'a iman eden insan, kaba, zorba, zalim, kalp kıran, ırkçılık yapan, müslümanların kızlarına tecavüz eden, faiz yiyen, kumar oynayan birisi olamaz. Merhametli, şefkatli güzel ahlaklı, terbiyeli, iffetli ve yardım sever biri olur. Ahiretini dünyaya değişmez. Hesabı verilebilir bir hayat sürer. Allah'a iman eden mümin, vatanına ve milletine dinine ve değerlerine sıkı sıkıya bağlıdır. Malından hatta canından vazgeçer, ancak mukaddesatından asla vazgeçmez. Allah 'İman bizleri ahirete cennete ulaştıracak dünyada da istikamete erdirecektir.’ Rabbimize olan imanımız en büyük hazinemizdir. Rabbim Allah'a imanla bütün ömrümüzü geçirsin. Son nefeste iman ile çene kapamak ve ardında imanlı nesiller bırakmak nasip etsin.
Allah'ın rahmeti, bereketi, mağfireti, inayeti, hidayeti hepimizin üzerine olsun. Hakka ve hakikate namzet ol.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
66 gün önce
150 gün önce
185 gün önce
206 gün önce
214 gün önce
248 gün önce
256 gün önce
297 gün önce
305 gün önce
311 gün önce
318 gün önce
445 gün önce
452 gün önce
459 gün önce
472 gün önce
479 gün önce
536 gün önce
543 gün önce
556 gün önce
563 gün önce
578 gün önce
593 gün önce
606 gün önce
634 gün önce
641 gün önce
662 gün önce
676 gün önce
683 gün önce
697 gün önce
711 gün önce
718 gün önce
767 gün önce
RSS
© 2022 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=